Судове рішення #43435991

Справа № 2-а-479/12

Провадження № 2-а/427/33/13

ПОСТАНОВА

05.03.2013 року ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


Свердловський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Бабенко С.Ш.,

при секретарі Пархоменко Є.В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Свердловська Луганської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області про визнання дій щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах незаконними та зобов’язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася з адміністративною позовною заявою про визнання рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах незаконними та зобов’язання вчинити певні дії, в обґрунтовування своїх вимог зазначивши, що вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки має право на таку пенсію при наявності загального трудового стажу та пільгового стажу в якості доярки.

Рішенням ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком» від 19.10.2012р. у призначені пенсії на пільгових умовах позивачу відмовлено з причин відсутності підтвердження наявності у позивача пільгового стажу роботи.

Позивач вважає дії відповідача неправомірними, оскільки відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Позивач просить суд визнати незаконним рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області від 19.10.2012р. щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення», визнати за нею право на отримання пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 26.09.2012р., зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області зарахувати до пільгового стажу, який надає право на пільгову пенсію за віком на підставі ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення», період її праці у радгоспі «Провальський» з 01.11.10981р. по 27.12.1998р. та у ПСП «Провалля» з 15.01.1999р. по 07.02.2008р. в якості доярки, зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області призначити їй пенсію відповідно до вимог ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 26.09.2012р.

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги у повному обсязі, підтвердила обставини, викладені у заяві, наполягала на їх задоволенні.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 підтримав позовні вимоги у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні.

Представники відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, надавши суду заперечення, в яких посилаються на те, що ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області була розглянута заява ОСОБА_1 від 10.10.2012р. та інші необхідні документи для призначення пенсії, і через відсутність підтвердження спеціального трудового стажу, первинних документів, які можуть підтвердити цей факт, їй було відмовлено у призначенні пенсії рішенням ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області від 19.10.2012р.

Вислухавши доводи сторін, пояснення свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, які підтвердили факт того, що позивач з 01.11.1981р. по квітень 2007р. працювала дояркою в радгоспі «Провальський», який був перейменований в КСП «Провальське», а потім реорганізований в ПСП «Проваля», та виконувала всі встановлені норми обслуговування тварин, дослідивши матеріали адміністративної справи, пенсійної справи на ім'я позивача, яка зберігається в УПФУ в м.Свердловську Луганської області, надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.6 КАС ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За даними паспорта серії ЕМ 119627 на ім’я позивача 25.09.2012р. вона досягла 50 років.

10.10.2012р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області «Про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах за віком ОСОБА_1О.» від 19.10.2012р., у призначенні пенсії на пільгових умовах згідно ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» відмовлено через відсутність необхідного пільгового стажу роботи 20 років, а саме, за відсутності підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та первинних документів, підтверджуючих пільговий характер роботи, приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій, а згідно довідки №629 від 30.10.2012р., виданої Провальською сільською радою, зазначено, що підтвердити пільговий стаж праці ОСОБА_1 в якості доярки не має можливості, оскільки первинні документи, які підтверджують пільговий стаж та протоколи засідань комісії по встановленню пільгового стажу до них не надходили, згідно довідки №78 від 17.09.2012р., виданої ПСП «Провалля», зазначено, що підтвердити пільговий стаж доярки не має можливості, оскільки згідно акту обстеження та висновку від 28.11.2011р., первинні документи по відділенню №2 МТФ №2, де працювала ОСОБА_1, підтверджуючі виконання встановлених норм обслуговування поголів’я корів за період з 1999р. по 2008р., були знищені.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 ч.1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. Системний аналіз наведених нормативних актів свідчить про те, що на суб’єкта владних повноважень покладено безпосередній обов’язок їх виконувати.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у… старості… Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Статтею 64 Конституції України також визначено, що права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до ч.4 ст.71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребує названі документи та матеріали.

Відповідно до ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Відповідно до даних трудової книжки від 21.11.1981р., заповненої на ім’я ОСОБА_1, позивач працювала у період з 01.11.1981р. по 29.12.1998р. у радгоспі «Провальський», при цьому, у період з 10.08.1994р. радгосп «Провальський» перейменований в КСП «Провальське», та з цього підприємства позивач була звільнена 29.12.1998р. у зв’язку з його реорганізацією. З 30.12.1998р. позивач прийнята дояркою відділення №2 ПСП «Провалля», та з 04.04.2007р. по 07.04.2007р. позивач переведена телятницею відділення №2 ПСП «Провалля», після чого 08.04.2007р. позивач знову переведена дояркою МТФ №2, звідки була звільнена за власним бажанням 01.02.2008р.

Згідно довідки виконкому Провальської сільської ради від 30.10.2012р. №629 підтвердити пільговий стаж роботи ОСОБА_1, яка працювала з 01.11.1981р. по 29.12.1998р. у радгоспі «Провальський» та КСП «Провальське», Провальська сільська рада, якій передані архівні документи по радгоспу «Провальський» та КСП «Провальське», не має можливості, оскільки первинні документи, які підтверджували пільговий стаж позивача, і протоколи засідань комісії по встановленню пільгового стажу в Провальську сільраду не надходили.

За даним довідки ПСП «Провалля» від 17.09.2012р. №78 також підтвердити пільговий стаж доярки ОСОБА_1, яка працювала в ПСП «Провалля» з січня 1999р. по 04.04.2007р. та з 08.04.2007р. по 01.02.2008р., не передбачається можливим, оскільки первинні документи, які підтверджують виконання встановлених норм обслуговування поголів’я корів за період з 1999р. по 2008р. були знищені у зв’язку з їх затопленням.

Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637, також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п.2 Порядку… у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Крім того, пунктом 17 Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Пунктом 18 Порядку… визначено порядок встановлення органами Пенсійного Фонду трудового стажу при неможливості одержання таких відомостей внаслідок ліквідації підприємства, відсутності архівних даних чи з інших причин за допомогою показань щонайменш двох свідків, які б знали заявника по спеціальній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Виходячи із вимог зазначеного підзаконного акту, ці вимоги розповсюджуються тільки на дії органів Пенсійного Фонду України, та суд не наділений правом визначення таких фактів за допомогою допиту свідків. Судом також з’ясовано та це підтверджено відповідними довідками Провальської сільради про факт реорганізації радгоспу «Провальський» в КСП «Провальське» та подальшої ліквідації КСП «Провальське». Між тим, відповідачем не застосовано право підтвердження пільгового стажу за період роботи позивача в цих підприємствах на підставі вимог п.17 зазначеного Порядку…, та необґрунтовано відмовлено позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах.

В пункті 20 Порядку є посилання на інші нормативні документи, у разі необхідності підтвердження пільгового стажу роботи, а саме в цьому пункті вказано, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

Повноваження комісій, створених при Головних управліннях ПФУ, регламентуються Порядком №18-1, яким встановлено, що на підставі визначеного переліку документів, а також показань свідків зазначені комісії підтверджують періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Таким чином, судом на підставі трудової книжки достеменно встановлено, що позивач працювала у період з 01.11.1981р. по 27.12.1998р. у радгоспі «Провальський», який в подальшому був перейменований в КСП «Провальське», та з 29.12.1998р. по 03.04.2007р. по 07.02.2008р. у ПСП «Провалля» в якості доярки.

Оскільки позивач у період з 03.04.2007р. по 07.02.2008р. працювала у ПСП «Провалля» телятницею, та цей період роботи не є пільговим для призначення пенсії, а позивачем заявлені позовні вимоги щодо зарахування цього періоду роботи також до пільгового стажу, який надає право на отримання пенсії на підставі ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення», то ці вимоги не підлягають задоволенню і з цього приводу позивачу необхідно відмовити в частині цих вимог.

Виходячи із даних трудової книжки на ім’я позивача, пенсійної справи на ім’я позивача, пояснень свідків, досліджених у судовому засіданні доказів, судом встановлено, що загальний стаж роботи позивача в якості доярки становить понад 20 років, що відповідно до вимог ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» надає їй право на отримання пенсії на пільгових умовах.


За правилами ч.1 ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

У позивача наявний необхідний трудовий стаж для отримання пільгової пенсії, що підтверджується трудовою книжкою.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 12.08.1993р. №637, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. В матеріалах справи міститься ксерокопія трудової книжки, а тому посилання представника відповідача на необхідність надання уточнюючих довідок з підприємств є безпідставними.

За вимогами ст.11 ч.2 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Оскільки позивач працювала в ПСП «Провалля» з 29.12.1998р. по 03.04.20107р., що підтверджено даними трудової книжки на її ім’я, а позовні вимоги щодо зарахування періоду її роботи в цьому підприємстві визначені за менший строк, а саме, з 15.01.1999р., суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зарахувати до пільгового стажу період її праці в якості доярки за період з 29.12.1998р. по 03.04.2007р. та визнати за позивачем право на пенсію на пільгових умовах саме за цей період часу.

Згідно з вимогами ст.ст.44,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться на підставі відповідної заяви з доданими до неї усіма необхідними документами. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (з наступними змінами та доповненнями), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, який є нормативно-правовим актом у розумінні ст.117 Конституції України та застосовується судом згідно з ч.3 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що при зверненні з позовом та під час розгляду справи а також при дослідженні пенсійної справи на ім’я позивача, яка знаходиться у відповідача, позивачем надано документи, що підтверджують факт звернення позивача із заявою до відповідача, наявність трудового стажу, пільговий характер роботи позивача, а також інших документів, які надавались позивачем до ОСОБА_2, що відповідно до чинного законодавства підтверджує право позивача на отримання пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем настання пенсійного віку, оскільки відповідачем порушені права позивача на отримання пенсії на пільгових умовах, то датою призначення позивачу пенсії слід вважати 26.09.2012р., як про це зазначено позивачем у позовній заяві.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України суд присуджує всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Оскільки у позові відсутня вимога щодо стягнення на користь позивача сплачених позивачем судових витрат у розмірі 32,20 грн, а йдеться мова про покладення судових витрат по розгляду справи на відповідача, суд вважає за необхідне не стягувати на користь позивача сплачені нею судові витрати.

На підставі ст.ст.8,19,46,64 Конституції України, ст.13 ч.1 п.«д», 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.42,44,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.6-18,86,87, 94,99,100,122,158-163,167,186,254-255 КАС України, суд


п о с т а н о в и в:


Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області про визнання дій щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах незаконними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.


Визнати рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області від 19.10.2012р. про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах за віком ОСОБА_1 за період її праці в якості доярки з 01.11.1981р. по 29.12.1998р. у радгоспі «Провальський», яке з 10.08.1994р. перейменоване в КСП «Провальське», та з 29.12.1998р. по 03.04.2007р. і з 04.07.2007р. по 07.02.2008р. у ПСП «Провалля», неправомірним.


Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1, який надає право на пільгову пенсію за віком на підставі ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення», період праці в якості доярки з 01.11.1981р. по 29.12.1998р. у радгоспі «Провальський», яке з 10.08.1994р. перейменоване в КСП «Провальське», та з 29.12.1998р. по 03.04.2007р. і з 04.07.2007р. по 07.02.2008р. у ПСП «Провалля».


           Визнати за ОСОБА_1 право на отримання пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 26.09.2012р.


           Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог ст.13 ч.1 п.«д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 26.09.2012р.

У решті заявлених вимог відмовити за необґрунтованістю.

Вступна та резолютивна частини постанови ухвалені у нарадчий кімнаті та проголошені у судовому засіданні 05.03.2013р. Постанова суду у повному обсязі складена 11.03.2013р.


Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Головуючий С.Ш.Бабенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація