Справа № 2-37/2007 р.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2007 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
в складі: головуючого-судді Савіна О.І.
при секретарі Прокопенко Л.Ю.
представник позивача: ОСОБА_1 представника відповідачів : ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні місті Южноукраїнську справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на частки майна по праву спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відповідачів про визнання права власності на частки майна по праву спадщини.
Свої вимоги мотивує тим, що з громадянином ОСОБА_6 проживали однією сім'єю з кінця 1997 року перебуваючи в фактичних шлюбних відносинах.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_6 помер не встигши зареєструвати шлюб в встановленому Законом порядку з позивачем.
За час сумісного проживання у позивача народилася дитина, син - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження батьком якого згідно свідоцтва про народження є ОСОБА_6.
Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина в склад якої входять два торгівельних павільони розташовані в м. Южноукраїнську Миколаївської області. Як вважає позивач її син ОСОБА_7 є спадкоємцем, у встановлений законом термін позивач звернулася в нотаріальну контору в м. Южноукраїнську з заявою про прийняття спадщини, але не змогла цього зробити через те, що покійний ОСОБА_6 документально не оформив на своє призвіще вищевказані павільони по причині хвороби, а тільки ввів їх в експлуатацію.
Тому правовстановлюючих документів на торгівельні павільони відсутні, оформити свідоцтво на право спадщини на вищевказане майно не є можливим.
Позивач вважає, що право власності на 1/3 частку торгівельних павільонів, які розташовані за адресою по вул.. Дружби народів та Енергобудівників в м. Южноукраїнську в судовому порядку повинно бути визнане за ОСОБА_7. Свої вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідачі та їх представники позов не визнали, вказавши на те, що оспорювальні павільйони документально не підтверджені, як власність померлого ОСОБА_6, а тому предмет даного спору не може вирішуватися в теперішній час.
При розгляді цивільної справи встановлено, що за час проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_6. останній ввів в експлуатацію два торгівельних павільони, а по причині тяжкої хвороби не встиг провести процедуру документального оформлення в приватну власність.
Від фактичних шлюбних стосунків з ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 p., ОСОБА_3 народила сина - ОСОБА_7, батьком якого згідно свідоцтва про народження виданим 16.04.99 р. відділом реєстрації актів цивільного стану Южноукраїнського міського Управління юстиції, актовий запис НОМЕР_1 є - ОСОБА_6
Після смерті ОСОБА_6, відкрилася спадщина до якої також входять два торгІвельних павільйони розташовані біля будинку АДРЕСА_1 та біля будинку АДРЕСА_2. Малолітній ОСОБА_7 є спадкоємцем частки майна свого батька ОСОБА_6, але оформлення відповідних документів на визнання права власності на 1/3 часток павільонів без відповідного рішення суду є неможливим.
Вивчивши матеріали цивільної справи, допитавши сторони, вислухавши їх думки та думки представників щодо суті спору, проаналізувавши та оцінивши докази, які підтверджують та спростовують вимоги позивача, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог як такі, які відповідають Закону.
Відповідно до ст.. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права який застосовується у випадку спору між суб'єктами цивільного права з приводу наявності чи відсутності правовідносин між ними і відповідно наявності чи відсутності цивільного обов'язку . Суд вважає, що такий спосіб захисту здійснюється на підставі пред'явлення позову про визнання, який може поєднувати не тільки правову вимогу визначення наявності чи відсутності правовідносин, а й на присудження на підставі наявності чи відсутності права та обов'язку.
На підставі ст.. 1216 ЦК України, - спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особі, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців), тому на погляд суду малолітній ОСОБА_7 набув права спадщини від ОСОБА_6, оскільки оспорюваль не нерухоме майно документально зареєстровано на померлого ОСОБА_6 і є підстави для визнання за ОСОБА_7 часток права власності на торгівельні павільйони.
До такого висновку, суд приходить з урахуванням норм Закону, які регламентують набуття права власності.
На підставі ст.. 331 ч.2 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди) виникає з моменту завершення будівництва. Право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації в даному випадку новостворення двох торговельних павільйонів, якщо на це є відповідний договір та існує чітка позиція Закону. Так в силу ст..182 УК України право власності на нерухомі речі підлягають державної реєстрації. Реєстрацію нерухомого майна здійснює БТІ за місцем знаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів, таким чином встановлена суперечливість вищезазначених норм, тому суд схиляється до можливості приймати за основу набуття права власності за померлим з моменту, прийняття до експлуатації торгівельних павільонів. На погляд суду в даної ситуації визнання за померлим права власності на оспорювальні павільони не є можливим, оскільки не відбулася державна реєстрація нерухомих об'єктів БТІ.
На підставі вищевикладеного, суд спростовує доводи відповідачів та їх представника в тої частині, що не можна приймати рішення за даним позовом без встановлення права власності на павільон за померлим ОСОБА_6.
При задоволенні даного позову, суд виходить із вимог, які закріплені в ст. ст. 16, 182, 331,1216, 1220 ЦК України, які визначають захист цивільних справ та інтересів судом, державну реєстрацію прав на нерухомість, набуття права власності і на новостворене майно, поняття спадкування та відкриття спадщини із яких слідує, що вимоги позивачки є обґрунтованими та законними, а заперечення відповідачів та їх представника протирічать Закону.
На підставі ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а тому спадкоємці мають право реалізування своїх прав, щодо визнання право власності на частки за спадщиною, якщо особа, яка не зареєструвала за собою нерухоме майно як власність померла.
Доказами того, що право встановлювальним документом розташування торгівельних павільонів в м. Южноукраїнську, Миколаївської області на призвіще і ОСОБА_6 є розпорядження міського голови від 15.12.1997 року НОМЕР_2, Про розміщення на території міста тимчасової споруди (павільон ОСОБА_6) та розпорядження. виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради від 04.05.98 р. НОМЕР_3 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, торгівельного павільону на перехресті бульвару Цвіточного та вулиці Енергобудівників, який належить ОСОБА_6 (а.с.8,9).
Документом підтверджуючим смерть ОСОБА_6 є свідоцтво про смерть від 24.11.2004 року (а.с.7), доказом того, що ОСОБА_6 є батьком малолітнього ОСОБА_7 підтверджується свідоцтвом про народження останнього (а.с.6).
Тому, враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст. 16, 182, 331, 1266, 1220 ЦК України, ст.ст. 4,11,179,212,213,214,215,218 ч.1 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати право власності на 1/3 частку торговельного павільону, розташованого по АДРЕСА_1 та 1/3 частку торгівельного павільйону розташованого по АДРЕСА_2 за малолітнім ОСОБА_7.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду сторони можуть подати до Южноукраїнського міського суду на протязі 10 днів, апеляційну скаргу на рішення суду сторони можуть подати до Апеляційного суду Миколаївської області через Южноукраїнський міський суд на протязі двадцяти днів.
Суддя Южноукраїнського
Міського суду О.І.Савін