Судове рішення #44879607



Справа №544/158/13-ц

Провадження №2/544/154/2013

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України


19 лютого 2013 року Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді – Марфіної Н.В.,

за участі секретаря – Острянського А.В.,

позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пирятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно, -


у с т а н о в и в :


11.02.2013 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання права власності на житловий будинок розташований по вул. З. Космодем’янської, 5 в с. Кроти, Пирятинського району, Полтавської області в порядку спадкування за заповітом. Позовні вимоги мотивовано тим, що вона є єдиним спадкоємцем за заповітом після померлої 09.04.2012 року її матері ОСОБА_2 інших спадкоємців, у тому числі, що мають право на обов’язкову частку у спадщині, немає, однак вона позбавлена можливості оформити право на вказане спадкове майно, оскільки побудувавши за життя вказаний будинок, мати не отримала на нього правовстановлюючих документів.

В судовому засіданні позивачка підтримала вимоги позовної заяви з підстав викладених у ній та просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, до суду було надіслано лист про розгляд справи за відсутності представника відповідача, позовні вимоги відповідач визнає.

Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі зібрані по справі докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.04.2012 року померла ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-КЕ №212603 виданим Давидівською сільською радою Пирятинського району Полтавської області.

Судом встановлено, що позивачка є рідною донькою померлої ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження позивачки серії І-КЕ №162733.

Прізвище позивачки з «Крицька» та «Малиш» змінене у зв’язку з укладенням шлюбу, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-СР №337224 зареєстрованим Золотоніським райвідділом ЗАГСу Черкаської області 25.03.1977 року, актовий запис №57.

За життя (08.04.2011 року) померла ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, яким заповіла все своє майно дочці ОСОБА_1 позивачці по справі.

За змістом наявного в матеріалах справи листа Пирятинської державної нотаріальної контори, позивачка дійсно є спадкоємицею померлої ОСОБА_2 і прийняла спадщину шляхом подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом від 03.08.2012 року. При цьому, нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом щодо житлового будинку розташованого по вул. З. Космодем’янської, 5 в с. Кроти, Пирятинського району, Полтавської області, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на вказане майно на ім’я померлої ОСОБА_2

Згідно довідки №480 від 16.11.2012 року виданої головою Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, позивачка є спадкоємицею будинку №5 по вул. Зої Космодем’янської в с. Кроти, який належав її матері ОСОБА_2

За змістом копії технічного паспорту на житловий будинок №5 по вул. Зої Космодем’янської в с. Кроти, Пирятинського району, Полтавської області, вказане майно рахується за померлою ОСОБА_2

Згідно ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно ч. 1 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини (ч.ч. 1, 2 ст. 1236 ЦК України).

З Пирятинської державної нотаріальної контори до суду надійшла копія спадкової справи померлої, зі змісту якої вбачається, що позивачка прийняла спадщину за заповітом, а гр. ОСОБА_3 як чоловік померлої відмовився від прийняття спадщини за законом.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Як роз'яснено в п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до положень ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права.

Згідно ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

За змістом ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Оскільки померла ОСОБА_2 не встигла отримати правовстановлюючі документи на вказаний житловий будинок у зв’язку зі смертю, що є для будь-якої людини подією непередбачуваною, суд вважає, що це майно належало їй на праві власності, а тому позивач як спадкоємець за заповітом має право на його спадкування.

За обставин, коли домоволодіння належало померлій, позивач є єдиним спадкоємцем, однак свідоцтво про право власності на житловий будинок у спадкоємця відсутнє, учасники процесу не заперечують проти задоволення позову, визнання права власності на домоволодіння за позивачем в порядку спадкування за заповітом відповідає положенням чинного законодавства України, заявлені вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 208, 209, 212-215, 218, 223, 294 ЦПК України, ст. 41 Конституції України, ст.ст. 16, 328, 392, 1216, 1233, 1235, 1236 ЦК України, суд, -

в и р і ш и в:


Позов ОСОБА_1 до Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно – задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НК №656986, виданий Прилуцьким МВ УМВС України в Чернігівській області 27.10.1999 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), право власності в порядку спадкування за заповітом після померлої 09.04.2012 року ОСОБА_2 на житловий будинок «А-1» загальною площею 41,00 кв.м., житловою площею 14,4 кв.м. з господарськими будівлями і спорудами: погріб «Б», сарай «В», вбиральню «Г», сарай «Д», саж «Е», сарай «Ж», сарай «З», сарай «И», сінник «К», прибудову «и» до сараю, огорожу №1, огорожу №2, які розташовані в с. Кроти, Пирятинського району, Полтавської області по вул. Зої Космодем’янської, б. 5.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.



Суддя –







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація