Судове рішення #4388140

Справа № 2-3681/2008

ЗАОЧНЕ  РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.04.2008 року

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

при секретарі     -       Філімович І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, діючої від себе особисто та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, ОСОБА_6 про визнання права користування житловим приміщенням та зобов'язання здійснити реєстрацію за місцем мешкання, визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, ОСОБА_6 про визнання права користування житловим приміщенням та зобов'язання здійснити реєстрацію за місцем мешкання, визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку, посилаючись на те, що основним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_6 - дядько одного з позивачів. Квартира складається з однієї кімнати житловою площею 16 кв.м., загальною - 26,29 кв.м., що підтверджується довідкою дільниці № З КП «ДЄЗ «Бугаївське» від 17.05.2007 року № 403. Відповідно до вимог ст. 65 ЖК України, наймач вправі в установленому порядку, за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. В 1979 році ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_4 В 1980 році вони, як члени сім'ї, вселилися в квартиру їх дядька - ОСОБА_6, який проживав за адресою: АДРЕСА_1.3 часу вселення в житлове приміщення і до цього часу вони виконують всі зобов'язання, передбачені законодавством для наймачів житлового приміщення: утримують приміщення, здійснюють поточний ремонт, споживають та оплачують житлово-комунальні послуги. Разом вони вели спільне господарство. На теперішній час в зазначеній квартирі проживають тільки позивачі. Місцезнаходження зареєстрованого на вищезазначеній житловій площі ОСОБА_6 їм невідомо, в квартирі він не проживає більше шести років. Користуючись житловим приміщенням, вони вважають його своїм місцем постійного проживання та бажають оформити реєстрацію місця свого фактичного проживання у встановленому порядку. Ними було подано заяву встановленого зразку до відділу громадянства, імміграції й реєстрації фізичних осіб Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області з проханням зареєструвати позивачів за фактичним місцем проживання, тобто за адресою: АДРЕСА_1 В усній формі в задоволенні заяв було відмовлено в зв'язку з відсутністю згоди на реєстрацію з боку зареєстрованих осіб. Позивачі вважають, що дії відповідача порушують їх Конституційні права передбачені ст. 33 щодо гарантії свободи пересування та вільного вибору місця проживання. Відповідно до ст.ст. 2,12 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям чи особам без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Передбачені цим законом обмеження їх як позивачів не стосуються. Вони вважають, що відповідача ОСОБА_6 необхідно визнати таким, що втратив право користування житловим приміщенням на підставі вимог ст.ст. 71,72 ЖК України.

В судовому засіданні позивачі підтримали доводи позову та просили суд визнати за ними право користування квартирою АДРЕСА_1 в м. Одесі; зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області зареєструвати їх за адресою: АДРЕСА_1; визнати ОСОБА_6 таким, що втратив право користування житловою площею за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_6.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти задоволення позову.

Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся через оголошення в пресі, про що свідчать опубліковані оголошення про його виклик в судові засідання, призначені на 03.04.2008 року о 10.30 год. та 14.04.2008 року о 09.30 год., розташовані в громадсько-політичній газеті «Чорноморські новини» № 32-33 від 22.03.2008 року та № 38-39 від 05.04.2008 року відповідно.

Зі згоди позивачів суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Суд, заслухавши пояснення позивачів, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов про визнання права користування житловим приміщенням та зобов'язання здійснити реєстрацію за місцем мешкання, визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку обґрунтований і підлягає задоволенню за наступними підставами.

Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що в квартирі АДРЕСА_1 в м. Одесі є зареєстрованим основний квартиронаймач - ОСОБА_6 з 19.04.1995 року, що підтверджується довідкою (витяг з домової книги про склад сім'ї та прописці) за № 403 від 17.05.2007 року, виданої дільницею № З КП «ДЄЗ «Бугаївське». Квартира складається з однієї кімнати, житловою площею 16 кв.м., загальною площею - 26,29 кв.м.

Згідно заяви від мешканців будинку АДРЕСА_1 в м. Одесі, які є сусідами мешканців квартири № 25 вищезазначеного будинку, в квартирі АДРЕСА_1 в м. Одесі мешкав ОСОБА_6, який виїхав з міста Одеси в Амурську область та до теперішнього часу у вищезазначену квартиру не повертався, у вищезазначеній квартирі залишилися проживати його родичі. Зазначена заява посвідчена начальником дільниці № З КП «ДЄЗ «Бугаївське».

Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_6 не проживає в спірній квартирі багато років, його місцезнаходження позивачам невідоме, перешкод в проживанні на спірній житловій площі ніхто відповідачеві не чинить.

Всі витрати по утриманню квартири та сплаті комунальних послуг несуть позивачі по справі.

Відповідно до вимог ст.ст. 71, 72 ЖК України при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім'ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців, визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Факт немешкання в зазначеному жилому приміщенні відповідачки протягом більше ніж шість місяців встановлений судом.

Таким чином, суд доходить висновку про те, що відповідач ОСОБА_6 тривалий час, значно більше ніж шість місяців, без поважних причин, добровільно не проживає в квартирі АДРЕСА_1 в м. Одесі, внаслідок чого втратив право користування спірним жилим приміщенням та його реєстрація в зазначеної квартирі повинна бути скасована.

13.10.1979 року ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_4

Судом встановлено, що в 1980 році, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, як члени сім'ї, вселилися до квартири їх дядька - ОСОБА_6, який проживав за адресою: АДРЕСА_1

З часу вселення в житлове приміщення та до теперішнього часу вони виконують всі зобов'язання, передбачені законодавством для наймачів житлового приміщення: утримують приміщення в належному стані, здійснюють поточний ремонт, споживають та оплачують житлово-комунальні послуги.

Крім ОСОБА_1, ОСОБА_4 у вищезазначеній квартирі проживають їх діти - позивачі по справі ОСОБА_2, ОСОБА_5 та дружина ОСОБА_2 - ОСОБА_3.

Особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають разом з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.

Відповідно до вимог ст. 64 ЖК України, члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. До членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Згідно ст.ст. 6, 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язанні протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання, подавши необхідні документи через відповідну житлову організацію.

Відповідно до абзацу 6 ч. 1 ст. 3 Закону України від 11.12.2003 року № 1382-1У «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація - це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита; два примірника талона зняття з реєстрації.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

У встановленому законом порядку позивачі звернулися до відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області з заявами про їх реєстрацію за місцем їх постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 Однак їм в усній формі було відмовлено в задоволенні заяв у зв'язку з відсутністю згоди на реєстрацію з боку зареєстрованих осіб.

Так як на теперішній час зареєстрований в вищезазначеній квартирі ОСОБА_6 не проживає більш ніж шість місяців та місцезнаходження його невідоме, у позивачів немає можливості отримати згоду від основного квартиронаймача на реєстрацію на спірній житловій площі.

Таким чином, суд вважає, що постійно проживаючі за вищезазначеною адресою та виконуючи всі зобов'язання, передбачені законодавством для наймачів житлових приміщень: утримання приміщення, здійснення поточного ремонту, споживання та оплата житлово-комунальних послуг, позивачі набули право користування житловим приміщенням, в зв'язку з чим мають право оформити своє фактичне проживання у встановленому порядку.

Відповідно до вимог ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше житлове приміщення, придатне для проживання в ньому, у відповідному населеному пункті, у якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Відповідно до ст. 2, 12 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям чи особам без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, гарантуються свобода пересування та вільний вибір

місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Передбачені цим законом обмеження позивача не стосуються.

За такими підставами, суд доходить до висновку, що позов підлягає задоволенню та визнає за ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 право користування квартирою АДРЕСА_1 в м. Одесі; зобов'язує Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області зареєструвати ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1; визнає ОСОБА_6 таким, що втратив право користування житловою площею за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язує Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_6.

Керуючись ст.ст. 10,11, 209, 212, 214-215, 224-226 України, ст.ст. 8, 33, 55 Конституції України, ст.ст. 2,3,6,11,12 Закону України від 11.12.2003 року №1382-ІУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 29 ЦК України, ст.ст. 64,71,72 ЖК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, діючої від себе особисто та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 право користування квартирою АДРЕСА_1 в м. Одесі.

Зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області зареєструвати ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1

Визнати ОСОБА_6 таким, що втратив право користування житловою площею за адресою: АДРЕСА_1.

Зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_6.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація