Справа № 432/706/13- ц
Провадження №2/432/676/2013
Стахановський міський Суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
26 березня 2013 р.
Суд у складі: Судді Євтіфієв В.М.;
Секретаря Божко Т.О.;
За відсутності позивача ОСОБА_1, який заявив про розгляд справи за його відсутності, за відсутності відповідачки ОСОБА_2, яка сповіщена про день та час розгляду справи;
розглянув у відкритому судовому засіданні, справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, про встановлення факту маючого юридичне значення, визнання право власності, -
ВСТАНОВИВ:
В мотивуванні позовних вимог позивач вказав, житловий будинок №11 по вул.Пролетарська м.Стаханова з господарськими будівлями та спорудами належить на праві власності відповідачки.
З лютого 1990р. в вказаному будинку проживав позивач разом з матер’ю ОСОБА_3, а 1995 року проживав тільки відповідач.
Дозволу на проживання позивача та матері в вказаному будинку було надано безпосередньо відповідачкою.
Загальний строк проживання за вказаною адресою позивачки складає 22 року.
З приводу викладених обставин позивачкою на підставі вимог ст.328, 344 ЦК України заявляються вимоги:
- встановити факт постійного користування позивачем будинком №11 по вул.Пролетарська м.Стаханова з господарськими будівлями та спорудами протягом 22 років – з лютого 1990 року по теперішній час;
- визнати за позивачем право власності на будинок №11 по вул.Пролетарська м.Стаханова з господарськими будівлями та спорудами з набувальної давності.
Відповідач заперечень суду не надав.
Позивачка на позові наполягала, що вказала в наданих суду заяві.
Дослідивши та оцінивши в сукупності докази матеріалів справи, судом встановлені наступні факти та обставини:
Між сторонами діють правовідносини щодо власності.
Предметом позовних вимог є право позивача відповідно до вимог ст..328 ЦК України.
Згідно частини 1 статті 11 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Статтею 60 Цивільного процесуального кодексу України визначено, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 234 ЦК України визначено: Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Статтею 256 ч.2 ЦПК України визначено: У судовому порядку можуть бути встановлені інші факту від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Житловий будинок №11 по вул.Пролетарська м.Стаханова з господарськими будівлями та спорудами належить на праві власності відповідачки. Вказані обставини підтверджені довідкою №13 від 18.01.2013р. КП «Стахановське бюро технічної інвентаризації».
З лютого 1990р. в вказаному будинку проживав позивач разом з матер’ю ОСОБА_3, а 1995 року проживав тільки відповідач, що підтверджено копією свідоцтва про народження позивача та актом від 30.01.2013 року квартального комітету.
Згідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла 15 травня 2011 року.
Отже, загальний строк проживання за вказаною адресою позивача складає 22 року.
Таким чином, суд вважає, встановлений факт безперервного користування позивачем протягом 22 року вказаним будинком.
Дозволу на проживання позивача та матері в вказаному будинку було надано безпосередньо відповідачкою.
Статтею 328 ЦК України зазначено, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Стаття 344 ЦК України визначено: Особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном — протягом п’яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно до п.8 прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, правила статті 344 ЦК України, про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
Як встановлено судом позивач добросовістно заволодіві вказаним будинком і відкрито, безперервно володіє нерухомим майном на протязі більш 10 років, що дає йому право на вимоги про визнання право власності на нерухоме майно.
Отже, сукупність зібраних по справі доказів дає підстави суду для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 4,10,15,60,88,212-215 ЦПК України, -
ВИРІШИВ
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, про встановлення факту маючого юридичне значення, визнання право власності задовольнити повністю.
Вважати постійним користуванням ОСОБА_1 будинком №11 по вул.Пролетарська м.Стаханова з господарськими будівлями та спорудами протягом 22 років – з лютого 1990 року по теперішній час.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинок №11 по вул.Пролетарська м.Стаханова з господарськими будівлями та спорудами з набувальної давності.
Рішення суду може біти переглянуто судом який його ухвалив за заявою ОСОБА_2 про перегляд заочного рішення повинна бути подана до суду м. Стаханова, протягом 10ти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня його проголошення або отримання копії рішення особами, які беруть участь у справі але не були присутні у судовому засіданні.
Суддя: В.М.Євтіфієв