Справа № 2-а-45/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2009 року ,Вовчанський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді – Уханьової І.С.
при секретарі судового засідання - Радченко І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Вовчанського районного суду Харківської області позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області про визнання незаконними дій управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області та зобов’язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Вовчанського районного суду з позовом до УПФУ в Вовчанському районі Харківської області в якому просив суд визнати незаконними дії управління ПФУ в Вовчанському районі та зобов’язати провести перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін внесених Законом України № 1222-ХІУ від 17.11.1999 року починаючи з 01.04.2008 року.
В обґрунтування позову позивач вказав, що 09.12.1969 року , він був зарахований на посаду льотчика-інструктора в Вовчанській учбово-авіаційний центр ДТСААФ, який згідно Постанови ради Міністрів СРСР № 700 від 28.08.1970 року реорганізовано в Вовчанське авіаційне училище льотчиків ДТСААФ СРСР.
З 01.03.1971 року він працював на посаді інструктора-льотчика, командира авіаційної ланки в Вовчанському авіаційному училищі льотчиків ДТСААФ СРСР.
01.04.1988 року в зв’язку з перебазуванням згідно наказу голови ДТСААФ СРСР № 013 від 19.01.1988 р. Вовчанського авіаційного училища льотчиків ДТСААФ СРСР в м.Запоріжя, він був переведений в Вовчанський учбовий авіаційний центр ДТСААФ СРСР на посаду льотчика-інструктора. Де працював до звільнення за власним бажанням в зв’язку з виходом на пенсію по вислузі років тобто до 09.01.1990 року.
Як зазначив позивач він працював на посадах льотчика-інструктора, командира ланки до його посадових обов’язків входило безпосереднє керування повітряним судном та був членом та командиром екіпажу повітряного судна.
09.04.2008 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку його пенсії з врахуванням Закону «Про внесення змін до деяких Законів України» від 17.11.1999 року № 1222-ХІУ та нарахування її відповідно до ч.3 ст.53 Закону України « Про пенсійне забезпечення» як пілоту, члену льотного екіпажу повітряного судна цивільної авіації але йому було відмовлено. З посиланням на те, що робота на льотних посадах в ДТСААФ не є роботою в якості члена льотного екіпажу повітряного судна цивільної авіації.
Представник відповідача в судовому засіданні надала заперечення в яких вказала, що з позовом не погоджується, оскільки позивач працював в системі ДТСААФ СРСР, то він не належить до кола працівників льотного складу цивільної авіації, яким призначається пенсія за правилами закону № 1222-ХІУ від.17.11.1999 року.
Судом встановлено, що позивач 09.12.1969 року був зарахований на посаду льотчика-інструктора в Вовчанській учбово-авіаційний центр ДТСААФ, який згідно Постанови ради Міністрів СРСР № 700 від 28.08.1970 року реорганізовано в Вовчанське авіаційне училище льотчиків ДТСААФ СРСР.
З 01.03.1971 року він працював на посаді інструктора-льотчика, командира авіаційної ланки в Вовчанському авіаційному училищі льотчиків ДТСААФ СРСР.
01.04.1988 року в зв’язку з перебазуванням згідно наказу голови ДТСААФ СРСР № 013 від 19.01.1988 р. Вовчанського авіаційного училища льотчиків ДТСААФ СРСР в м.Запорожжя, він був переведений в Вовчанський учбовий авіаційний центр ДТСААФ СРСР на посаду льотчика-інструктора. Де працював до звільнення за власним бажанням в зв’язку з виходом на пенсію по вислузі років тобто до 09.01.1990 року, що підтверджується записами в трудовій книжки та пенсійним посвідченням/а.с.6-8/.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст..19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи забов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 53 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (в редакції Закону № 1222-ХІУ) передбачено: «Працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і борт операторам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років ( частина перша статті 64 та статті 65,66,69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах передбачених частинами першою-третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації ( пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків –наглядачів ) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації ( пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків –наглядачів ) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві с половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія».
Дія статті 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації( пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків –наглядачів ) і борт операторів , які виконували спеціальні роботи в польотах, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1222-ХІУ. Предметом регулювання зазначеної статті, як вбачається з її назви, є розміри пенсій за вислугу років.
Перелік окремих категорій працівників авіації та льотновипробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений статтею 54 Закону «Про пенсійне забезпечення». Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, у яких вони зайняті, та що перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання положень статті 54 Закону « Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 липня 1992 р. № 418 « Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу».
Згідно з підпунктом «г» пункту 1 затвердженого цією постановою Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, один рік роботи на посадах льотного складу в навчальних і спортивних авіаційних організаціях ДТСААФ рахується за півтора року вислуги за умови виконання плану навчально-льотної підготовки, а при виконанні елементів складного або вищого пілотажу – за два роки вислуги.
У пунктах 1,2 затвердженого тією ж постановою Переліку посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, названо членів екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, а також льотно-інструкторський склад.
З урахуванням вище викладеного суд приходить до висновку, що зміст статті 53 Закону слід розуміти таким чином, що до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації « пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачив) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах, належать і члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, льотно-інструкторський склад організацій ДТСААФ, Товариства сприяння обороні України, а отже посилання висновок органів відповідача не відповідає діючому законодавству, оскільки належність Вовчанського авіаційного училища по системі ДТСААФ СРСР за правилами п.1 Порядку призначення та виплати пенсій за вислугу років працівниками льотно-випробувального складу цивільної авіації не може бути підставою для виключення позивача з осіб, які є членами льотного екіпажу повітряних судів цивільної авіації.
Таким чином, суд зазначає, що посади, які обіймав ОСОБА_1 до виходу на пенсію підпадають під підстави для призначення йому такої пенсії відповідно до статті 54 Закону «Про пенсійне забезпечення» і перерахунку цієї пенсії у розмірі, встановленому частиною 3 статті 53 названого Закону.
Керуючись ст.ст.104,105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області про визнання незаконними дій управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області та зобов’язання провести перерахунок пенсії – задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України у Вовчанському районі Харківської області у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Вовчанському районі Харківської області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням внесених змін Законом України № 1222-ХІУ від 17.11.1999 р. починаючи з 08.04.2008 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку , через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
СУДДЯ: