Справа № 22 ц-20451\2008 Головуючий в 1-й інстанції -
Категорія - 20 (1У) Пустовіт О.Г.
Доповідач - Барильська А.П.
РІШЕННЯ
Іменем України
22 травня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного
суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого: судді - Ляховської І.Є.,
суддів - Барильської А.П., Карнаух В.В.
при секретарі - Бондаренко І.В.
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» на рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 29 жовтня 2007 року по справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення, -
ВСТАНОВИЛА:
В червні 2006 року відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» (надалі ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 та просило стягнути з неї 417,44 грн. у рахунок відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, та 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 29 жовтня 2007 року в задоволенні позовних вимог ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» відмовлено.
В апеляційній скарзі ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, оскільки судом порушені норми матеріального та процесуального права. Суд не взяв до уваги, що позивачем не пропущений строк позовної давності для звернення до суду.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та сторонами не оспорюється, що відповідачка є побутовим абонентом Криворізьких міських електричних мереж. 18 червня 2004 року контролерами енергонагляду був складений акт №00000505 про порушення ОСОБА_2, яка мешкає за адресою : АДРЕСА_1, п.48 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26 липня 1999 року, ( надалі - Правил), шляхом пошкодження приладу обліку, свердлення в кожухі лічильника для механічного гальмування диску. Відповідно до складеного акту, відповідачці нарахована суму збитків 417грн. 44 коп..
Вирішуючи спір по суті, суд правильно встановив обставини справи та дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідачем допущено порушення п. 48 Правил користування електричною енергією для населення, шляхом пошкодження приладу обліку, свердлення в кожухі лічильника для механічного гальмування диску. Зазначений висновок суду підтверджується актом про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 00000505 від 18.06.2004 року, актом № 5896 від 01.11.2004 року проведення експертизи лічильника електроенергії.
Відмовляючи ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" в позові про відшкодування матеріальних збитків , суд виходив з того, що позивачем пропущений строк позовної давності для звернення до суду з зазначеним позовом.
Однак, з таким висновком погодитись неможливо, з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з зазначеним позовом 18.06.2007 року, шляхом направлення позовної заяви до суду через поштове відділення, про що свідчить поштовий штемпель на опису вкладення у поштове відправлення. У зв'язку з чим висновок суду щодо пропуску позивачем строку позовної давності є помилковим.
Згідно п. 53 Правил на підставі акту про порушення Правил енергопостачальник має право визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір таких збитків розраховується відповідно до оформленого акту про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття показань чи технічної перевірки до моменту усунення порушення, але не більше терміну позовної давності за тарифами, що діяли в період, за який нараховується розмір збитків.
Розмір відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Згідно п. 5 Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України за № 1416 від 22.11.1999., ( надалі - Методики), розрахунок завданих енергопостачальнику збитків здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за кількістю дні з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення.
Відповідно до п.7 Методики, у разі виявлення порушень Правил у частині обліку споживання електричної енергії, не передбачених пунктом 6 цієї методики, добова величина розрахункового споживання електричної енергії визначається за формулою: Wдоб.= PxT (квт.год).
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову в задоволені позову ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", у зв'язку з чим, колегія суддів вважає за необхідне рішення суду в цій частині скасувати з ухваленням нового рішення відповідно до ч.1 п.4 ст. 309 ЦПК України про задоволення позовних вимог і стягнення з відповідачки на користь позивача відповідно до п.38 Правил, у відшкодування матеріальних збитків за період з 29 січня 2004 року по 18 червня 2004 року, в сумі 417 грн. 44 коп., виходячи з наступного розрахунку: Wдоб.= 24годхРдогхКсезхКвик(кВтг), де:
Рдог- величина потужності електроустановки споживача, передбачена договором про користування електроенергією( кВтг);
Ксез - коефіцієнт сезонності ( в період з 1 жовтня по 31 березня -1,3 1 квітня до 30 вересня -0.8);
Квик - коефіцієнт використання потужності; 24х1.8(Рдог)х1(Ксез.)х0.5(Квик)= 21.6 кВтг; 24х1.8(Рдог)х0.8(Ксез)х0.5(Квик)= 17.28кВтг.;
21.6(Wдоб) х 63( кількість днів) =1360.8 х0.156( тариф за 1 кВтг.)=212.28грн.; 17.28 (Wдоб) х79( кількість днів) =1365.12x0.156 ( тариф за 1 кВтг.)= 212.96грн.; 212.28грн. + 212.96грн. = 425.24грн. - 7.80 грн.( оплата)= 417.44грн..
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи та судовий збір в сумі 25.50 грн. і 30 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Керуючись ст. 303, 307, ч.1 п.4 ст. 309, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» задовольнити
Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 29 жовтня 2007 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» збитки в сумі 417 грн.44 коп., витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн. та судовий збір в сумі 25.50 грн. і 30 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.