Справа 2-А-163/08
ПОСТАНОВА
Ім'ям України
18 березня 2008 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді - Старжинської О.Є., при секретарі -Ніколаєнко Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вознесенську позовну заяву ОСОБА_1 до Бузької сільської ради Вознесенського району про захист порушеного права на публічну службу шляхом визнання рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови нечинним, про поновлення на займаній посаді і стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
29 лютого 2008 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача - Бузької сільської ради Вознесенського району - про визнання рішення ради НОМЕР_1 прийнятого на сесії 01.02.2008 року про дострокове припинення повноважень сільського голови нечинним, про поновлення на займаній посаді та стягнення середньої заробітної плати за весь час вимушеного прогулу.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що з 11.04.2006 року перебував на виборній посаді голови Бузької сільської ради, на яку обирався територіальною громадою, і будучи посадовою особою місцевого самоврядування 9 рангу 4 категорії 01.02.2008 року рішенням відповідача його повноваження були припинені згідно поданої ним заяви.
Посилаючись на те, що:
- вказана заява була складена під тиском голови Вознесенської районної ради ОСОБА_2,
присутнього на пленарному засіданні сесії, і не відповідала його волевиявленню;
- допущені процедурні порушення Регламенту Бузької сільської ради при розгляді зазначе
ного питання, просив позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, суду пояснили, що припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 було проведено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
У відповідності до ст.17 ч.1 п.2 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу звільнення громадян з публічної служби.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 11.04.2006 року по 01.02.2008 року перебував на посаді голови Бузької сільської ради Вознесенського району, рішенням ради НОМЕР_1 прийнятого на сесії 01.02.2008 року було достроково припинено його повноваження з підстави звернення сільського голови з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови.
Рішення Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області як суб'єкта владних повноважень перевірялось на відповідність вимогами частини 3 ст. 2 КАС України і зокрема, чи прийнято воно: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливої дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь в процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правове регулювання статусу голови сільської ради як посадової особи місцевого самоврядування визначається наступними положеннями:
- сільський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального,
рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки в
порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі ( п.2 ст. 12 Закону України від 7.06.2001 року "Про службу в органах місцевого самоврядування"). Тому між сільським головою та територіальною громадою виникають трудові відносини на підставі строкового трудового договору ;
· повноваження сільського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень (ч.1 ст. 42 Закону України від 21.05.1997 року "Про місцеве самоврядування в Україні"),
· дострокове припинення повноважень сільського голови передбачено ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» згідно якої зазначені підстави можливо поділити на такі категорії: безумовні, пов'язані з виникненням певної події (частина 1 ) та такі, що пов'язані з відповідальністю сільського голови перед місцевою радою у разі порушення ним Конституції або законів України, прав і свобод громадян, незабезпечення здійснення наданих йому повноважень шляхом примусового припинення повноважень (частина 2) .
Підставою для прийняття відповідачем рішення стала заява ОСОБА_1, як вольова дія, коли особа має право на подачу заяви про дострокове припинення повноважень, і це її право визначене законом.
Щодо прийняття рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України необхідно зазначити наступне. Оспорюване рішення Бузької сільської ради Вознесенського району про припинення повноважень сільського голови прийнято у межах її юрисдикції визначеної п. 16 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - виключно на пленарних засіданнях сільської ради приймаються рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови у випадках, передбачених цим Законом. Відповідно до п. 11 ст. 46 Закону сесія ради була правомочна по кількості депутатів, які приймали в ній участь. Оформлено рішення ради належно і має наслідки: задоволення заяви, припинення проходження публічної служби - служби в органах місцевого самоврядування, яке не порушує прав позивача і тому не може бути визнане противоправним і скасовано, оскільки доказів щодо тиску з сторони запрошеного на сесію голови Вознесенської районної ради при написанні заяви позивачем в судовому засіданні не встановлено.
Доводи позивача щодо того, що його заява не могла бути предметом розгляду ради на сесії 01.02.2008 року через відсутність в порядку денному цього питання і повинна була розглянута лише наступною сесією скликаною через десять днів з зазначенням цього питання є необгрунтованим. Відповідно до протоколу сесії Бузької сільської ради від 22.01.08-01.02.08 р. сільським головою ОСОБА_1 внесено пропозицію під час сесії про розгляд його заяви, прийнята пропозиція депутатів Бузької сільської ради про внесення цього питання в порядок денний і відбулося голосування зазначеного питання на цій сесії, що свідчить про дотримання таких принципів правомірної адміністративної поведінки суб'єкта владних повноважень: розсудливість, забезпечення права особи на участь у процесі прийняття рішення. Внесення цього питання в порядок денний таким суб'єктом як депутати є формою реалізації їх прав, передбачених ст. 19 Закону України від 11.07.2002 року «Про статус депутатів місцевих рад». Керуючись ст.ст. 158- 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_1 до Бузької сільської ради Вознесенського району про захист порушеного права на публічну службу шляхом визнання рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови нечинним, про поновлення на займані й посаді і стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Одеської області через міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її оголошення і подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
- Номер: 2а/819/896/16
- Опис: відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-163/08
- Суд: Тернопільський окружний адміністративний суд
- Суддя: Старжинська О.Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2016
- Дата етапу: 09.06.2016