Судове рішення #4336316
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

 

К-17329/07                    УХВАЛА

                           ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

3 лютого 2009 року                                                                                                             м. Київ

 

Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі:

суддів                                                 Фадєєвої Н.М.

                                                              Васильченко Н.В.

                                                              Кравченко О.О.

Леонтович К.Г.

Матолича С.В.

 

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2007 року у справі за позовом УПФУ в Кегичівському районі Харківської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити дії,-

 

В с т а н о в и л а:

У лютому 2007 року Управління ПФУ в Кегичівському районі Харківської області звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити дії по підписанню актів щомісячної звірки витрат за період з 31 грудня 2004 року по 31 грудня 2006 року включно особових справ потерпілих ОСОБА_1 та ОСОБА_2, яким виплачено Пенсійним фондом пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку, посилаючись на те, що відповідач безпідставно відмовився підписати вищезазначені Акти на суму 7558 грн. 50 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3.03.2003 р. № 5-4 та від 4.03.2003 р. № 4, органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця наступного за звітним, разом з відділенням виконавчої дирекції Фонду складають акти щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат. На підставі Акту узгоджується довідка про відшкодування, згідно якої на центральному рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, Фонд перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Постановою господарського суду Харківської області від 24 квітня 2007 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2007 року постанову господарського суду Харківської області від 24 квітня 2007 року скасовано та прийнято нову постанову, якою зобов'язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області підписати  акт щомісячної звірки за особовими справами потерпілих ОСОБА_1, ОСОБА_2, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 31 грудня 2004 по 31 грудня 2006 року.

 

На зазначене судове рішення надійшла касаційна скарга Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області, в якій ставиться питання про його скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

 

На виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Пенсійний фонд України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України своєю постановою від 04 березня 2003 року № 5-4/4 затвердили Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відповідно до якого органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця наступного за звітним, разом з відділенням виконавчої дирекції Фонду складають акти щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат. На підставі Акту узгоджується довідка про відшкодування, згідно якої на центральному рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, Фонд перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Оскільки встановлено, що громадяни ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали трудове каліцтво за межами України, а призначені їх пенсії за період з грудня 2004р. по 31 грудня 2006 року  виплачені Пенсійним фондом України на загальну суму 7 558 грн. 50 коп., суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність обов'язку відповідача узгодити з позивачем належну йому до відшкодування суму.

Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України вже висловила правову позицію щодо застосування норм права при розгляді спорів цієї категорії. У постановах від 20 березня 2007 року у справах

№ 21-897во06 і № 21-1087во06 викладено висновок про те, що страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, котра стала інвалідом унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на території колишніх республік СРСР (пенсію у зв'язку із втратою годувальника, який помер із цих причин), а в разі виплати такої пенсії органами Пенсійного фонду України (далі - Пенсійний фонд) - відшкодувати останньому витрати, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків).

Враховуючи наведене, колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо неправомірності рішення суду першої інстанції. Окрім того, судова колегія враховує й ту обставину, що обраний органом Пенсійного фонду спосіб захисту свого  порушеного права  сформульовано ним у зверненні з позовом до суду до  усталення правової позиції вищої судової інстанції у цьому питанні.

 

Відповідно  до ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судове рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими, підстави для передачі справи на розгляд складу колегії суддів Вищого адміністративного суду України в судовому засіданні відсутні.

Керуючись статтями 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

 

                                                           У х в а л и л а:

 

Касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кегичівському районі Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2007 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.

 

Судді:                                                                                                                              

 

З оригіналом згідно:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація