ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького 59
____________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"24" березня 2009 р. Справа № 2/24
Позивач: ОСОБА_1
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія"
про визнання недійсним рішення зборів засновників.
Суддя Савченко Г. І
Секретар судового засідання Маслов К.Г.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, представник ОСОБА_2 довіреність № 5837 від 29.07.2008 р.
Від відповідача : не з'явився
за участю посадових осіб відповідно до ст.30 ГПК України: голова виробничого кооперативу "Корецьпобутсервіс" Шоломенцова К.О.
Стаття 22 ГПК України роз'яснена
Оголошувалась перерва з 17 березня на 24 березня
ВСТАНОВИВ: В позовній заяві позивач ОСОБА_1 просить визнати недійсним рішення загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія" від 30.09.2008 р., оформлене протоком №1. Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Мрія”(далі - Відповідач) зареєстроване розпорядженням голови Корецької районної державної адміністрації №348 від 20.07.1998 року.
Згідно установчих документів товариства загальна кількість учасників становить 267 чоловік.
Частка ОСОБА_1 зазначеному товаристві складає 28,3 %.
30.09.2008 року відбулися загальні збори засновників ТзОВ “Мрія”, про що складено протокол №1. На зборах були прийняті наступні рішення:
- реорганізувати юридичну особу ТзОВ “Мрія”у виробничий кооператив, який буде його правонаступником та розпочати ліквідаційну процедуру з 06.10.2008 року;
- призначити комісію по реорганізації в складі трьох чоловік.
Вважає, що рішення загальних зборів засновників ТзОВ “Мрія”, оформлені протоколом №1 від 30.09.2008 року, підлягають визнанню недійсними, оскільки прийняті з порушенням норм чинного законодавства України та установчих документів товариства.
Згідно ст.61 Закону України “Про господарські товариства”загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.
Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу.
Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.
Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.
Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
З отриманого позивачем повідомлення за підписом в.о. директора ОСОБА_4 вбачається, що 30.09.2008 р. відбудуться позачергові загальні збори товариства з наступним порядком денним:
1. Вирішення питання про відкликання директора товариства з посади та обрання нового директора;
2. Ліквідація товариства шляхом реорганізації у виробничий кооператив;
3. Затвердження статутних документів кооперативу;
4. Вибори керівництва кооперативу;
5. Різне.
При такому порядку денному порушено моє право на попереднє ознайомлення з документами, внесеними до порядку денного зборів.
Крім того, як вбачається з протоколу зборів, рішення були прийняті з питань, не включених до порядку денного зборів.
У відповідності до ч.1 ст.60 Закону України “Про господарські товариства”загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному (складеному) капіталі (ч.4 ст.58 Закону України “Про господарські товариства”).
У протоколі зазначено, що з 267 засновників товариства на зборах присутні 225 чоловік з загальною кількістю часток в статутному фонді 61%.
Однак, на зборах не була присутня зазначена у протоколі кількість учасників товариства, а тому прийняті загальними зборами рішення за відсутності кворуму не можуть вважатися легітимними.
Оскільки відповідачем було порушено порядок скликання та проведення зборів учасників товариства, передбачений законом, та установчими документами товариства, це спричинило незаконність та нелегітимність прийнятих на таких зборах рішень.
Дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що провадження у справі підлягає припиненню - підприємство (відповідач), яке є стороною ліквідовано.
Як вбачається з матеріалів справи рішення господарського суду Рівненської області від 17 грудня 2008р. по справі №15/111 визнано недійсним Статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія", зареєстрований 20.07.98 р., з підстав невідповідності установчих документів, а саме Статуту товариства вимогам законодавства і ці порушення, допущені при прийнятті та затверджені установчих документів, у сукупності не можуть бути усунуті.
В судовому засіданні відповідно до ст.30 ГПК України брала участь посадова особа голова виробничого кооперативу "Корецьпобутсервіс" ОСОБА_5, яка пояснила, що 12 березня 2009 р. державна реєстрація юридичної особи - товариства "Мрія" припинена в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення. Надала суду для огляду оригінали статутних документів та довідок Єдиного державного реєстру.
Відповідно до статуту виробничого кооперативу “Корецьпобутсервіс” державну реєстрацію кооперативу проведено державним реєстратором 12.03.2009 року. Засновниками кооперативу є фізичні особи. Кооператив створений на підставі рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю “Мрія” (протокол № 1 від 30 вересня 2008 року), шляхом реорганізації товариства “Мрія” в виробничий кооператив “Корецьпобутсервіс”, який є повним правонаступником вказаного реорганізованого товариства.
Відповідно до довідки з Єдиного державного юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців 12.03.2009 року припинено Державну реєстрацію юридичної особи товариства “Мрія” в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення (номер запису 15971120005000386).
Відповідно свідоцтва про державну реєстрацію АОО № 479746 виробничий кооператив “Корецьпобутсервіс” зареєстрований 12.03.2009 року (номер реєстрації 15971450000000411).
Відповідно до ч.2 ст.150 ЦК України ст.19 Закону України “Про господарські товариства” товариство з обмеженою відповідальністю може бути перетворене в акціонерне товариство чи у виробничий кооператив. При реорганізації товариства вся сукупність прав та обов`язків товариства переходить до його правонаступників.
Відповідно до ст.22 Закону України “Про господарські товариства” ліквідація товариства вважається завершеною, а товариством таким, що припинило свою діяльність з моменту внесення запису про це до державного реєстру.
Господарський суд не вбачає підстав відповідно до ст.25 ГПК України замінити відповідача товариства “Мрія” правонаступником виробничим кооперативом “Корецьпобутсервіс”. Спір є корпоративним. Із змісту ст.167 ГК України, ст.12 ГПК України, відповідачем може бути саме товариство, або учасники. Кооператив може бути правонаступником товариства, щодо майнових спорів. Стаття 55 Закону України “Про господарські товариства” передбачає лише правонаступництво спадкоємців учасника товариства при реорганізації юридичної особи, або у зв`язку із смертю громадянина, учасника товариства в випадку –правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
Таким чином, виробничий кооператив не може бути носієм корпоративних прав та обов`язків.
Крім того, відповідно до п.3 Постанови № 13 Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року “Про практику розгляду судами корпоративних прав” - не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства справи, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припинення діяльності суб`єктів господарювання, які не є господарськими товариствами (кооперативи, приватні підприємства тощо), якщо у справі є фізична особа.
При цьому норма пункту 4 частини першої ст.12 ГПК України в силу її імперативного характеру не підлягає застосуванню за аналогією щодо спорів, пов`язаних із діяльністю інших суб`єктів господарювання.
Керуючись п.6 ч.1 ст.80 ГПК України, ст.49 ГПК України, -
УХВАЛИВ:
1.Провадження у справі припинити.
Суддя
Ухвала підписана "31"березня 2009 року
- Номер: 11-кс/819/2/24
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 2/24
- Суд: Херсонський апеляційний суд
- Суддя: Савченко Г.І.
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.01.2024
- Дата етапу: 09.01.2024
- Номер:
- Опис: 4188
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 2/24
- Суд: Господарський суд Сумської області
- Суддя: Савченко Г.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.08.2003
- Дата етапу: 20.10.2003