У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючої |
Присяжнюк Т.І., |
суддів |
Школярова В.Ф. та Федченка О.С., |
за участю прокурора |
Сухарєва О.М., |
|
|
розглянувши у судовому засіданні в м. Києві 17 березня 2009 року матеріали справи за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судами першої та апеляційної інстанцій, на судові рішення, постановлені по скарзі ОСОБА_1,
у с т а н о в и л а:
Постановою начальника спецпідрозділу БКОЗ УСБУ у Львівській області від 20 квітня 2007 року було порушено кримінальну справу за фактом заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах, отриманими у вигляді незаконного відшкодування податку на додану вартість, вчиненого службовими особами ТОВ МГ «Надбужжя» шляхом зловживання службовим становищем, за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.
Галицький районний суд м. Львова, розглянувши 28 липня 2008 року скаргу ОСОБА_1 на зазначену постанову, вирішив її скасувати і у порушенні кримінальної справи по даному факту за ознаками передбаченого ч.5 ст. 191 КК України злочину відмовив.
Ухвалою апеляційного суду Львівської області від 19 серпня 2008 року апеляція прокурора по даній справі залишена без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без зміни.
У касаційному поданні прокурор ставить питання про скасування постановлених по даній справі судових рішень, оскільки вважає їх незаконними, і просить матеріали по скарзі ОСОБА_1 направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, який підтримав подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, викладені у касаційному поданні прокурора, колегія суддів вважає правильним це подання задовольнити.
Відповідно до положень, викладених у ст. 2368 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суд повинен перевірити наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, що стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Перелічені вимоги закону були залишені судом першої інстанції поза увагою.
Скасовуючи постанову прокурора про порушення кримінальної справи, суд у своїй постанові послався на відсутність достатніх даних, які б указували на наявність ознак вчинення злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції поспішним, оскільки зазначена обставина може бути з'ясована шляхом проведення відповідних слідчих дій після порушення кримінальної справи.
Суперечить фактичним обставинам висновок суду першої інстанції щодо невідповідності постанови про порушення кримінальної справи вимогам ст. 98 КПК України у зв'язку з відсутністю в ній посилань на приводи і підстави до порушення справи. Із мотивувальної частини цієї постанови видно, що порушено її було по результатах перевірки відповідних документів, зміст яких, як указано у цій постанові, в сукупності з поясненнями службових осіб ТОВ МГ «Надбужжя», свідчить про наявність ознак злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.
Таким чином, рішення суду першої інстанції про скасування постанови про порушення кримінальної справи з тих мотивів, які наведені у постанові, колегія суддів вважає безпідставним, у зв'язку з чим обґрунтованими слід визнати доводи прокурора щодо незаконності цього рішення.
Переглядаючи дану справу за апеляцією прокурора, апеляційний суд не звернув увагу на зазначені недоліки, допущені судом першої інстанції, а тому постановлена ним ухвала, а також постанова суду першої інстанції підлягають скасуванню, а матеріали справи слід направити на новий судовий розгляд.
Під час цього розгляду суду першої інстанції необхідно розглянути подану скаргу у відповідності до вимог ст. 2368 КПК України і прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Керуючись статтями 394-396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судами першої та апеляційної інстанцій задовольнити.
Постанову Галицького районного суду м. Львова від 28 липня 2008 року про скасування постанови начальника спецпідрозділу БКОЗ УСБУ у Львівській області про порушення кримінальної справи за фактом заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах, вчиненого службовими особами ТОВ МГ «Надбужжя» шляхом зловживання службовим становищем, за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 19 серпня 2008 року, якою залишено без зміни рішення суду першої інстанції, - скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же районний суд.
|
Судді: |
|
Присяжнюк Т.І. |
Школяров В.Ф. |
Федченко О.С. |