№ 2-375/2008 рік
РІШЕННЯ
Iменем України
10 червня 2008 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді Мар'єнко Л. М.
при секретарі: Голубєвій Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Змієві цивільну справу за позовом акціонерної компанії "Харківобленерго" в особі Зміївського районного відділення "Харківенергозбут" до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди за безоблікове користування електричною енергією, -
ВСТАНОВИВ:
АК "Харківобленерго" звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, а в подальшому уточнили позов, пред'явивши його також до ОСОБА_2, про стягнення нарахування по акту, зазначивши, що відповідачі є споживачами електричної енергії, що постачає АК "Харківобленерго" за адресою: с Скрипаї Зміївського району Харківської області, вул. Зарічна б.64, особовий рахунок по сплаті за електроенергію № 183057 зареєстровано на ім'я ОСОБА_3, яка померла у 1995 році, ОСОБА_1 зареєстрована та постійно проживає у будинку, а к на праві власності будиноку належить ОСОБА_2 22 листопада 2007 року при проведенні рейду по виявленню безоблікового споживання електричної енергії в домоволодінні за зазначеною адресою, працівниками Зміївського РВЕ був встановлений факт самовільного, без дозволу АК "Харківобленерго" переном приладу обліку № 01742388 з домоволодіння № 64 в домоволодіння № 58 по вул. Зарічній в с. Скрипаї, що є порушенням ст.26 Закону України "Про електроенергетику", п.42 ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення. Представниками АК "Харківобленерго" був складений акт № 02-20019 від 22.11.2007 року, де зафіксовані зазначені порушення. Відповідальність за вказані порушення передбачена ст. 27 Закону Україну "Про електроенергетику", п. 42 "ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення" у вигляді обчислення та подальшого відшкодування вартості безобліково використаної та не оплаченої електроенергії. Обчислення вказаної суми на виконання абз. 5 п. 53 ОСОБА_4 проводиться у відповідності до "ОСОБА_5 розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок порушення позивачем ОСОБА_4". Згідно п. 3.1, п. 3.3, п. 3.4 вказаної ОСОБА_5 відповідачу зроблено розрахунок по акту на суму 404 грн. 56 коп. Несплата відповідачем заборгованості по акту завдає шкоди інтересам АК "Харківобленерго". Позивач просив стягнути з відповідачів солідарно заборгованість по акту порушення «ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення» в розмірі 404 грн. 56 коп., також стягнути судовій збір в розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 грн.
Відповідач ОСОБА_1 у попередньому судовому засіданні позов визнала частково. В судове засідання для розгляду справи по суті ОСОБА_1 не з'явилась, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, що підтверджується повідомленням Скрипаївської сільської ради Зміївського району про та вручення судової повістки та розпискою ОСОБА_1 про отримання нею судової повістки, причину неявки суду не повідомила.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання для розгляду справи по суті не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про отримання ним судової повістки, заперечень проти позову не надав, причину неявки суду не повідомив, що дає підстави вважати їх неповажними.
Представник позивача ОСОБА_6 у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності на підставі наявних у справі доказів, наполягала на задоволенні позовних вимог.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно акту про порушення ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення № 02-20019 від 22 листопада 2007 року, що складений працівниками Зміївського РВЕ ОСОБА_7 та ОСОБА_8, ОСОБА_9, за адресою с. Скрипаї Зміївського району Харківської області, вул.
Зарічна б.64, був встановлений факт безоблікового користування електричною енергією у вигляді самовільного, без дозволу АК "Харківобленерго" переносу приладу обліку № 01742388 з домоволодіння № 64 в домоволодіння № 58 по вул. Зарічній в с. Скрипаї, Вказаний акт було складено у присутності відповідача ОСОБА_1, яка зауважень до акту не внесла.
П. 2 "ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, визначено, що до об'єктів споживача, який обслуговується енергопостачальником, відноситься житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належить споживачу на праві власності або користування.
Згідно повідомлення Скрипаївської сільської ради Зміївського району від 17.01.2008 року за № 02-26/20 житловий будинок № 64, розташований по вул. Зарічній в с. Скрипаї Зміївського району числиться за відповідачем ОСОБА_2, який проживає та зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1. У вищевказаному будинку зареєстровані та проживають ОСОБА_1 з дітьми - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Таким чином, належним споживачем електричної енергії є власник будинку, в якому виявлено факт безоблікового споживання електричної енергії - ОСОБА_2, який і повинен нести матеріальну відповідальність за вказане порушення на підставі п. 48 ОСОБА_4.
Посилання представника позивача ОСОБА_6 щодо того, що так як ОСОБА_1 є споживачем послуг з електропостачання, проживає у вказаному будинку, то повинна нести солідарну відповідальність за порушення разом із ОСОБА_2 не відповідають обставинам справи, так як власником будинку № 64, розташованого по вул. Зарічній в с. Скрипаї Зміївського району є ОСОБА_2, який не надав суду жодних заперечень щодо вимог про стягнення з нього суми відшкодування за безоблікове користування електричною енергією.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п.42 ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення споживач електроенергії несе відповідальність за порушення правил користування електроенергією, зобов'язаний забезпечувати належний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок, забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку у квартирі, узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої проводки.
Пункт 48 "ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення" передбачає, що споживач електричної енергії несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією для населення - розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно п. 53 зазначених ОСОБА_4, розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Відповідно п. 5 "ОСОБА_5 обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення", затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 04.05.2006 року № 562, розрахунок по акту за використану, але не оплачену електроенергію, обчислюється за кількістю днів з дня останньої технічної перевірки і до дня усунення порушень, але не більше терміну позовної давності.
Позивачем пред'явлено вимогу про стягнення нарахування по акту, але, виходячи з обставин справи, характеру матеріально-правового спору, суд приходить до висновку, що по суті позивачем пред'явлено вимогу про відшкодування майнової шкоди, заподіяної неправомірними діями відповідача майну юридичної особи.
Відповідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією поза приладом обліку, обчислено за ОСОБА_5 обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем ОСОБА_4 користування електричною енергією для населення", складає 404 грн. 56 коп.
Вказана сума підлягає стягненню з ОСОБА_2 на користь АК "Харківобленерго" як шкода, завдана неправомірними діями майну юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України, якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Виходячи з вищенаведеного, дійшов висновку про часткове задоволення позову, стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь АК "Харківобленерго" шкоду, що завдана неправомірними діями майну юридичної особи, в розмірі 404 грн. 56 коп. В іншій частині позову належить відмовити.
Згідно ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача стягнути судовий збір, сплачений ним при пред'явленні позову, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, в сумі 51 грн., а також 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду судової справи.
Керуючись ст. ст. 16, 22, 1166 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 169, 209, 212, 214, 215, 224-226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь акціонерної компанії "Харківобленерго" в рахунок відшкодування шкоди за безоблікове користування електричною енергією 404 (чотириста чотири) грн. 56 коп., котрі перерахувати на розрахунковий рахунок 260323012307 ХОУ ВАТ «Добу» МФО 351823 код 00131954.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь акціонерної компанії "Харківобленерго" судовий збір в розмірі 51 (п'ятдесят однієї) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 (тридцять) грн., а всього 81 (вісімдесят одну) грн., які перерахувати на розрахунковий рахунок 260045485 ХОД Райфайзен банк «Аваль» м. Харків МФО 350589, код 00131954.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення може бути переглянуто Зміївським районним судом Харківської області за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
- Номер: 2-во/316/36/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-375/2008
- Суд: Енергодарський міський суд Запорізької області
- Суддя: Мар'єнко Л.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.11.2019
- Дата етапу: 18.11.2019