Судове рішення #4386373

                                                                                                                     Справа № 2а-260/09

                                                                                 

                                                                                                                                             

                                                             П О С Т А Н О В А

              і м е н е м У к р а ї н и

19 березня 2009 року                                                                                   місто Шахтарськ

Шахтарський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Вірченко О. М.

при секретарі Грузновій О. М.

за участю позивачки ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення міста Шахтарська про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною,

встановив:

        02.03.2009р.позивачка звернулася до Шахтарського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Управління праці та соціального захисту населення міста Шахтарська про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною,  мотивуючи свої вимоги наступним. ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_3,  ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.04.2007р. їй призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач, на думку позивачки,  всупереч вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" недоплатив їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2007р. по 12.07.2008р. на загальну суму 5 580,97 грн. Позивачка просила визнати дії відповідача неправомірними, стягнути недоотриману суму допомоги, поновити їй строк для звернення до суду.

          Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала частково, просила стягнути недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною за 2007р., позовні вимоги в частині стягнення державної допомоги по догляду за дитиною за 2008р. просила залишити без розгляду.

          Ухвалою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 19.03.2009р. позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років за 2008р. залишені без розгляду.  

           Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, в обґрунтування своїх заперечень посилався на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13, та на пропуск строку звернення до суду.

Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і дослідивши надані особами, які беруть участь у справі, докази, суд встановив наступне.

            Відповідно до довідки відповідача позивачці було сплачено за липень 2007р. – 129,03 грн., серпень 2007р. – 132,64 грн., вересень 2007р. – 134,45 грн., жовтень 2007р. – 136,13 грн., листопад 2007р. – 130,64 грн.,  грудень 2007р. – 130,64 грн.

            Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

        Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

        Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

        Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

        Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

        Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

         Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, слід зазначити, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

         Відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилається на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13.

        За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).    

         Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті  92 Конституції України передбачено, що виключно законами   України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року  № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Статтею 71   Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. складає 1919  грн. 29 коп. ( 343,52 грн. (463 : 31 день х 23 дні) + 463 + 463 + 470 грн. + 470 грн. + 470 грн.) – 760,23 грн. ( 95,73 грн. ( 129,03  грн. : 31 день х 23 дні) +132,64 грн. + 134,45 грн. + 136,13 грн. + 130,64 грн. + 130,64 грн. (сума фактично виплаченої допомоги).

Суд, стаючи на засадах захисту дитинства та материнства, вважає за доцільне поновити позиваці строк для звернення до суду, враховуючи особливий статус жінки, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, що певною мірою вливає на можливість повноцінно отримувати інформацію про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Керуючись статтями 23, 160, 167, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

        Позов ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення міста Шахтарська про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною задовольнити частково.

      Поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду.

   Визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення м. Шахтарська в частині відмови ОСОБА_1 виплатити недоотриману суму державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09 липня 2007р. по 31 грудня 2007р.

      Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення міста Шахтарська на користь ОСОБА_1 недоотриману суму державної допомоги по догляду за дитиною за період з 09 липня  2007р. по 31 грудня 2007р. в розмірі 1919 грн. 29 коп.

        В іншій частині позовних вимог відмовити.

        На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання судового рішення у повному обсязі.

         Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані суддею у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 19 березня 2009 року.

   Постанова може бути оскаржена в установленому законодавством порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подання протягом десяти днів з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                        О. М. Вірченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація