Справа № 2-188/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2007 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі
головуючої судді Овчаренко А.А.
при секретарі Пенза Н.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Скадовську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю „Восход", виконкому Птахівської сільської ради, зацікавленої особи Державний нотаріус Скадовського районного нотаріального округу Херсонської області, третьої особи Скадовський райвідділ земельних ресурсів про визнання угоди укладеною та дійсною, про визнання права власності на нерухоме майно, про визначення частки співвласників у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання угоди укладеною та дійсною, про визнання права власності на нерухоме майно, про визначення частки співвласників у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно.
В попереднє судове засідання позивач з'явився позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
В обґрунтування заявлених вимог позивач суду пояснив, що 13 листопада 1936 року Птахівською сільською радою Скадовського району Херсонської області укладено шлюб між ОСОБА_2, її батькам, та ОСОБА_3 ( її матір'ю). У травні 1959 року між ОСОБА_2 та колгоспом ім.Чапаєва Скадовського району укладено зобов'язання, згідно якого, ОСОБА_2 протягом п'яти років зобов'язаний виплачувати суму вартості за житловий будинок АДРЕСА_1, починаючи з травня 1959 року. На протязі зазначеного часу ОСОБА_2 вносив необхідні платежі, у 1963 році вартість житлового будинку у розмірі 4780 грн виплачена повністю, але договір купівлі-продажу житлового будинку в установленому законом порядку нотаріально посвідчений не був. Згодом колгосп ім..Чапаєва було реорганізовано у радгосп „Восход", потім на базі радгоспу "Восход" було створено колективне сільськогосподарське підприємство „Восход", яке реорганізовано у товариство з обмеженою відповідальністю „Восход". На теперішній час правонаступником колгоспу ім.Чапаєва є ТОВ „Восход". Згідно відомостей по господарській книзі житловий будинок АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 її батько ОСОБА_2, помер. На підставі рішення виконкому Птахівської сільської ради на ім'я ОСОБА_3 видано Державний акт на право приватної власності на землю площею 0,25 га для обслуговування житлового будинку АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_2 її мати ОСОБА_3 померла. Після смерті батьків відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1. Дійсна вартість будинку становить 10876 грн. В установлений законом строк вона звернулась із заявою про видачу свідоцтва про право на спадкове майно, але їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю право установчих документів, які б підтверджували право власності спадкодавця на житловий будинок. 11 грудня 2006 року рішенням Скадовського районного суду встановлено факт, що вона є донькою ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2. Вважає себе фактично прийнятою спадкове майно, яке відкрилось після смерті її батьків, оскільки проживала разом з батьками у їхньому будинку, здійснювала догляд за батьками, несла витрати на їх поховання та в установлений законом термін звернулась з заявою про прийняття спадщини. На підставі вищевикладеного просила:
- визнати угоду купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 укладеною та дійсною між ТОВ „Восход" (колгосп ім.Чапаєва) та ОСОБА_2;
· визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право спільної часткової власності на нерухоме майно - житловий будинок АДРЕСА_1 встановивши частки кожного із співвласників у розмірі 1/2 частини;
· встановити факт прийняття ОСОБА_3 спадкового майна - 1/2 частини житлового будинку АДРЕСА_1, відкритого після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно - 1/2 частини житлового будинку, відкритого після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1;
- визнати за нею право власності на спадкове майно - житловий будинок АДРЕСА_1, відкрите після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
В судове засідання відповідач не з'явився направив до суду заяву, в якій позовні
вимоги визнає у повному обсязі, та просить розглянути цивільну справу без його участі.
Зацікавлена особа, третя особа у судове засідання не з'явились, про час розгляду
цивільної справи були належно повідомлені, отож суд вважає можливим розглянути
цивільну справу без їх участі.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Так судом встановлено Згідно свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9);
Згідно свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2
ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10);
Відповідно рішення Скадовського районного суду від 11 грудня 2006 року
встановлено факт , що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2( а.с. 11);
20 лютого 2000 року видано Державний акт на право приватної власності на землю площею 0,25 га для обслуговування будинку і господарських будівель в АДРЕСА_1 ( а.с.13);
Згідно довідкиНОМЕР_3 житловий будинок з надвірними
будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_1, земельна
ділянка для обслуговування житлового будинку і господарських будівель
розміром 0,25 га належить ОСОБА_3 (а.с.15);
Відповідно довідки НОМЕР_4 колгосп ім. Чапаева
реорганізований в радгосп 2Восход" 10.02.1965 року наказ НОМЕР_5 (а.с.16);
Згідно довідки НОМЕР_6 за даними по господарських книг
виконкому Птахівської сільської ради за ОСОБА_2
значиться житловий будинок з надвірними будівлями в АДРЕСА_1 ( а.с.17);
Відповідно довідки НОМЕР_7 ОСОБА_1
фактично проживала в АДРЕСА_1 разом з батьками
ОСОБА_3 та ОСОБА_2
та здійснювала за ними догляд до дня смерті. Після смерті батьків
здійснювала їх поховання (а.с.20).
На підставі ст.355 Цивільного кодексу України майно , яке знаходиться у власності двох або більше осіб, належить їм на праві спільної власності.
Згідно п. п. 1, 2 ст. 1220 Цивільного кодексу України «Відкриття спадщини» «Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оповіщання її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або час, з якого вона оповіщена померлою».
На підставі ст. 1221 п. 1 Цивільного кодексу України «Місце відкриття спадщини» передбачає, що: «Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця».
На підставі ст. 1222 п. 1 Цивільного кодексу України «Спадкоємці» передбачає, що: «Спадкоємцями ... та за законом можуть бути фізичні особи, які знаходяться в живих на час відкриття спадщини».
Згідно ст. 1261 Цивільного кодексу України «Перша черга спадкоємців за законом» «В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті при житті спадкодавця».
Стаття 1268 п. З Цивільного кодексу України «Прийняття спадщини» передбачає, що: «Спадкоємець, який постійно мешкав разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, вважається прийнятим спадщину, якщо на протязі строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу (6 міс.) він не заявив про відмову від нього".
Стаття ЗО п. 10 Закону України «Про місцеве самоуправління в Україні» від 21.05.1997 р. (280/97-ВР) до повноважень виконавчих сільських комітетів відноситься облік та реєстрація згідно із законом об'єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.
Відповідно до ст. 227 ЦК УССР „Форма договору купівлі-продажу житлового будинку" „Договір купівлі-продажу житлового будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б одна із сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність угоди. Договір купівлі-продажу житлового будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті міської Ради народних депутатів".
Стаття 328 Цивільного кодексу України «Підстави набуття права власності» передбачає, що: «1. Право власності набуває на підставах, які не заборонені законом.
2. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не витікає з закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом».
Згідно ст. 334 Цивільного кодексу України «Момент набуття права власності за договором» «1. Право власності в набувача майна за договором виникає з моменту передачі майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
2. Передачею майна вважається вручення товарно-розпорядчого документа на майно".
Таким чином, на підставі вищевикладеного та керуючись Законом України „Про власність", ст. ЗО п. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. (280/97-ВР), ст. ст. 86, 224, 227 ЦК УССР ( в ред.1963 року), ст. ст. 328, 334, 355,1216,1217,1220,1221,1222,1261,1268,1296 ЦК України, ст. ст. 11,15, 57, 58, 59, 60, 62, 64,209, 212,215,294 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Визнати угоду купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 укладеною та дійсною між ТОВ „Восход" ( колгосп ім..Чапаева) та ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право спільної часткової власності на нерухоме майно - житловий будинок АДРЕСА_1 встановивши частки кожного із співвласників у розмірі 1/2 частини.
Встановити факт прийняття ОСОБА_3 спадкового майна 1/2 частини житлового будинку АДРЕСА_1, відкритого після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно - 1/2 частини житлового будинку АДРЕСА_1 відкритого після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - житловий будинок АДРЕСА_1 відкритого після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення . Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Скадовький районний суд Херсонської області.
Рішення ухвалено, оформлено і підписано в нарадчій кімнаті.
Суддя ОвчаренкоА.А.