Справа № 2-а-52-2009 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1квітня 2009 року, Вовчанський районний суд Харківської області
у складі: судді - Уханьової І.С.,
при секретарі - Радченко І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації, головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації, про призначення, нарахування та виплату недоотриманих сум соціальних виплат,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Вовчанського РДА, в якому просять суд стягнути з відповідача недоплачені суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007 та 2008 роки у розмірі 4585 грн. Свої позови вони обґрунтували тим, що на підставі висновку МСЕК при інвалідності першої групи їх віднесено до першої категорії потерпілих в наслідок аварії на ЧАЕС.
У зв’язку з вищезазначеним, позивачі мають право на отримання різних пільг, компенсацій і допомоги, передбачених Законом України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, нарахування та виплата вказаних допоміг здійснюється відповідачем в значно менших розмірах ніж передбачено законодавством.
На початку 2009 року відповідачем, Управлінням праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, було відмовлено позивачам задовольнити їх вимогу щодо проведення належних йому виплат, у зв’язку з чим позивачі звернулися до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх .
Представник відповідача в судовому засіданні, надав письмові заперечення на позов в яких прохав відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, пославшись на те, що фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється за рахунок державного бюджету.
Головним розпорядником коштів вищого рівня є міністерство праці та соціальної політики України. Роз’яснення порядку застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
( ст. 62 цього Закону) проводяться у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України, рішення якого є обов’язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади.
Законами України про встановлення розмірі мінімальної заробітної плати на відповідні роки передбачалося, що до внесення відповідних змін до законів, у нормах яких для розрахунків потрібен розмір мінімальної заробітної плати не застосовувати його як розрахункову величину для визначення розмірів допомоги, компенсацій та інших виплат кабінету Міністрів України доручалось здійснювати перегляд цих норм виходячи з реальних відомостей видаткової частини Державного бюджету.
Згідно із ст. 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок «Чернобильської катастрофи» конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсації підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позовних вимог, встановивши наступні обставини.
Позивачі по справі є інвалідами І групи, а також віднесені до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до листів від 19.01.2009 року за № 144 та 11.02.2009 року № 423 , відповідачем, управлінням праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, позивачам було нараховано щорічну компенсацію на оздоровлення в таких розмірах, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чернобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:
За 2007 рік – в липні 2007 року в сумі 120,00 грн.
За 2008 рік – в липні 2008 року в сумі 120,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону України «Про державний бюджет » були встановлені наступні розміри мінімальної заробітної плати в липні 2007 року - 440,00 грн. , в липні 2008 року -525,00 грн.
Враховуючи що позивачі вже отримали 120 грн. в липні 2007 року з передбачених Законом 2200,00 грн., то їм кожному належить виплатити 2080 грн. за 2007 рік ( 440,00*5-120,00 =2080,00 грн.) , а також вони отримали 120 грн. в липні 2008 року з передбачених Законом 2625 грн., то їм кожному належить виплатити 2505,00 грн. за 2008 рік ( 525,00*5-120,00=2505,00 грн.) недоотриманої суми одноразової допомоги на оздоровлення.
Тому суд вважає, що відповідачам по справі повинно здійснити нарахування та виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007 та 2008 роки у розмірі 4585 грн.
За таких обставин є всі законні підстави для задоволення адміністративних позовів відповідно до ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про Державний бюджет України» та провести відповідні виплати .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6,9, 11, 18, 159, 160, 163 КАС України, ст.46,64,92 Конституції України ,Закону України № 796-Х11«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» , суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації, головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації, про призначення, нарахування та виплату недоотриманих сум соціальних виплат - задовольнити .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоотриману суму однаразової допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки в розмірі 4585 грн. 00 коп.( чотири тисячі п’ятсот вісімдесят п»ять грн..)
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Вовчанської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 недоотриману суму одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 та 2008 роки в розмірі 4585грн. (чотири тисячі п’ятсот вісімдесят п’ять ) .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку , через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
СУДДЯ -