Копія
Справа № 2” а “ – 156 – 09 р
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї НИ
10 березня 2009 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі : головуючого- судді Нерушак Л.В.
при секретарі – Музичук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Уманському районі Черкаської області, про визнання відмови виплати щомісячної соціальної допомоги протиправною та зобов’язання здійснити нарахування і стягнути недоплачену щомісячну державну пенсію « Дітям війни « ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася 24 лютого 2009 року до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Уманському районі про визнання відмови виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком управлінням Пенсійного фонду України в Уманському районі протиправною, зобов’язання відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії « Дітям війни « за 2006 – 2008 роки, вказавши , що вона є 1942 року народження та відповідно до статті 1 Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни « є дитиною війни.
Згідно із ст. 6 зазначеного Закону з 01 січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна пенсія з підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2006- 2007 роках їй така надбавка до пенсії не виплачувалась відповідачем.
Верховна Рада України своїм Законом України № 3235 - ІV від 20.12. 05 року « Про Державний бюджет України на 2006 рік « , стаття 77 та стаття 110 та Законом України « 489 – V від 19.12. 2006 року « Про Державний бюджет України на 2007 рік « , стаття 71 , пункт 12 призупинила дію статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей « . Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп / 2007 від 9 липня 2007 року по справі № 1-29 / 2007 , керуючись ст.ст. 147 , 150 , 152 Конституції України та статтями 45 , 51 , 61 , 63 , 65 Закону України « Про Конституційний Суд України « , вирішив визнати таким , що не відповідають Конституції України і є неконституційним положенням Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік « пункт 12 статті 71 , яким зупинено дію статті 6 Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни « пункт 3 положення статті 71 Закону України « Про Державний бюджет України 2007 рік « 489 – V від 19.12. 2006 року визнані неконституційними.
Тому зазначає позивач , що пункт 5 рішення Конституційного Суду в цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів , що визнані неконституційними. Пункт 6 рішення Конституційного Суду є обов’язковим до виконання на території України , остаточним і рішення не може бути оскаржене. Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « державні соціальні гарантії дітям війни , встановлені цим законом , не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно
- правовими актами. Згідно частини 2 статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позивач вважає , що не виплата йому пенсії , передбаченої ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей « , є протиправною і такою , що суперечить Конституції та Закону України , тому відмова відповідача є незаконною.
Розмір пенсії відповідно до ст. 6 « Про соціальний захист дітей війни « становить 30 % мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування « встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність.
Згідно із Законом України « Про Державний бюджет на 2006 рік « прожитковий мінімум для осіб , які втратили працездатність становить з 1 січня 350 гривень , з 1 квітня 359 гривень , з 1 жовтня 366 гривень.
Згідно із Законом України « Про Державний бюджет на 2007 рік « прожитковий мінімум для осіб , які втратили працездатність становить з 1 січня 380 гривень , з 1 квітня 406 гривень , з 1 жовтня 411 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум, для осіб , які втратили працездатність складає : з 1 січня – 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривню, з 1 липня – 482 гривні, 1 жовтня - 498 гривень.
Позивач вказує, що сума невиплаченої державної соціальної допомоги за проведеними розрахунками складає за 2006 -2008 роки 4471 гривню 20 коп., яка підлягає нарахуванню та стягненню на користь позивача з відповідача.
Вважає , що Управлінням Пенсійного фонду України в Уманському районі не нараховано та не виплачено їй , як « Дитині війни « щомісячну державну надбавку до пенсії за 2006- 2008 роки в сумі 4471 гривні 20 копійок як пенсіонеру по віку. Позивач просить в судовому порядку визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком протиправною, зобов’язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії та забезпечити її виплату за 2006- 2008 роки, стягнувши на її користь суму 4471 гривні 20 коп.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги , просить задоволити позов згідно заявлених вимог, питання про продовження пропущеного терміну для звернення до суду за захистом порушених прав , свобод та інтересів з 01.01. 2006 року до 01. 01. 2008 року позивач не заявляє, просить визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком протиправною та зобов’язати управління Пенсійного Фонду України в Уманському районі Черкаській області нарахувати на користь ОСОБА_1 та виплатити недоплачену їй , як « Дитині війни « щомісячну державну надбавку до пенсії за 2006 - 2008 роки в сумі 4471 гривні 20 копійок як пенсіонеру за віком.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області Дудник О.В., в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив , що позов є безпідставним та просить відмовити в задоволенні позову повністю . Він посилається, що позивачем пропущено строки звернення до суду, що є підставою для відмови в задоволенні позову на чому вони наполягають, так як не вбачають поважності причин пропуску позивачем річного строку, встановленого ч.1 ст.99 КАС України для звернення до суду з дня, коли особа дізналася або повинна була
дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів, а позивачем навіть не ставиться питання про поновлення пропущеного строку для з позовом до суду.
Відповідач вказує на відсутність врегулювання в діючому законодавстві питання визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення пенсії особам, яким встановлено статус « дитина війни».В 2008 році КМУ прийнято постанову № 530 від 28.05. 2008 року « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка є обов’язковою до виконання управлінням Пенсійного фонду України в Уманському районі . Підтримує повністю надані суду заперечення на позов, тому відсутні підстави щодо зобов’язання відповідача провести розрахунки пенсії та забезпечити її виплату відповідачем за період часу 2006 – 2008років. Відповідач діяв відповідно до вимог діючого законодавства ст. ст. 6, 19 Конституції України на підставі та в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Суд , вислухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи , докази , надані сторонами , вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено , що ОСОБА_1, 1942 року народження відповідно до статті 1 Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни « є дитиною війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсій , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Визначення мінімального розміру пенсії за віком передбачено статтею 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, так як ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування « встановлено , що при наявності у чоловіків 25 , а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, але ч.3 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування « встановлено , що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій , призначених за цим Законом. Питання визначення величини мінімальної пенсії за віком , що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам , яким встановлено статус « дитина війни « не вирішено у законодавчому порядку.
Відповідно ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України, а ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах , згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те , що не передбачено законодавством . Одночасно дана норма встановлює , що органи державної влади і органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі , в межах повноважень і в спосіб , що передбачені Конституцією та Законодавством України.
Ст. 7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « передбачає , що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій , передбачених цим Законом , здійснюється на рахунок коштів Державного бюджету України. Враховуючи , що Законом України « Про соціальний захист дітей війни « передбачено , що фінансування виплат за цим Законом проводиться із державного бюджету України , а не із бюджету Пенсійного Фонду України.
Позивач зазначає в заяві, що невиплата пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « є протиправною та суперечить Конституції та просить в зв’язку з таким посиланням визнати незаконною, протиправною відмову відповідача , виплатити щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але , враховуючи вище викладене, суд не вбачає будь-яких порушень законодавства з боку відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України , затвердженого постановою КМУ від 24.10. 2007 року № 1261 ( далі – Положення ) . Згідно з цим положенням реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України, а пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України , які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають .
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07. 2007 року № 6-рп / 2007 положення статей , визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення , тобто з 09.07.2007 року.
Вказані положення Закону відповідно до ст. 152 Конституції України втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність, тобто з 09.07. 2007 року.
Відповідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно – правові акти, в тому числі рішення Конституційного Суду України не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Із змісту ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « № 2195 не вбачається, яким саме органом обчислювати зазначені позивачем виплати , що законодавчими органами України не прийнято жодного нормативного акту , на виконання вимог Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Рішення про відновлення дії вищезазначених законодавчих актів Закону України « Про соціальний захист дітей війни « у редакції , чинній до внесення змін до них , Верховною Радою України не приймалось. Внаслідок цього , порядок обчислення пенсій та підвищення до них , передбачених Законом України « Про соціальний захист дітей війни « залишився не врегульованим.
Відповідно до ст. 116 Конституції України КМУ забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави , виконання Конституції і законів України , актів Президента України та здійснює інші повноваження , визначені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 117 Конституції України КМУ в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження , які є обов’язковими до виконання.
У 2008 році для обчислення пенсій та підвищення , передбачених Законом України « Про соціальний захист дітей війни « Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян « від 28.05. 2008 року . Вищезазначена постанова КМУ є діючим нормативним актом обов’язковим до виконання управлінням Пенсійного фонду України в Уманському районі. Відсутні підстави щодо зобов’язання відповідача провести перерахунки пенсії і забезпечити її виплату управлінням Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області за період часу 2006- 2008 років з врахуванням, що з 01.01. 2008 року дітям війни щомісячно виплачувалось по 47 гривень, з 01. 04. 2008 року по 48,10 гривень, з 01.07. 2008 року по 48,20 гривень, з 01.10.2008 року по 49,80 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України встановлюється річний строк для звернення до адміністративного суду , який , якщо не встановлено інше , який обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів .
Позивачем було пропущено строки звернення до адміністративного суду , так як позовну заяву подано 24 лютого 2009 року , а позивач не просить суд подовжити пропущений термін для звернення до суду за захистом своїх порушених прав. Відповідач наполягає на відмовленні в задоволенні позову з підстав пропущення строку звернення до суду позивачем, встановленим КАС України.
Суд вважає, що позивач не звертався із вимогами про поновлення пропущеного строку звернення до суду, тому не вбачає підстав для його поновлення, враховуючи, що позивачем протягом 2006 року та 2007 року кошти не було нараховано та отримано , а з 01.01 2008 року по 47 гривень , з 01.04. 2008 року по 48, 10 гривень, з 01.07. 2008 року по 48, 20 гривень, що підтверджується відповіддю на а. с. 5 матеріалів справи та довідками про отримання пенсії помісячно за 2006 -2008 роки ( а. с. 6).
Тому суд не вбачає підстав для задоволення позову про визнання відмови виплати щомісячної соціальної допомоги протиправною та зобов’язання здійснити нарахування і стягнути недоплачену щомісячну державну пенсію « Дітям війни «, а враховуючи вищевикладене та отримання розміру пенсії з підвищенням в межах, прийнятих згідно діючого законодавства з 01. 01. 2008 року, суд вважає, що відсутні законні підстави для зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області нарахувати та виплатити позивачу щомісячну державну пенсію за 2006 -2008 роки в сумі 4471 гривня 20 копійок як пенсіонеру за віком, тому судом відмовлено в задоволенні позову.
На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст. 3 , ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « , ст.ст. 6, 19 ,22, 55 , 56 , 58, 95, 116, 117, 152 Конституції України , ст.ст. 10, 11, 14 , 18, 19, 70, 71, 86, 99, 100, 158 , 161 -163 КАС України , Законами України « Про Державний бюджет України за 2005 - 2008 роки « суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову до управління Пенсійного Фонду України в Уманському районі Черкаської області, про визнання відмови виплати щомісячної соціальної допомоги протиправною та зобов’язання здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків і стягнути недоплачену щомісячну державну надбавку до пенсії « Дітям війни « в сумі 4471 гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги , з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Копія – вірна :
Суддя- підпис
Суддя
Секретар