Судове рішення #4407894

Справа № 2 “а” - 42/09


ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

     

21 січня 2009 року                                                                                м. Ковель Волинської області


Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:


головуючого-судді Логвинюк І.М.,

при секретарі Щесюк Н.Й.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі Волинської обл. справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про проведення перерахунку та виплати недоплаченої грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

      Позивач ОСОБА_1  звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про проведення перерахунку та виплати недоплаченої грошової допомоги, мотивуючи тим, що вона, як мати малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  р.н., фактично здійснює за ним догляд. Відповідно до статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, має право на отримання щомісячної грошової допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, до досягнення дитиною трирічного віку. За змістом частини першої статті пятої Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснює територіальний орган (місцеве управління) Міністерства праці та соціального захисту населення, яким є відповідач. Однак, вказана допомога у 2007 році відповідачем виплачувалась не у повному розмірі, оскільки пунктом 14 статті 71 Закону України Про Державний бюджет на 2007 рік було зупинено на 2007 рік дію частини 1 статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми. Статтею 62 Закону України Про Державний бюджет на 2007 рік розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до шести років затверджено у слідуючому розмірі: з 1 січня 2007 р.- 434 грн., з 01 квітня 2007 р.- 463 грн., з 1 жовтня 2007 р. – 470 грн. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 було визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 Закону України Про Державний бюджет на 2007 рік, з дня ухвалення даного рішення Конституційним Судом України, пункт 14 статті 71 Закону України Про Державний бюджет на 2007 рік втратив чинність. А тому відповідач повинен був провести перерахунок вищезазначеної допомоги за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, однак, такого перерахунку проведено не було. Зазначає, що за змістом рішення Конституційного Суду України від 11.10.05 р. № 8-рп/2005 у справі № 1-21/2005, статті 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні зміни до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Просить зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату їй недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, у розмірі відповідно до положень статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми.

Позивач в судове засідання не зявилась, належно повідомлена про час, день, місце розгляду справи. Подала суду заяву з проханням справу розглядати у її відсутності, зазначила, що свої позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання також не з”явилась, належно повідомлена про час, день, місце розгляду справи, подала суду клопотання про розгляд справи у її відсутності.

На думку суду, справу можливо розглядати у відсутності позивача та представника відповідача.

Представником відповідача подано до суду письмове заперечення проти позову, у якому позов заперечується повністю зі слідуючих підстав. Представник відповідача не заперечує того, що згідно із статями 5 та 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, органами праці та соціального захисту населення через відділення звязку або через установи банків за місцем проживання батьків надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак, зазначає, що всі відносини, що виникають у процесі виконання бюджетів, контролю за виконанням державного бюджету України та місцевих бюджетів, регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України Про Державний бюджет України та іншими законами, що регулюють бюджетні правовідносини. Відповідач, згідно статті 22 Бюджетного кодексу України, є розпорядником бюджетних коштів і здійснює повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень, що мають кількісні й часові обмеження та дозволяють надавати бюджетні асигнування. Бюджетне асигнування - це повноваження, надане розпоряднику коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобовязання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету. При здійсненні будь-яких виплат відповідач керується сумами, визначеними Законом України Про Державний бюджет України і не може провадити виплати більші, ніж передбачені статтею видатків, інше буде порушенням фінансової дисципліни. Законом України Про Державний бюджет України на 2007 рік дію частини 1 статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми на 2007 рік було зупинено в частині визначення розміру виплат державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років. Хоча Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 р. і було визнано неконституційними такі положення Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік, проте, Верховною Радою України не було внесено відповідних змін до вказаного Закону щодо збільшення суми видатків, що не дає підстав відповідачу виплатити позивачу зазначену допомогу у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Крім того, Законом України Про Державний бюджет України на 2008 рік не передбачено статті видатків на виплату грошової допомоги у збільшеному розмірі за минулий, 2007 бюджетний рік, та вказано, що така допомога у 2008 році виплачується в розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Також зазначає, що згідно із частиною 2 статті 95 Конституції України, виключно Законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування видатків. Зміни до Закону України

Про Державний бюджет України на 2008 рік для обрахування розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х річного віку, виходячи з прожиткового мінімуму  для дітей віком до 6-ти років, не вносились. А отже, вважає, що відповідач у 2007 році нарахував та виплатив позивачу визначений законом розмір вказаної грошової допомоги, що була нарахована і виплачена в повному обсязі відповідно до чинного законодавства. Відповідач не є розпорядником коштів державного бюджету і не має повноважень вносити пропозиції щодо змін чи доповнень Закону України Про Державний бюджет України. Просить у задоволенні позову відмовити.

          Суд, дослідивши письмові докази, зібрані у справі, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до повного задоволення.

    Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Як стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_1  р. відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Ковелю Ковельського міськрайонного управління юстиції Волинської області, позивач є матірю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  р.н., та фактично здійснює за ним догляд.

Із копії паспорта позивача серії НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_2  р. Ковельським МРВ УМВС України у Волинській області, довідки № 3735, виданої 02.12.08 р. управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради, слідує, що позивач зареєстрована у м. Ковелі та є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку.

Вищезазначеною довідкою стверджується також та обставина, що позивач з липня по грудень 2007 року включно отримувала щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, невідповідному положенням статті 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.06 р., що стверджується і письмовим запереченням представника відрповідача.

Враховуючи, що позивач є особою соціально незахищеною, здійснює постійний догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд відносить це до поважної причини, та вважає, що за положеннями ч. 2 ст.100 КАС України, адміністративний позов підлягає до розгляду адміністративним судом.

Із змісту ст.19 Конституції України слідує, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією за законами України.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб”єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно статей 13,14 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми від 21.11.92 р. із змінами та доповненнями, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Така допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення такої допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку включно.  

Як слідує із статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми (в ред. за станом на 09.07.07 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сімї, по догляду за якими надається допомога.

Дійсно, пунктом  14 статті 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік, було  зупинено на 2007 рік дію частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".  

Згідно  рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,36, частини другої статті 56, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.07 р. № 6-рп/2007 (далі - Рішення Конституційного Суду України від 09.07.07 р. № 6-рп/2007), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 14 статті 71 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У цьому ж Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.07 р. № 6-рп/2007 зазначено також, що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Так, статтею 62 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік із змінами визначено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Таким чином, відповідно до вимог статті 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, статті 62 Закону України Про Державний бюджет України  на 2007 рік, Рішення Конституційного Суду України від 09.07.07 р. № 6-рп/2007, статті 22 Конституції України, згадана допомога, на отримання якої має право позивач, повинна бути перерахована відповідачем та бути виплачена ним за період з 09.07.07 р. по 31.12.07 р. включно у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Статями 21, 22 Конституції України задекларовано, що права і свободи людини є невідчуджуваними та непорушними, конституційні права і свободи людини і громадянина не є вичерпними, вони гарантуються і не можуть бути скасовані. При  прийнятті нових законів або внесеннні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За змістом статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Зупинення дії законів, якими визначено права та свободи громадян, їх зміст та обсяг є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених основним Законом України. Встановлення окремими законами України  певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому, відповідно до частини 2 статті 19, частини 1 статті 68 Конституції України, вони є загальнообовязковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

А тому посилання представника відповідача у письмовому запереченні на адміністративний позов в тій частині, що відповідачем, як розпорядником бюджетних коштів   за відсутності змін у Законі України  “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та у Законі України  “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, допомога позивачу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нарахована та виплачена вірно і у повному обсязі, на думку суду, є безпідставним та не знайшло свого ствердження у судовому засіданні.

      За таких обставин суд приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09.07.07 р. по 31.12.07 р. включно позивачу відповідачем була нарахована невірно та виплачена  не у повному обсязі. Слід зобов”язати відповідача провести перерахунок зазначеної допомоги за період з 09.07.07 р. по 31.12.07 р. включно та виплатити її позивачу у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім”ям з дітьми”.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 21, 22, 55, ч.1 ст. 68, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.ст. 13 - 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 р. № 6-рп/2007,   ст. ст. 2, 8 -11, 86, 94, ч.2 ст. 100, ст.ст.159, 160 - 163, 256 КАС України, ст. 62 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік, суд

ПОСТАНОВИВ:

      Адміністративний позов задовольнити повністю.

    Зобовязати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради провести перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною –   ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  р.н., до досягнення ним трирічного віку і виплатити вказану допомогу   ОСОБА_1  за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми.  

Постанова може бути оскаржена через Ковельський міськрайонний суд до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Крім того, апеляційна скарга на дану постанову може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.


          Головуючий:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація