Судове рішення #443359
УКРАЇНА

 

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

14 грудня 2006 року

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Одеської області у складі :

Головуючого - Ващенко Л.Г.

Суддів - Фадєєнко А.Ф., Вадовської Л.М.

При секретарі - Повар О.В.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за    апеляцією    ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду   м. Одеса від   28 березня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_2 до  ОСОБА_1 про стягнення 39675 грн. і штрафу,-

ВСТАНОВИЛА:      

26.05.06р. ОСОБА_2 звернувся із позовом до ОСОБА_1 про стягнення 39675 грн. і штрафу у розмірі сплачених коштів.

Позов обґрунтував тим, що 02.04.05р. він і відповідачка уклали угоду про намір укласти договір купівлі-продажу об'єкта нерухомості , за якою позивач передав 39675 грн. завдатку, а відповідачка зобов'язалась до 05.05.05р. продати належний їй об'єкт нерухомості на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого у нотаріальній конторі.

Однак у порушення зобов'язань, відповідачка не здійснила дій щодо укладення договору купівлі-продажу, тому просив стягнути з відповідачки сплачені кошти згідно п. 1.2 угоди від 02.04.05р. та суму штрафу у розмірі сплачених коштів.

Відповідачка участі у судовому засіданні не приймала.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеса від 28.03.06р. позов задоволено.

Суд стягнув з ОСОБА_1 на користь позивача завдаток у сумі 39675 грн.; 39675 грн. штрафу за невиконання зобов'язання та 794 грн. судових витрат.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати, посилаючись    на    порушення    судом   норм    матеріального    і

Справа №22-4483/2006р.                                                                          Головуючий у І інстанції:

Категорія 44 ЦПК                                                                                 Димерлій О.О.

Доповідач: Ващенко Л.Г.

 

процесуального    права,    зокрема    суд    неправильно    застосував    норми

матеріального   права,   крім  того,  справа  розглянута  у її  відсутність  без

належного сповіщення.

          У   засіданні   колегії  суддів     апелянтка   і   її  представник      скаргу

підтримали,   представник   позивача   скаргу   не   визнав,   позивач   у   судове

засідання не з'явився.                                                                                                        

Рішення суду першої інстанції підлягає зміні з викладенням резолютивної частини у новій редакції, на підставі п. З, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України.

Колегією суддів встановлено, що сторони 02.04.05р. уклали угоду про намір укласти договір купівлі-продажу до 05.05.05р., у зв'язку з чим позивач передав відповідачці 39675 грн.(а.с. 5, 6).

У визначений сторонами строк договір купівлі-продажу об'єкту нерухомості, що належить відповідачці на праві власності, сторони не уклали.

В угоді від 02.04.05р. сторони зазначили, що передана позивачем відповідачці сума є завдатком.

Між тим, згідно зі ст. 570 ЦК України, завдатком є грошова сума що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

При цьому, якщо не буде встановлено, що сума, сплачена у рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

Кошти у сумі 39675 грн., сплачені 02.04.05р. позивачем відповідачці не є завдатком через те, що на час передачі вказаної суми договір купівлі-продажу сторони не уклали, тобто на 02.04.05р. було відсутнє зобов'язання на підтвердження і виконання якого мав видаватись завдаток.

Так, у разі передачі завдатку сторони вже мали укласти договір купівлі-продажу на забезпечення виконання якого і повинен був сплачуватись завдаток.

Тому сума 39675 грн. є авансом, оскільки аванс - це грошова сума, яку боржник передає кредитору у рахунок майбутніх платежів, аванс зараховується у рахунок платежів на майбутнє і не є одним із засобів забезпечення виконання зобов'язання.

Зважаючи на те, що сторони договір купівлі-продажу не уклали, відповідачка, незалежно від причин не укладення договору, повинна повернути позивачу суму авансу - 39675 грн.

У зв'язку із наведеним, відповідачка, яка отримала аванс, не може бути зобов'язана до його повернення у більшому розмірі, ніж 39675 грн.

Доводи апелянтки про розгляд справи у її відсутність безпідставні, оскільки у справі є відомості про належне сповіщення ОСОБА_3 у судове засідання на 28.03.06р. (а.с. 47, 50).

Судові витрати, підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України. Приймаючи до уваги, що висновки суду не відповідають обставинам справи, суд неправильно застосував норми матеріального права і дійшов до помилкового   висновку   про  те,   що  спірні  правовідносини   втіливають   із виконання зобов'язань, забезпечених завдатком, рішення суду підлягає зміні із викладенням резолютивної частини рішення у новій редакції.

Керуючись ст. ст. 303, 307 ч. 1 п. З, 309 ч. 1 п. З, 4, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити частково.

Рішення Приморського районного суду м. Одеса від 28 березня 2006 року -змінити, виклавши резолютивну частину рішення у новій редакції:

Позов ОСОБА_2 - задоволити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2:

·         39675 грн. (тридцять дев'ять тисяч шістсот сімдесят п'ять грн.) авансу;

·         396 грн. 75 коп. ( триста дев'яносто шість грн. 75 коп.) судового збору. Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його

проголошення. Рішення апеляційного суду може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців, з моменту його проголошення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація