248/8376/13-ц
2/248/2780/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 листопада 2013 року
Харцизький міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді - Щебуняєвої Л.Л.,
при секретарі – Должикової Я.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харцизьку цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» до ОСОБА_1 про стягнення вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електроенергії,
ВСТАНОВИВ:
2 жовтня 2013 року ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми вартості не облікованої електроенергії, внаслідок порушення споживачем «Правил користування електроенергією» по акту, в сумі 863 грн. 47 коп.
Свої вимоги мотивують тим, що відповідач ОСОБА_1, що мешкає за адресою: м. Харцизьк, вул.. Шалімова,8/66, є споживачем електричної енергії (особистий рахунок №181036065). Відповідачем неодноразово відбувалось перерахування грошових коштів за спожиту електричну енергію (згідно особистого рахунку), таким чином між енергопостачальником та споживачем є зобов’язання.
Згідно рішення Судової палати в цивільних справах ВСУ від 4 червня 2008 року відключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією для населення ( далі ПКЕЕН), затверджених постановою КМУ України від 26 липня 1999 року № 1357.
Правовідносини між Позивачем та Відповідачем з постачання та споживання електроенергії регламентуються також: Цивільним кодексом України, Законом України «Про Електроенергетику» від 16.10.1997р. №575/97-ВР, Житловим кодексом України, Законом України «про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. №1875-ІУ, Правилами користування електроенергією для населення (затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 26.07.1999р. З 1357, далі за текстом - ПКЕЕН), Правилами улаштування електроустановок (далі - ПУЕ) та іншими нормативне - правовими актами і технічними документами. Відповідно до діючого законодавства тарифи на електроенергію для споживачів категорії «Населення» (Відповідач) встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ). Так, зокрема, Постановою НКРЕ України «Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам» від 10.03.1999р. №309 (зареєстровано в міністерстві юстиції України 10.03.1999р. за №151/3444) встановлені тарифи на електроенергію, які почали діяти з 01.04.1999р. В подальшому вказані тарифи змінювалися Постановами НКРЕ України.
На підставі вказаних нормативно - правових актів та технічних документів споживання Споживачем електроенергії можливе лише через прилад обліку електроенергії, який захищено відповідними пристроями та пломбами Постачальника та держспоживстандарту. Порушення цього правила та обов'язку є протиправною поведінкою (правопорушенням) з боку Споживача. Відповідно до ст. ст. 26, 27 ЗУ «Про електроенергетику» Споживач зобов'язаний виконувати умови договору, Правил користування електроенергією для населення, інших нормативно - правових актів та технічних документів, а разі їх порушення несе відповідальність згідно з законодавством України.
Згідно з п. 48 ПКЕЕН Споживач несе відповідальність за: порушення Правил користування електроенергією, розкрадання електроенергії у разі самовільного підключення до електричних мереж і споживання електроенергії без приладів обліку. пошкодження приладу обліку та інші дії, за які законодавством передбачена відповідальність.
Відповідач ОСОБА_1 порушує Правила користування електроенергією, шляхом самовільного підключення до електричних мереж і споживання електроенергії без приладів обліку, в зв’язку з чим у неї виникла заборгованість внаслідок порушення споживачем «Правил користування електроенергією» по акту №0091032 від 28 квітня 2009 року, в сумі 863 грн. 47 коп.
В зв’язку з чим, просять стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення відповідачем «Правил користування електроенергією» по акту №0091032 від 28 квітня 2009 року, в сумі 863 грн. 47 коп.
Представник позивача ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі ВП «Харцизькі електричні мережі» – ОСОБА_2 в судовому засіданні повністю підтримала заявлені позовні вимоги. Не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилась, про час та місце удового засідання повідомлялась належним чином. Про причину неявки суд не повідомила. Суд, на підставі п.1, 2 ст. 224 ЦПК України, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає за можливе постановити рішення при заочному розгляді справи.
Допитавши представника позивача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, що мешкає за адресою: м. Харцизьк, вул…Шалімова,8/66є споживачем електричної енергії та на її ім’я у ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» відкрито особовий рахунок №181036065 на підставі якого вона проводить оплату за споживання електроенергії.
Відповідно з п.48 Правил користування електричною енергією для населення споживач несе відповідальність за : прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію ;порушення правил користування електричною енергією ;ухилення або несвоєчасне виконання рішень та приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії;розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до енергомереж і споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладу обліку ;розукомплектування та пошкодження об’єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об’єктів ;насильницькі дії,що перешкоджають посадовим особам енергопостачальника виконувати свої службові обов’язки .
Згідно п.53 Правил користування електричною енергією для населення (далі – Правила) у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Споживач має право внести до акта свої зауваження.
У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представника енергопостачальника.
На підставі акту енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених п.35 цих Правил), а також визначити величину завданих збитків.
Згідно з п.35 Правил енергопостачальник має право відключити споживача від електроенергії, зокрема, у разі самовільного підключення до електричної мережі.
Згідно акту №0091032 від 28 квітня 2009року, при перевірці представниками Позивача виконання вимог Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р., ПКЕЕН, за місцем мешкання відповідача за адресою: м. Харцизьк, вул.. Шалімова,8/66, було виявлено порушення ним ПКЕЕН, а саме: самовільне підключення електроустановок до електромережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку.
Відповідно до пункту 3.1 та пунктів 3.2, 3.3 Методики визначення обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електроенергією для населення, затверджених Постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006 р. з наступними змінами та доповненнями (далі - Методика), на підставі зазначеного Акту про порушення ПКЕЕН Споживачу (Відповідачу по справі) було визначено обсяг та вартість електроенергії, не облікованої внаслідок порушення на загальну суму 863 грн. 47 коп. Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії здійснювався за тарифами, встановленими Постановами НКРЕ України для споживачів відповідної групи та класу напруги, які діяли під час порушення Відповідачем ПКЕЕН та у порядку, передбаченому Методикою.
Проаналізувавши усі зібрані по справі докази, суд вважає, що в судовому засіданні добуто достатньо доказів на підтвердження факту порушення споживачем ОСОБА_1 Правил користування електроенергією», які були виявлені представниками енергопостачальника 28 квітня 2009 року. Вищевказаний акт складений відповідно до вимог ст. 53 «Правил користування електричною енергією для населення», докази, які б спростовували цей факт, відповідачем ОСОБА_1 не були надані суду.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
На підставі викладеного, суд вважає необхідним стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» суму вартості не облікованої електроенергії, внаслідок порушення відповідачем «Правил користування електроенергією» по акту №0091032 від 28 квітня 2009 року, в сумі 863 грн. 47 коп.
Керуючись п.35,48,53 Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ №1357 від 26.07.1999р., ст.20, 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст.322,1166 ЦК України, ст.ст.10,11,60, 88,212-213,224 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» до ОСОБА_1 про стягнення вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електроенергії - задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1, згідно відповіді Міністерства доходів та зборів від 11 жовтня 2013 року, надати реєстраційний номер облікової картки боржника ОСОБА_1, не має можливості, оскільки фізичну особу неможливо однозначно ідентифікувати, на користь Публічного Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» (№260353231560 філія Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 335106, ЄДРПОУ – 00131268) суму вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення «Правил користування електроенергією», по акту№0091032 від 28 квітня 2009 року, в сумі 863 гривні 47 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1, згідно відповіді Міністерства доходів та зборів від 11 жовтня 2013 року, надати реєстраційний номер облікової картки боржника ОСОБА_1, не має можливості, оскільки фізичну особу неможливо однозначно ідентифікувати, на користь Публічного Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» (№260011235 ПАТ «ПУМБ», МФО- 334851, ЄДРПОУ- 00131268) повернення судового збору у розмірі 229 гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою, поданною відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя :