Судове рішення #4353187
4/127-92

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

            

                                                  УХВАЛА

                    

Від "17" березня 2009 р.

              по справі № 4/127-92.


за позовом прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області Державної служби з питань національної культурної спадщини, Управління культури і туризму Волинської облдержадміністрації

до відповідачів: мале підприємство "Зоря"  

                          Луцько - Волинська єпархія УПЦ Київського патріархату

про визнання недійсним договору


Суддя Слободян П. Р.


За участю представників сторін:

від регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області: Повх О. М. - довіреність у справі

від Державної служби з питань національної культурної спадщини: н/з,

від Управління культури і туризму Волинської облдержадміністрації: Стрільчук В. В. - довіреність у справі

від МП "Зоря": н/з.

від Волинської єпархії УПЦ КП: н/з.

В судовому засіданні взяв участь прокурор відділу Волинської обласної прокуратури           Рибак А. І.


Суть спору: прокурор в інтересах позивача в позовній заяві просить визнати недійсним договір оренди частини приміщення пам'ятки культурної спадщини - келії монастиря бернардинів по пр. Волі, 2 в м. Луцьку площею 660 кв.м., що був укладений між Луцько-Волинською єпархією УПЦ КП та МП "Зоря" 01.06.2003р. та зобов’язати підприємство звільнити займану ним частину приміщення.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області в поясненні № 10-06-473 від 16.03.2009р. та представник в судовому засіданні повідомив, що даний договір оренди суперечить вимогам чинного законодавства і має бути визнаний судом недійсним із наступних підстав:

Власником спірного приміщення є держава Україна в особі Волинської обласної державної адміністрація.

Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації "Про балансову приналежність пам'яток містобудування та архітектури області" від 19.09.2006 № 321 спірне приміщення колишнього монастиря бернардинів було передано на баланс Волинському єпархіальному управлінню Української православної церкви Київського патріархату / Відповідачу по справі /.

Пунктом 3.5 зазначеного розпорядження було зобов'язано керівництво Волинської єпархії чинні договори оренди приміщень келій колишнього монастиря бернардинів у м. Луцьку по проспекту Волі, 2 привести у відповідність до вимог чинного законодавства.

Регіональне відділення, як законний орендодавець державного майна, неодноразово пропонувало МП "Зоря" та Волинській єпархії УПЦ Київського патріархату привести спірний договір оренди у відповідність до вимог чинного законодавства, однак останні на запропоновану пропозицію не погодились.

Регіональне відділення не може погодитись із доводами Відповідача про пропуск прокурором при подачі позову строків позовної давності. Відповідно до вимог ст. 257, п. 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Про те, що МП "Зоря" використовує спірне приміщення з порушенням вимог чинного законодавства без дозволу ФДМ України, регіональному відділенню стало відомо 16 жовтня 2006 року із звернення за № 464 Волинської єпархії (лист додається) до начальника Управління культури і туризму Волинської ОДА.

18 вересня 2007 року листом за № 1890-2.8 регіональне відділення звернулось до прокурора Волинської області з проханням провести перевірку законності передачі в оренду нежитлових приміщень Волинською єпархією по пр. Волі,2 , в тому числі і МП "Зоря". Відповідно строк позовної давності як для Позивача, так і для прокурора почався 16.10.2006 і закінчується 16.10.2009 року. Позовна заява прокурором м. Луцька була подана 29 жовтня 2007 року , тобто в межах установлених строків позовної давності.

Регіональне відділення не може погодитись також із твердженням Управління Волинської єпархії про те, що Єпархія є належним орендодавцем спірного приміщення келій колишнього монастиря бернардинів в м. Луцьку по пр. Волі, 2, так, як дане приміщення на підставі Розпорядження представника Президента у Волинській області № 268 від 11.08.1992 було передано в користування громаді Свято-Троїцького собору УПЦ КП.

Даний висновок Епархії не відповідає фактичним обставинам по справі так, як зазначене Розпорядження рішенням судової колегії в цивільних справах Хмельницького обласного суду від 10.02.1994 ( справа № 3-1 ) скасовано і визнано таким, що не відповідає потребам відправлення богослужіння віруючих конфесій православних церков у м. Луцьку. Зазначене рішення набрало законної сили і відповідно до статті 124 Конституції України є обов'язковим для виконання на всій території України.

Волинська єпархія УПЦ Київського патріархату укладаючи спірний договір оренди із МП "Зоря" вийшла за межі своїх повноважень так, як чинним законодавством не передбачено право користувачів самостійно здавати державне майно в оренду без згоди власника майна.

Відповідно до вимог статті 319 ЦК України тільки власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Єпархіальне управління, як користувач приміщення має виключне право використовувати спірне приміщення для різного роду релігійних потреб, а передача в користування на умовах оренди повинна проводитись в установленому законодавством порядку у відповідності до вимог Закону України "Про оренду державного ти комунального майна". Орендодавцем має бути регіональне відділення ФДМУ, а орендна плата за користування державним майном повинна спрямовуватись до державного бюджету.

Згідно роз'яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/111 від 12.03.1999 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними", вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону.

До початку розгляду справи по суті від прокурора міста Луцька надійшли додаткові пояснення по суті позову № 1230 від 10.03.2009р., в якому останній просить залучити Волинську обласну державну адміністрацію (43027, м. Луцьк, Київський майдан,9), в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, в зв’язку з тим, що виконкомом Луцької міської ради 05.02.09р. прийнято рішенням про оформлення права державної власності в особі Волинської обласної державної адміністрації на приміщення келій колишнього монастиря бернардинів на пр. Волі, 2 загальною площею 2783,5 м2.

До початку розгляду справи по сутті від відповідача - МП "Зоря" надійшло клопотання № 13 від 16.03.2009р. про відкладення розгляду справи на більш пізній час, у зв’язку терміновим відрядженням директора.

В судовому засіданні сторони подали спільне клопотання від 17.03.2009р. про відкладення розгляду справи в більш тривалий термін, для подання додаткових доказів.

Відповідно до ч. 4 ст. 69 ГПК України за клопотанням обох сторін чи клопотанням однієї сторони, погодженим з другою стороною, спір може бути вирішено у більш тривалий строк, ніж встановлено частиною першою цієї статті.

Відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або з ініціативи господарського суду.

Враховуючи клопотання прокурора, господарський суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Волинську обласну державну адміністрацію (43027, м. Луцьк, Київський майдан, 9).

Враховуючи вищевикладене та необхідність витребування додаткових доказів, забезпечення явки представника відповідача, третьої особи, суд приходить до висновку, що для повного та об’єктивного вирішення спору по суті, розгляд справи необхідно відкласти.

Керуючись ст.ст. 69, 77, 86 ГПК України, господарський суд,

у х в а л и в:


1. Продовжити строк розгляду справи за клопотаннями сторін на два місяці.

2. Розгляд справи відкласти на 28.04.2009 р. на 14 год. 30 хв.

Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Луцьк, пр. Волі, 54-а, в залі судових засідань № 209.

3. Залучити до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Волинську обласну державну адміністрацію                     (м. Луцьк, Київський майдан, 9).

4. Зобов’язати позивачів надіслати Волинській обласній державній адміністрації                       (м. Луцьк, Київський майдан, 9) копію позовної заяви. Докази надіслання подати суду.

5. Зобов’язати:

5.1. Волинській єпархії УПЦ КП письмово обґрунтувати свій правовий статус, зважаючи на те, що стороною по договору від 01.06.2003р. та відповідачем в даній справі значиться Луцько - Волинська єпархія УПЦ КП, а будівлю колишнього монастиря /разом з іншим майном/ було передано релігійній громаді Свято - Троїцького собору,враховуючи припис ст.ст. 8, 9 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" та надати відповідні докази в підтвердження свого статусу.

5.2. Волинській єпархії УПЦ КП, РВ Фонду державного майна України по Волинській області, управлінню культури і туризму ОДА, МП "Зоря" вжити спільних заходів, при необхідності з участю представників Волинської ОДА, прокуратури, щодо можливого врегулювання спору мирним шляхом. Про результати інформувати суд.

6. Явка представників сторін в судове засідання обов’язкова.




Суддя                                                                       Слободян П. Р.   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація