АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-1991 / 08 Головуючий у 1-й інстанції: Калюжна В.В.
Суддя-доповідач: Сапун О.А.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2008 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Сапун О.А.
Суддів: Пільщик Л.В.
Краснокутської О.М.
При секретарі: Бурима В.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 08 лютого 2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2007 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення аліментів. Зазначала, що є особою похилого віку, часто хворіє, тому змушена багато коштів витрачати на ліки. Пенсії, яку отримує, недостатньо для нормального існування. Відповідачка її дочка, яка в добровільному порядку не надає матеріальної допомоги. Тому просила ухвалити рішення про стягнення з ОСОБА_1 на своє утримання аліменти в розмірі 1/8 частини всіх видів доходів щомісячно, починаючи від дня звернення до суду. В
подальшому уточнила позовні вимоги і просила стягнути з відповідачки аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі 200 грн. щомісячно.
Заочним рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 08 лютого 2008 року позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти у розмірі 157 грн. щомісячно, починаючи з 13 листопада 2007 року. Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 51 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права, і постановити нове рішення, в якому у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю - доповідача, вислухавши доводи апелянта та заперечення ОСОБА_2, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Пунктом 5 частини 1 статті 307 ЦПК України передбачено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про повне скасування рішення суду першої інстанції і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до положень статей 202,205 СК України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Право на утримання від дочки, сина мати та батько матимуть за умови, що потребують матеріальної допомоги. Потреба в матеріальній допомозі має визначатися залежно від наявності чи відсутності прожиткового мінімуму. Суд визначає розмір аліментів на батьків з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2, 1936 року народження, є пенсіонеркою, її пенсія на вересень 2007 року дорівнювала 579 грн. 02 коп., а прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність, складав 411 грн. На момент розгляду справи прожитковий мінімум дорівнював 470 грн. Розглядаючи спір у відсутності відповідачки, суд першої інстанції не перевірив матеріальний та сімейний стан ОСОБА_1, не викликав в судове засідання свідків, яких просила допитати відповідачка, хоча це має суттєве значення для правильного вирішення справи ( а. с. 28 ).
Крім того, в судове засідання 08 лютого 2008 року ОСОБА_1 не з'явилась по причині хвороби, про що свідчить довідка № 008 від 08 лютого 2008 року, подала до суду заяву, в якій просила відкласти справу слуханням. Незважаючи на це суд вирішив спір без ОСОБА_1
( а. с. 39).
Виходячи з наведеного та враховуючи положення статей 169, 224 ЦПК України, колегія суддів вважає, що судове рішення слід скасувати з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 307, 311 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Заочне рішення Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 08 лютого 2008 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців.