Судове рішення #43433502

Справа № 0525/9436/2012


Провадження2-а/258/13/13

№ 2а/258/13/2013


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2013 року Кіровський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого судді           Сидорова Є.І.

при секретарі           Нестеренко П.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій незаконними та перерахунок сум допомоги на утримання дитини до досягнення нею трьохрічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, вказавши, що вона є матір'ю дитини –ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримує в управлінні праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На думку позивачки, відповідач всупереч вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням»та Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»не доплатив їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов’язати відповідача зробити перерахунок нарахованих сум до догляду за дитиною до досягнення ним трьохрічного віку до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 19 жовтня 2011 року, зобов’язати відповідача призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною з дати народження до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про держану допомогу сім’ям з дітьми»у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а також стягнути з відповідача на її користь витрати по наданню правової допомоги у розмірі 400 грн.


У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася, написала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала.


Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку ради у судове засідання з'явилася, надала заперечення проти позову, згідно яких позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.


Суд, дослідивши матеріали справи, заслухав пояснення представника відповідача, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку та їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 27.07.2011 року по 17.05.2014 року у розмірі 130 грн. щомісяця.

Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами та доповненнями) та п. 22 вищеназваного Порядку затверджено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці (з 1 січня 2010 року) між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 вказаного Закону, при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, слід зазначити, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані.

Для призначення допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, отримувачем допомоги подається в управління праці та соціального захисту населення довідка про склад сім’ї, декларація про доходи та майновий стан, що заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім’ї.

Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі, а саме, 130 грн.

З заявою про перерахунок даного виду допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, позивачка ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення не зверталась, декларацію про доходи та майновий стан не подавала, хоча була ознайомлена з умовами перерахунку даного виду допомоги, про що свідчить зроблений нею власноруч запис в заяві від 05.08.2011 року.

Таким чином, зобов’язати відповідача зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 19.10.2011 року до теперішнього часу, як просить позивачка, немає правових підстав.

Рішеннями Конституційного Суду України від 25.01.2012 року та від 26.12.2011 року зазначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Конституційний Суд України виходив з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов’язуються з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Конституції та законів України.

Суд, при прийнятті рішення по даній категорії справ, керується принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Посилання представника відповідача на те, що позивачкою пропущений шестимісячний строк для звернення до суду з даним позовом суд не може прийняти до уваги, оскільки позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з даною позовною заявою 19 січня 2012 року з вимогами про перерахунок допомоги за період з 19.10.2011 року.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2012 року скасована ухвала Кіровського райсуду м. Донецька від 29 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку ради про визнання дій незаконними та перерахунок сум допомоги на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку з 19.10.2011 року та направлена справа в цій частині до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позивачкою ОСОБА_1 не пропущений строк для звернення до суду з позовними вимогами про перерахунок допомоги по догляду за дитиною за період з 19.10.2011 року.

Щодо позовних вимог про стягнення витрат за надання правової допомоги у розмірі 400 грн. суд прийшов до наступного.

Також суд вважає за необхідне відмовити у стягненні з відповідача на користь позивачки витрат по отриманню позивачкою юридичної допомоги, так як вищевказані витрати позивача віднесені до витрат, пов’язаних з розглядом судової справи і підлягають стягненню особі, на користь якої ухвалено рішення. Але суд вважає вказану вимогу необґрунтованою. Згідно постанови КМУ № 590 від 27 квітня 2006 року «Про граничні розміри компенсації витрат, пов’язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ і порядок їх компенсації за рахунок держави», суд не знаходить підстав для задоволення даної частини позовних вимог, оскільки позивачкою не були надані докази понесення цих витрат.

З огляду на зазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року, Законами України «Про державний бюджет України на 2011-2012 роки», ст. 10, 159-163 КАС України, суд -


ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій незаконними та перерахунок сум допомоги на утримання дитини до досягнення нею трьохрічного віку –відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація