Судове рішення #4320376
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

______________________________________________________________

01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

10 лютого 2009 року                                                                              м. Київ

 

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Фадєєвої Н.М., Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Леонтович К.Г., Матолича С.В.

 

розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 січня 2007 року та ухвалу апеляційного суду Житомирської області від 13 березня 2007 року у справі №2-а-5/2007 за позовом ОСОБА_1 до Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання незаконної відмови в погодженні місця розташування земельної ділянки, -

в с т а н о в и л а :

У серпні 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Радомишльської районної державної адміністрації, в якому просив визнати нечинною відмову від 14 серпня 2006 року Радомишльської райдержадміністрації в погодженні місця розташування земельної ділянки площею 12 га з метою ведення фермерського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Кочерів Радомишльського району Житомирської області, а також зобов'язати відповідача видати розпорядження про надання згоди позивачу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель запасу Кочерівської сільської ради Радомишльського району Житомирської області.

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________

Справа № К-6743/07                                                                                                                                                 Доповідач: Леонтович К.Г.

Постановою Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 січня 2007 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 13 березня 2007 року, позовні вимоги задоволені.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Радомишльська районна державна адміністрація звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 17.07.2006 р. ОСОБА_1 звернувся до Радомишльської райдержадміністрації Житомирської області з клопотанням, в якому просить погодити місце розташування земельної ділянки державної власності площею 12 га із земель запасу Кочерівської сільської ради з метою ведення фермерського господарства, що розташована за межами населеного пункту с.Кочерів та межує із земельною ділянкою площею 3,47 га, яка належить йому на праві власності згідно державного акту №2848142 серії ЯБ, а також просив надати йому дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Разом з тим, в письмовому клопотанні ОСОБА_1 вказав членів фермерського господарства, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства.

До заяви (клопотання) було надано ряд документів - рішення районної професійної комісії з питань створення фермерських господарств, план-схему розташування земельної ділянки, копію державного акта про право приватної власності на землю, копії документів, що посвідчують особи членів фермерського господарства.

Однак, згідно відповіді за підписом голови Радомишльської райдержадміністрації йому було відмовлено в задоволенні таких вимог.

Позивачем надано вищезазначені документи , з яких видно, що позивач має вищу освіту за спеціальністю механізація сільського господарства, з 30.05.2000 р. по даний час працює на посаді директора СТОВ “Кочерів”. Проживає позивач в селі Кочерів Радомишльського району Житомирської області, є головою фермерського господарства “Кумм”, згідно рішення районної професійної комісії з питань створення фермерського господарства в позивача є достатній досвід у веденні сільськогосподарського виробництва та надано згоду на надання земельної ділянки на території Кочерівської сільської ради для створення фермерського господарства. Вказана земельна ділянка розташована за межами населеного пункту с. Кочерів та межує з однієї сторони із земельною ділянкою, яка належить позивачу, з іншої сторони із земельними ділянками ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з другого боку - із земельною ділянкою управління автошляхів №12, з інших боків з земельними ділянками Кочерівської сільської ради.

Статтею 7 Закону України “Про фермерське господарство” передбачено, що для отримання в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної державної адміністрації. У заяві повинно бути зазначено: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додається рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації. В разі задоволення заяви відповідним органом надається погодження на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки, який розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Відповідно до ст.ст. 123, 124 п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 7 Закону України “Про фермерське господарство”, ст.ст. 6, 7 Закону України “Про розмежування земель державної і комунальної власності” передбачено, що розпорядження землями за межами населених пунктів відноситься до повноважень органів виконавчої влади і додаткового погодження органів місцевого самоврядування не потребує.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про необґрунтованість посилання відповідача на відсутність рішення Кочерівської сільської ради.

Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, відсутність план-схеми розташування земельної ділянки, який рішенням узгоджувальної комісії від 26.07.2006 р. повернуто належним чином не завірений для виправлення недоліків та повторної подачі є підставою для залишення заяви без розгляду з наданням відповідного строку для усунення недоліків, а не відмови в задоволенні клопотання.

Крім того, суди зазначають, що з відповіді райдержадміністрації невідомо яким саме законом чи іншим нормативним актом передбачено вимогу завіряти план-схему розташування земельної ділянки.

Суди обґрунтовано не взяли до уваги і ту обставину, що  рішенням сесії Кочерівської сільської ради Радомишльського району Житомирської області від 11.02.2004 р. ОСОБА_1 було надано в оренду строком на чотири роки для ведення фермерського господарства земельні ділянки площею 1 га та 3 га, а також наданий дозвіл на складання проекту відведення земельних ділянок. Вказане рішення не скасоване, а тому позивач повинен був виготовити проект відведення для подальшого укладення договору оренди.

Спірна земельна ділянка віднесена до земель сільськогосподарського призначення, за цільовим призначенням не використовується, відповідачем не надано відомостей про бажання інших осіб, які подали б заяви раніше до адміністрації, отримати в оренду дану земельну ділянку.

Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку, що оскільки ОСОБА_1 було надано всі необхідні документи до Радомишльської районної державної адміністрації, а тому відповідач не мав права відмовляти в задоволенні його законних вимог.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд  касаційної  інстанції  відхиляє  касаційну  скаргу  і залишає рішення без змін,  якщо відсутні підстави  для  скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесено законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області - відхилити.

Постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 січня 2007 року та ухвалу апеляційного суду Житомирської області від 13 березня 2007 року - залишити без змін.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

 

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація