ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2009 року Київ №К-12083/07
Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого - судді Фадєєвої Н.М.
Суддів - Васильченко Н.В., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Матолича С.В.
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Ясинуватської громадської організації «Союз Чорнобиль України» на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 15.03.2007р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.05.2007р. у справі за позовом Ясинуватської громадської організації «Союз Чорнобиль України» до Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради, ОСОБА_1 про визнання недійсним посвідчення особи, -
В С Т А Н О В И Л А :
Доповідач Фадєєва Н.М
Ясинуватська громадська організація «Союз Чорнобиль України» звернулась до суду з позовом про визнання недійсним посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, виданого 5 серпня 1998 року на ім»я ОСОБА_1., обгрунтувавши свої вимоги тим, що згідно з довідкою, наданою відповідачем до Ясинуватського управління праці та соціального захисту населення, він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29 травня по ЗО червня 1986 року в складі військової частини № 75147 в якості вільнонайманого спеціаліста. Постійне місцезнаходження військової частини, як зазначено в довідці, є місто Рига республіки Латвія. Довідка підписана командиром військової частини на прізвище «Ковбаса». Однак, відповідно до запиту Ясинуватської міжрайонної прокуратури, військова частина №75147 постійно знаходилась в місті Петропавлівськ-Камчатський Російської Федерації і входила до складу Тихоокіанського флоту, командиром частини в 1986 році був підполковник ОСОБА_2
Разом з тим, відповідно до іншої довідки, наданої в Ясинуватське управління соціального захисту населення, ОСОБА_1. працював монтажником на будівництві мосту через ріку Дніпро на автошляху Чорнобиль - Славутич з 18 березня 1987 року по 5 листопада 1988 року в складі містобудівницького загону №17 міста Рига, однак, будівництво цього мосту велося поза межами зони відчуження, крім того, ОСОБА_1. не призначався монтажником на будівництво вказаного мосту. Наведене свідчить про те, що відповідач не має права вважатись учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Постановою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 15.03.2007р. відмовлено в задоволенні позову.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.05.2007р. апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова Ясинуватського міськрайонного суду від 15.03.2007р. - без змін.
Не погоджуючись з вищезазначеними судовими, Ясинуватська громадська організація «Союз Чорнобиль України» звернулася з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, відповідачу ОСОБА_1. позивач - Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації 05 серпня 1998 року видало посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідач ОСОБА_1. на підставі цього документу перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон № 796). Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив з того, що відповідно до ст. 65 Закону № 796 порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлюється Кабінетом Міністрів України, п.п. "в" п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі -Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року за № 51 видача посвідчень інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, проводиться на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи і визначені документи були надані до компетентного органу. Як доказ у підтвердження свого висновку, суд взяв до уваги протокол № 436 від 18.12.2003 року Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на засіданні якої вирішили на підставі представлених документів підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 А (У) категорії ОСОБА_1
Суд зробив вірний висновок про те, що позивач, звертаючись із зазначеним позовом, не вказав, яким чином були порушені права та інтереси Ясинуватської громадської організації "Союз Чорнобиль України" Головним управляння праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації, відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійснення ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до припису ч. 2 ст. 8 Закону України "Про об'єднання громадян" втручання державних органів та службових осіб у діяльність об'єднань громадян, так само як і втручання об'єднань громадян у діяльність державних органів, службових осіб та у діяльність інших об'єднань громадян, не допускається, крім випадків, передбачених Законом.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно зазначив, що згідно з приписами ст. 12 Порядку спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Таким чином, колегія суддів вважає, що постанова суду ґрунтується на всебічному, повному та об»єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Ясинуватської громадської організації «Союз Чорнобиль України» залишити без задоволення, а постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 15.03.2007р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.05.2007р. у справі № 2-А-32 - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді :