Справа №2-49/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2007 року Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Луговця О.А.
при секретарі Чорнуха Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борзні справу за позовом ОСОБА_1 до Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті його матері ОСОБА_2 та брата ОСОБА_3 і складається з житлового будинку та господарських будівель, які розташовані в АДРЕСА_1. Свої вимоги мотивує тим, що він не може оформити право власності на спадкове майно через нотаріальну контору, оскільки у покійної матері та брата відсутні правоустановлюючі документи на житловий будинок та господарські будівлі.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав в повному об"ємі і пояснив, що станом на 30.06.1990р. в АДРЕСА_1 проживали його мати ОСОБА_2 та рідний брат ОСОБА_3, домоволодіння відносилося до типу колгоспний двір. Мати померла ІНФОРМАЦІЯ_1р., а брат - ІНФОРМАЦІЯ_2р., при житті заповітів не складали, й після їх смерті він має право на спадщину відповідно до закону. При зверненні до нотаріальної контори по питанню оформлення спадщини йому було відмовлено в цьому, так як в спадкодавців відсутні правоустановлюючі документи на житловий будинок та господарські будівлі. З цих підстав просить суд визнати право власності на житловий будинок та господарські будівлі за ним, як спадкоємцем за законом після смерті його матері та брата.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, в судове засідання повноважного представника не направив, подавши заяву, в якій просить справу розглядати без їх участі, позовні вимоги визнають і не заперечують на їх задоволенні.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи суд приходить до слідуючого висновку.
Як встановлено в судовому засіданні, станом на 30.06.1990 року в домоволодінні, яке розташоване в АДРЕСА_1, проживали й були прописані ОСОБА_2 та син ОСОБА_3; дане домоволодіння відносилося до типу колгоспного двору. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, не склавши при житті заповіту. Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї. Оскільки ОСОБА_3 доводився сином померлій ОСОБА_2, постійно проживав з нею в домоволодінні на час її смерті, у встановлений законом строк не подав заяви про відмову від спадщини, то суд вважає, що він прийняв спадщину відповідно до вищевказаних положень ст.ст.1261, 1268 ЦК України.
Відповідно до свідоцтва про смерть та довідок Комарівської сільської ради ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, заповіту при житті не складав, спадкоємців першої черги не мав.
За змістом ст.ст.1217, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом; за відсутності заповіту право на спадкування мають особи згідно встановленої законом черговості.
З копій свідоцтв про народження вбачається, що позиавч доводиться сином померлій ОСОБА_2 та рідним братом померлому ОСОБА_3, а тому згідно ст. 1262 ЦК України позивач має право на спадкування, як спадкоємець другої черги за законом.
Згідно довідки-характеристики, яка мається в матеріалах справи, виданої позивачу, вбачається, що право власності на домоволодіння в АДРЕСА_1 в бюро технічної інвентаризації не зареєстроване.
Враховуючи, що у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були відсутні правоустановлюючі документи на житловий будинок та господарські будівлі, які розташовані в АДРЕСА_1, що перешкоджає позивачу оформити право власності на спадкове майно через нотаріальну контору, то суд вважає за можливе його позов задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.386, 1217, 1223, 1258, 1262, 1268 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60,208, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, яке складається з житлового будинку і господарських будівель, розташованих в АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Борзнянський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.