Р І Ш Е Н Н Я
2-191/2009 р.
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2009 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А. при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на частку у спільній сумісній власності, про встановлення порядку користування квартирою, про вселення та усунення перешкод,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом, посилаючись на те, що позивачка- ОСОБА_1 перебувала в шлюбі з відповідачем з 22 липня 1989 року по 28 листопада 2000 року. Від шлюбу мають сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який після розірвання шлюбу проживає разом з позивачкою та перебуває на утриманні, вихованні. Під час перебування в шлюбі позивачу та відповідачу, як молодим спеціалістам та після народження дитини, була надана двокімнатна квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка має загальну площу 51,26 кв.м і складається із двох ізольованих кімнат площею 17,5 кв.м і 11,5 кв.м., кухні, коридору, ванної кімнати і вбиральні. В подальшому ця квартира була приватизована на всіх членів сім'ї та 13.05.1998 року Червоненською сільською радою Сумського району було видано свідоцтво про право спільної сумісної власності на дане житло. 24 серпня 1999 року позивачка припинила з відповідачем шлюбні стосунки і виїхала з квартири, а 18 листопада 2000 року розірвала шлюб в судовому порядку. Весь цей час відповідач користувався квартирою, позивачі - винаймали квартири в м. Суми. Вони не мали доступу до квартири, відповідач чинив перешкоди в користуванні квартирою та змінив вхідні двері і замок. Позивачі декілька разів пропонували відповідачу спільно вирішити питання про користування і розпорядження квартирою, однак він на контакт не йшов і грозив чинити перешкоди і в подальшому. З 1999 року та на даний час позивачі іншого свого житла, окрім спірної квартири, не мають. Загальна площа двох ізольованих кімнат спірної квартири складає 29 кв. м /17,5 кв. м + 11,5 кв. м/. Оскільки позивачі проживають разом, то бажають, щоб і при встановленні порядку користування квартирою ця обставина була врахована і їм в користування було виділено 2/3 частин спірної квартири, а саме кімната пл. 17,5 кв. м., а відповідачу - кімната пл. 11,5 кв.м. Інші приміщення квартири: кухня, коридор, кімнату з ванною і вбиральню - залишити у загальному користуванні сторін. Крім того просили зобов’язати відповідача не чинити перешкод в користуванні житловою кімнатою пл. 17,5 кв. м., кухнею, коридором, кімнатою з ванною та вбиральнею квартири.
В судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили визнати за ними право власності по 1/3 частини за кожним, виділивши їм в користування кімнату пл. 17,5 кв. м., а відповідачу - кімнату пл. 11,5 кв. м., залишивши інші приміщання у спільному користуванні.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю, не заперечував, що спірна квартира належить йому і позивачам на праві спільної сумісної власності, не заперечував проти визнання за позивачами права власності на 1/3 частину за кожним, не заперечував проти запропонованого позивачами порядку користування спірною квартирою.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено - і не оспорюється сторонами, - що сторонам по справі на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право власності на житло від 13 травня 1998 року, виданого Червоненькою сільською радою Сумського району належить квартира АДРЕСА_1 Сумського району Сумської області, що підтверджується довідкою КП ”Сумське міське бюро технічної інвентаризації”, копією свідоцтва про право власності на житло( ар. с. 7, 23).
Спірна квартира має загальну площу 51,26 кв. м і складається із двох ізольованих кімнат площею 17,5 кв.м і 11,5 кв. м., кухні, коридору, ванної кімнати і вбиральні( ар.с.26-28).
Відповідно до ст. ст. 370, 358 Цивільного кодексу України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.
Таким чином, сторонам по справі в спірній квартирі належить по 1/3 частини, а тому вимоги позивачів підлягають задоволенню.
Загальна площа двох ізольованих кімнат спірної квартири складає 29 кв. м /17,5 кв. м + 11,5 кв. м/. Оскільки позивачі проживають разом і бажають, щоб при встановленні порядку користування квартирою ця обставина була врахована, суд вважає за можливе встановити саме такий порядок користування спірною квартирою, який запропонований позивачами, виділивши позивачам в користування житлову кімнату пл. 17,5 кв. м., а відповідачу - кімната пл. 11,5 кв. м.; інші приміщення квартири - кухня, коридор, кімнату з ванною і вбиральню - залишити у загальному користуванні сторін.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Оскільки в спірній квартирі позивачі на даний час не проживають, суд вважає за необхідне вселити їх в спірну квартиру, а також зобов’язати відповідача не чинити позивачам перешкод в користуванні спірною квартирою, проти чого не заперечує і відповідач.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 213, 214, 256 ЦПК України, ст. 370, 356, 258, 368,391 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 Сумської області.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 Сумської області.
Виділити в користування ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в квартирі АДРЕСА_1 Сумської області житлову кімнату пл. 17,5 кв. м., а ОСОБА_3 - кімнату пл. 11,5 кв. м, інші приміщення квартири, а саме: кухню, коридор, кімнату з ванною і вбиральню - залишити у загальному користуванні ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Вселити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в квартиру АДРЕСА_1 Сумської області.
Зобов’язати ОСОБА_3 не чинити перешкод ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в користуванні житловою кімнатою пл. 17,5 кв. м., кухнею, коридором, кімнатою з ванною та вбиральнею квартири АДРЕСА_1 Сумської області.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження або апеляційну скаргу не було подано.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя О.А. Степаненко
Секретар В.М. Токарева
- Номер: 2-зз/129/2/15
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-191/2009
- Суд: Гайсинський районний суд Вінницької області
- Суддя: Степаненко О.А.
- Результати справи: скасування заходів забезпечення позову, доказів
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.06.2015
- Дата етапу: 26.06.2015
- Номер: 2-во/641/64/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-191/2009
- Суд: Комінтернівський районний суд м. Харкова
- Суддя: Степаненко О.А.
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.09.2017
- Дата етапу: 21.09.2017