Справа № 2a-66(2009)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«04» березня 2009 року Марківський районний суд Луганської області
У складі:
Головуючої судді: Рябухи В.Ф.
при секретарі: Грибєнік О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій та бездіяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Маркінському районі Луганської області незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
19 лютого 2009 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, в якому послався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом 3 групи по захворюванню, пов'язаному із роботами по ліквідації аварії, у зв'язку із чим йому була призначена пенсія, з 22.12.2008 року розмір якої становить 834, 70 грн, в т.ч додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров"ю- 74, 70
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що згідно зі ст. 50, 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. У зв'язку із викладеним, позивач просить визнати дії відповідача незаконними, щодо призначення пенсії з 22.12.2008 року у розмірах менших ніж передбачено законодавством та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок основної пенсії, виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком з 22.12.2008 року.
В судове засідання позивач з'явився, позов підтримав у повному обсязі, просив визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо нарахування йому пенсії незаконними, зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, з 22.12.2008 року.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав заперечення, в якому зазначив, що пенсію позивачу в 2008 році нараховано і виплачено в порядку встановленому законодавством, а саме згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій визначається Міністрів України зокрема пп. 2 п. 1 Постанови №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" встановлено, що в інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України
2
„Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: інвалідів І групи - 870, інвалідів II групи - 820, інвалідів III групи - 760 гривень; відповідно до цієї постанови позивачу і нараховано пенсію. Також представник відповідача пояснив, що Законом України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" дійсно передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, але ч..З статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсій за віком, визначений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених за цим Законом , тобто трудових пенсій.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, та користується пільгами передбаченими для осіб віднесених до першої категорії Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (посвідчення НОМЕР_1.(арк.спр. 4)
Відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК з 22.12.200.89 p., позивачу,
при огляді встановлена третя група інвалідності з 22.12.2008 року безстроково ,
визначена група інвалідності з втратою працездатності 60% , в наслідок захворювання
пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (арк. спр. 5).
Позивачу призначена пенсія як інваліду 2 групи по захворюванню,
пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській
АЕС.
Зазначене свідчить, що між сторонами виник спір про розмір і виплату основної та щомісячної додаткової пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22.12.2008 року тобто з дня призначення пенсії
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій
визначається Кабінетом Міністрів України. Так Постановою КМУ №523 від
30.05.1997 року "Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, чи захворювання і пенсій в зв"язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено такий новий порядок , при цьому в ньому продубльовано вказані положення Закону стосовно того, що розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не меншим 8 мінімальних пенсій за віком.
Крім того відповідно до п.1 та 6 ст. 92 Конституції України, ст. 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до якого дія його положень не може призупинятись іншими законами крім законів про внесення змін до цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статтями 50, 54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі
3
інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч.3 ст. 54 Закону).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і- соціальний захист громадян, які постраждали -шгасяідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Враховуючи, що відповідно до вимог статей 147, 152 Конституції України, рішення Конституційного суду набирало чинності з дня його ухвалення, з 22.05.2008 року поновлено дію ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатністьскладає: з 01.01.2008 року -470 грн; з 01.04.2008 року - 481 грн; з 01.07.2008 року - 482 грн; з 01.10.2008 року - 498 грн. З 01.01.2009 року прожитковий розмір для осіб, що втратили працездатність не змінювався.
Суд приходить до висновку про те, що позивачу як інваліду 2 групи, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, розмір основної та додаткової пенсії повинен розраховуватися виходячи із розмірів, що вказані вище.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 знайшли обгрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку із цим суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо призначення та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірах менших ніж передбачено ст. 50, 54 Спеціального закону, незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 22.12.2008 року. При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті. Сторонам роз'яснені вимоги статей 69-75 КАСУ та наслідки їх невиконання.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо виплати пенсії меншої ніж встановлено ст. 50, 54 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області з 01.01.2007 року, зробити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про прожитковий мінімум, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. , ст. ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій посадових осіб
4
управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо виплати пенсії меншої ніж встановлено ст. 50, 54 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Марківському районі зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії з 22.12.2008 року.
На постанову може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з дня складання постанови. Апеляційна скарга може бути подана на протязі 20 днів після подання заяви на апеляційне оскарження.