Судове рішення #4386351

Справа 2-16/09



Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України


19 березня 2009 р. м. Шахтарськ


Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:

судді Вірченко О.М.

при секретарі Грузновій О.М.

за участю представників позивача Мендруха О.М., Остапенка А.І., відповідача ОСОБА_1, представників третьої особи Головіної Н.Л., Швидкої Є.Ю., Кобзар Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шахтарська цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укренерговугілля» до ОСОБА_1, треті особи – Шахтарська міська рада, відділ земельних ресурсів в м. Шахтарську про усунення перешкод в здійсненні права власності,

встановив:


16.01.2008 р. ВАТ «Укренерговугілля» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод в здійсненні права власності, мотивуючи свої вимоги наступним. Наказом Міністерства палива та енергетики № 440 від 20.08.2003 р. «Про передачу основних коштів з балансу ДП «Шахтарський РМЗ» на баланс ДП «Укренерговугілля» ВЛ – 6кВ «Горняк 110 – Вікторія № 1», ВЛ - 6кВ «Горняк 110 – Шахта 30 № 2» передані на баланс ДП «Укренерговугілля». У відповідності з Правилами охорони електричних мереж, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 р. вздовж повітряних та підземних кабельних мереж електропередачі встановлюються охоронні зони по обидві сторони ВЛ – 6кВ «Горняк 110 – Шахта 3- № 2» від крайніх проводів на відстані 10 метрів. Згідно із Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р., в охоронних зонах електричних мереж, а також в інших особливо важливих об’єктах електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України відповідно використання земель. На території охоронної зони, розташованої вздовж ВЛ – 6 кВ «Горняк 110 – Шахта 30 № 2» в ході обстеження зафіксований факт самочинної забудівлі земельної ділянки, тобто заняття земельної ділянки без законних на то підстав, громадянином ОСОБА_2 Будівництво об’єктів нерухомості не було письмово узгоджено із позивачем. Шахтарською міською радою на запит позивача правовстановлюючих документів не надано. Об’єкти самочинного будівництва перешкоджають експлуатації електричних мереж. На підставі ст. ст. 112, 212 Земельного кодексу України позивач просив усунути порушення права ДП «Укренерговугілля» по здійсненню нормальних умов експлуатації електричних мереж з боку громадянина ОСОБА_2. (АДРЕСА_2) та зобов’язати привести земельну ділянку, яка входить до охоронної зони, в стан, передбачений Правилами охорони електричних мереж, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997р., шляхом зносу об’єкту самочинного будівництва. В подальшому позивач змінив позовні вимоги, просив зобов’язати відповідача ОСОБА_1 усунути порушення енергетичного законодавства та створити належні умови експлуатації електричних мереж шляхом переносу за власний рахунок опор № 11-№ 12 ВЛ 6 кВ «Горняк 110 – Шахта 30 № 2» на відстань не менш 10 м від гаража, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Ухвалою суду від 07.04.2008р. первісний відповідач ОСОБА_2 замінений на належного ОСОБА_1

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив в позові відмовити, пояснивши, що володіє гаражем, розташованим в охоронній зоні на законних підставах.

Представники Шахтарської міської ради в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що надані представником позивача докази не свідчать про виділення земельної ділянки позивачу для експлуатації лінії електропередач, їхні права щодо земельної ділянки не відображені ні в одному державному реєстрі.

Представник відділу Держкомзему у м. Шахтарську Донецької області в судовому засіданні пояснив, що при будуванні та введенні в експлуатацію ліній електропередач повинен бути проект, технічні умови, які в обов’язковому порядку погоджуються з органом місцевого самоврядування і його службами. Документи на землю у позивача відсутні, тому в позові слід відмовити.

Судом в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих доказів встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 440 від 20.08.2003 р. «Про передачу основних засобів з балансу ДП «Шахтарський РМЗ» на баланс ДП «Укренерговугілля», ДП «Шахтарський РМЗ» передав, а ДП «Укренерговугілля» прийняв станом на 01.09.2003 р. товарно-матеріальні цінності, згідно переліку товарно-матеріальних цінностей, що передаються, наведений в додатках а, б, в, серед яких опори ВЛ – 6кВ «Горняк 110 – Вікторія № 1», ВЛ – 6кВ «Горняк 110 – Шахта 30 № 2».

В ході обстеження інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» ВП «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (акт обсадження ДЧ 103 № 444 від 19.04.2007р.) виявлено порушення технічного стану об’єкту ПЛ – 6 кВ «Горняк 110 – Шахта 30 № 2», а саме в прогонах опор 10-12 збудований гараж.

Згідно паспорту № 005 повітряної лінії електромереж 6 кВ, виданого ДФ ДП «Укренерговугілля», ЛЕМ – 6 кВ «Горняк – 110 – Шахта 3- № 2» збудована в 1950 р., введена в експлуатацію в 1950 р., інвентарний номер 296777, знаходиться в обслуговуванні Шахтарського ЕУ.

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 404 від 17 серпня 2007р. ДП «Укренерговугілля» перетворене у ВАТ «Укренерговугілля».

Згідно відповіді БТІ м. Шахтарська за адресою: АДРЕСА_2, розташований жилий будинок та надвірна споруда – кухня, які належать ОСОБА_2 на підставі дублікату договору купівлі-продажу від 15.02.2006р.

Рішенням виконкому Шахтарської міської ради народних депутатів № 340 від 15.08.1995р. ОСОБА_3 надане право користування раніше збудованого гаражу по вул. АДРЕСА_1.

Відповідно до наданих суду документів (рішенням виконком Шахтарської міської ради № 340 від 15.08.1995р., актом Харцизького підприємства електричних мереж) встановлено, що гараж в охоронній зоні ПЛ – 6 кВ «Горняк 110 – Шахта 30 № 2», розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 23.10.2008р. за ОСОБА_1 визнано право власності на гараж, розташований по АДРЕСА_1, загальною площею 28,4 кв. м.

При передачі позивачу ЛЕМ 6 кВ «Гірник 110 – Шахта 30 №2», збудованих та введених в експлуатацію в 1950 р., документи на право власності, тимчасового користування, в тому числі на умовах оренди земельної ділянки, розташованої за вказаною лінією електропередачі, відсутні та суду не надані.

Відповідно до ст. ст. 76, 112 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об’єкти (атомні, теплові, гідрід оелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об’єкти транспортування електроенергії до користувача. Землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони. Охоронні зони створюються: а) навколо особливо цінних природних об’єктів, об’єктів культурної спадщини, гідрометеорологічних станцій тощо з метою охорони і захисту їх від несприятливих антропогенних впливів; б) уздовж ліній зв’язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об’єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об’єкти. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.

Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об’єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель.

Статтями 202-204 Земельного кодексу України встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку. Облік кількості земель відображає відомості, які характеризують кожну земельну ділянку за площею та складом угідь. Облік якості земель відображає відомості, які характеризують земельні угіддя за природними властивостями та набутими властивостями, що впливають на їх родючість, а також за ступенем забруднення ґрунтів. Державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

Порядок та умови державної реєстрації земельної ділянки визначені в Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування земелю (у тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затверджену наказом Державного комутету України по земельних ресурсах від 04.05.1999р. № 43. Згідно п. п. 3.3 Інстркції державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою видаються структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України. Державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Відповідно до п. 12 Постанови КМУ від 04.03.1997р. № 209 «Про затвердження правил охорони електричних мереж» енергопідприємства для забезпечення збереження електричних мереж: видають дозвіл на виконання робіт в охоронних зонах у разі подання заявки не пізніше ніж за 10 діб до початку робіт за умови дотримання зазначених вище умов; здійснюють заходи, спрямовані на захист власних діючих кабельних ліній від блукаючих струмів; передають оформлені у встановленому порядку матеріали про фактичне розташування електричних мереж відповідним органам району, області для нанесення їх на схеми землеустрою; здійснюють заходи щодо знищення бур’янів у межах земельних ділянок, наданих у постійне користування під опори повітряних ліній електропередачі; виконують роботи, пов’язані з ремонтом електричних мереж.

Лише підприємства, установи і організації, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де знаходяться об’єкти електричних мереж, зобов’язані вживати належних заходів до збереження зазначених об’єктів і передавати оформлені у встановленому порядку матеріали про фактичне розташування електричних мереж відповідним органам району, області для нанесення їх на схему землеустрою.

Враховуючи вищезазначене, позивачем суду не надано доказів, які б свідчили про те, що земельна ділянка в прогоні 10-12 під проводами ЛЕМ 6 кВ «Гірник 110 – Шахта 30 № 2» по АДРЕСА_1, виділялася позивачеві або його попереднику чи ДП «Шахтарський РМЗ» у власність, оскільки відсутній державний акт на право власності, чи в користуванні земельною ділянкою, і що як власник він має право на позов чи таке право йому делеговане.

За таких підстав в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст. 76, 112, 202-204 Земельного кодексу України, ст. 19 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст. 10, 60, 213, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд


вирішив:

 

В задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Укренерговугілля» до ОСОБА_1, треті особи – Шахтарська міська рада, відділ земельних ресурсів в м. Шахтарську про усунення перешкод до здійснення права власності відмовити.

Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Донецької області.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається протягом десяти днів після проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.




Суддя О. М. Вірченко







  • Номер: 6/404/125/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-16/09
  • Суд: Кіровський районний суд м. Кіровограда
  • Суддя: Вірченко О.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.05.2015
  • Дата етапу: 19.05.2015
  • Номер: 6/128/118/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-16/09
  • Суд: Вінницький районний суд Вінницької області
  • Суддя: Вірченко О.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.11.2018
  • Дата етапу: 12.12.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація