ПОСТАНОВА
Іменем України
06 березня 2009 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі :
головуючої судді Єрмічової В.В.,
з участю секретаря Спічко А.В.,
з участю прокурора Цвігуна Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні розглянувши матеріали, які надійшли від Дністрянської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, працюючого головою фермерського господарства «ОСОБА_1О.» с.Серебія Могилів-Подільського району , за ст.ст. 336, 352, 355 МК України, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про порушення митних правил № 37/40600/09 від 30.01.2009 року спільною групою працівників СМВ та ОБ з ПМЗ Дністрянської митниці та працівників Могилів-Подільського прикордонного загону, 27.01.2009 року о 12 год.45 хв.на автошляху «Могилів-Подільський-Муровані-Курилівці» в с. Немія Могилів-Подільського району, був зупинений транспортний засіб "Мерседес Бенц 190” державний реєстраційний номер ОСАК 148 під керуванням громадянина України ОСОБА_1, який як підставу на право керування та користування вказаним автомобілем надав паспорт громадянина України, технічний паспорт ОСОБА_2 та мандат видані на імґя громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 Крім того, ОСОБА_1 надав імміграційну картку на імґя останнього в якій вказано, що даний транспортний засіб 06.12.2008 року ввезений на митну територію України через пункт пропуску «Могилів-Подільський-Отач» ОСОБА_3 Згідно вищевказаних документів даний автомобіль постійно зареєстрований в ОСОБА_2.
Крім того, 26.03.2008 року та 19.08.2008 року ОСОБА_1 в’їжджав автомобілем "Мерседес Бенц 190” державний реєстраційний номер ОСАК 148 в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський-Отач» Дністрянської митниці в напрямку «вґїзд» в Україну з ОСОБА_2. Як підставу для тимчасового ввезення даного автомобіля на митну територію України для митного контролю ОСОБА_1, являючись з 15.11.2005 року громадянином України, надавав закордонний паспорт виданий 01.02.2008 року відділом термінового документування в м. Кишинів Р.ОСОБА_2.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому визнав частково, а саме щодо керування ним транспортним засобом у відсутність власника автомобіля суду пояснив, що у 2005 році він переїхав на постійне місце проживання в Україну. У тому ж році відмовився від громадянства ОСОБА_2 та на законних підставах отримав паспорт громадянина України. З того часу він являється громадянином України. У 2008році він звернувся у відділ документування в м.Кишиневі, щоб здати паспорт громадянина ОСОБА_2, в звґязку з набуттям ним українського громадянства. Оскільки в ОСОБА_2 передбачено подвійне громадянство, йому видали взамін паспорта внутрішнього зразка, паспорт з відміткою про виїзд на Україну та повідомили, що це надасть йому можливість безперешкодно керувати транспортним засобом, як на території ОСОБА_2, так і на території України протягом 5 років. Оскільки у нього в спільній власності з громадянином ОСОБА_2 ОСОБА_3 був на той час транспортний засіб "Мерседес Бенц 190” він вирішив скористатись таким правом. Він дійсно, двічі протягом 2008року вґїзжджав на територію України та предґявляв закордонний паспорт ОСОБА_2 виданий на його імґя. Однак у 2008 році він дізнався, що вищевказаний паспорт необхідно анулювати, тому надіслав документ поштою в м.Кишинів у відділ документування. Однак із невідомих причин паспорт йому повернули назад. Він більше ніколи не використовував даний паспорт для переміщення вищевказаного автомобіля. Півроку тому він передав паспорт ОСОБА_3, щоб той відвіз його в вищевказану установу. Із 2008року даний автомобіль переоформлений на ОСОБА_3, а тому останній є його власником. Будь-якого умислу матеріального характеру щодо вищевказаного транспортного засобу в нього не було. Даний автомобіль ввіз на територію України ОСОБА_3 для особистого використання, та залишив у нього на подвірґї , оскільки є учасником фермерського господарства, заснованого ним, а тому ОСОБА_3 інколи використовував вказаний автомобіль для роботи в господарстві. Він ніколи не керував даним автомобілем у відсутність ОСОБА_3, оскільки йому було відомо, що таке право має лише власник транспортного засобу, оскільки належить громадянину іншої держави. Однак 27.01.2009р., коли його було затримано на автомобілі "Мерседес Бенц 190” він дійсно керував у відсутність власника ОСОБА_3, оскільки йому необхідно було терміново відвезти в лікарню дитину.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 суду пояснили,що вони працюють головними інспекторами відділу дізнання СМВ та ОБ з ПМЗ Дністрянської митниці. 30.01.2009 року спільною групою працівників СМВ та ОБ з ПМЗ Дністрянської митниці та працівників Могилів-Подільського прикордонного загону , 27.01.2009 року о 12 год.45 хв. на автошляху «Могилів-Подільський-Муровані-Курилівці» в с. Немія Могилів-Подільського району, був зупинений транспортний засіб "Мерседес Бенц 190”, державний реєстраційний номер ОСАК 148 під керуванням громадянина України ОСОБА_1, який як підставу на право керування та користування вказаним автомобілем надав паспорт громадянина України, технічний паспорт ОСОБА_2 та мандат видані на імґя громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3, а також імміграційну картку на імґя останнього в якій вказано, що даний транспортний засіб 06.12.2008 року ввезений на митну територію України через пункт пропуску «Могилів-Подільський-Отач» ОСОБА_3 Згідно вищевказаних документів даний автомобіль постійно зареєстрований в ОСОБА_2.
За таких обставин відносно ОСОБА_1, який являється громадянином України , було складено адміністративний протокол про порушення митних правил передбачених ст.352 МК України , оскільки останній при переміщенні через митний кордон України даного автомобіля подав документ, отриманий незаконним шляхом , а саме паспорт громадянина ОСОБА_2 ; за ст.336 МК України , а саме за користування вищевказаним транспортним засобом , що перебував на території України під митним контролем , без дозволу митного органу та ст.355 МК України, оскільки ОСОБА_1, маючи постійне місце проживання на території України та статус громадянина-резидента, неправомірно ввозив в режимі тимчасове ввезення даний автомобіль без сплати ввізного мита та інших податків і зборів.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ,свідків, думку прокурора, який вважає, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним у вчиненні адмінправопорушень за ст.ст.336, 352, 355 МК України , а транспортний засіб - автомобіль "Мерседес Бенц 190", державний реєстраційний номер ОСАК 148 конфіскувати в дохід держави, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження в адміністративній справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.336, 352 МК України, підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно відмітки в імміграційній картці виданої на імґя громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 та контрольного талона Дністрянської митниці п/п «Могилів-Подільський-Отач» (а.с.42),останнім було ввезено на територію України транспортний засіб "Мерседес Бенц 190” державний реєстраційний номер ОСАК 148 (а.с.10).
Із врахуванням відповіді ДП «Режістру» на запит Дністрянської митниці ОСОБА_3 має право тимчасового управління даним транспортним засобом відповідно до реєстраційного свідоцтва тимчасового управління №86600363 від 25.01.2008р. (а.с.27).
Відповідно до Порядку декларування валютних цінностей, цінностей, предметів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, і оформлення митної декларації затвердженого наказом митної служби України від 22.11.2001 р. №763 громадянами-нерезидентами є іноземці, громадяни україни, особи без громадянства, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Отже, вищевказаний транспортний засіб був ввезений на територію України громадянином-нерезидентом.
Згідно ст. 11 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів,транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" вказано, що тимчасове ввезення транспортних засобів дозволяється громадянам-нерезидентам для власних потреб терміном до одного року.
В п.3 вищезазначеного Закону вказано, що транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02,87.03,87.04,87.05 української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, тимчасово ввезені під письмове зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути передані у володіння або користування іншим особам, а відповідно до п.5 тимчасово ввезені громадянами-нерезидентами на митну територію України для власного користування на термін , що перевищує два місяці, підлягають реєстрації в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно ст.336 МК України відповідальність за порушення митних правил настає в разі здійснення операцій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем, а саме зміна їх стану, користування та розпорядження ними без дозволу митного органу.
Як вбачається у даному випадку посадовою особою митниці не вірно визначено субґєкт правопорушення передбаченого ст.336 МК України.
Оскільки транспортний засіб ввезено на територію України громадянином ОСОБА_2 ОСОБА_3, протокол про порушення митних правил за ст.336 МК України необхідно було складати відносно останнього, оскільки саме він є субґєктом даного правопорушення, тому що в порушення вищевказаних вимог розпорядився даним транспортним засобом, що знаходився під митним контролем.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне закрити провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 щодо порушення ним ст.336 МК України за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Крім того, суд вважає за необхідне закрити провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 щодо порушення ним митних правил за ст.352 МК України із слідуючих підстав.
Згідно ст.352 МК України підставою для притягнення до відповідальності є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю,тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував той факт, що він являється громадянином України.
Згідно копії паспорта громадянина України виданого на імґя ОСОБА_1 , вказаний документ виданий останньому 15.11.2005року Могилів-Подільським МРВ УМВС України у Вінницькій області (а.с.135).
В судовому засіданні встановлено факт ввезення даного автомобіля ОСОБА_1 у 2008році , однак суд не вбачає в діях останнього умислу на одержання матеріальної вигоди , що є складовою даного правопорушення, оскільки даний транспортний засіб ним було вивезено за межі України.
Посилання на той факт , що ОСОБА_1 при переміщені через митний кордон України транспортного засобу марки "Мерседес 190" 26.03.2008р. та 19.08.2008р. подав митному органу документ, отриманий незаконним шляхом , а саме паспорт громадянина ОСОБА_2 для виїзду за кордон, є безпідставним. Факт одержання даного документа незаконним шляхом не знайшов свого підтвердження в судовому засіданні та спростований матеріалами справи.
Згідно повідомлення Міністерства інформаційного розвитку ОСОБА_2 дочірного підприємства державного підприємства “Режістру” від 28.01.2009 року вказано , що ОСОБА_1 дійсно документувався паспортом громадянина ОСОБА_2 для виїзду за кордон серія А №3409655 відділом терміного документування м.Кишинів від 01.02.2008р.(а.с.27). В даному випадку працівником митниці не було враховано, що в ОСОБА_2 дозволено подвійне громадянство, отже закордонний паспорт ОСОБА_1 був виданий останньому з врахуванням діючого законодавства Р.ОСОБА_2, а тому одержання вказаного документа не може бути розцінене судом як незаконне.
Суд враховує вимоги ч.1 ст.386 МК України згідно якої , органом , уповноваженим розглядати справи про порушення митних правил передбачених за ст.355 МК України є митний орган.
Справа щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.355 МК України мала би бути розглянута Дністрянською митницею.
Керуючись п.3 ч.1 ст.391 МК України , ч.1 ст.386 МК України, ст.ст. 336, 352 МК України, ст. 11 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів, транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", -
ПОСТАНОВИВ :
Закрити провадження в адміністративній справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 336, 352 МК України.
Довести до відома начальника Дністрянської митниці про підвідомчість справи щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.355 МК України Дністрянській митниці.
Зобовґязати Дністрянську митницю повернути ОСОБА_1 транспортний засіб марки "Мерседес Бенц 190”, 1986 року виготовлення, державний реєстраційний номер ОСАК 148 , кузов № НОМЕР_1, двигун №10296110052871 , що знаходиться на складі Дністрянської митниці та технічні паспорти : паперовий № 02МТН724569 від 18.01.2008року та пластиковий №086600087 від 25.01.2008року.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: