Судове рішення #4318547

Справа № 2а-324/09/0308


             П  О  С  Т  А  Н  О  В  А  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


3 березня 2009 року                                                           місто Луцьк


Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням:

судді – Бовчалюк З.А.,

при секретарі Захаровій Н.А.

з участю позивача ОСОБА_1 .,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про перерахування та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину,


В С Т А Н О В И В :


17 грудня 2008 року ОСОБА_1 . звернулась в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про перерахування та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину.

Покликається на те, що є матір’ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Здійснюючи догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Однак в порушення  вищенаведених норм Закону відповідач на протязі 2007 року виплачував допомогу  в розмірі : за період з липня  по вересень 2007 року становив 129, 03 грн. в місяць, з жовтня по листопад 2007 року – 130, 64 грн., в грудні 2007 року – 46, 36 грн.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними  звернулась до суду з позовом, в якому просила зобов’язати  департамент соціальної політики Луцької міської ради провести  перерахунок та виплатити суму недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року.

В судовому засідання позивач уточнила позовні вимоги, вказавши, що оскільки нею  самою проведено перерахунок, просила зобов’язати відповідача виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення  трирічного віку за період з 09.07.2007 року по  11 грудня 2007 року в розмірі 1686 гривень 23 копійки, також просила суд поновити пропущений строк звернення до суду за захистом порушених прав, оскільки  вважає, що він пропущений з поважних причин.

Представник департаменту соціальної політики Луцької міської ради в судове засідання не з’явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності. В своїх  запереченнях вказує, що позивачу у 2007 році  допомога по догляду за  дитиною до досягнення  нею трьох років виплачувалась  у розмірі  встановленому ч.2 ст. 56 Закону України “ Про Державний бюджет  України на 2007 рік”. Оскільки зміни до  вищезгаданого  Закону щодо виплати оспорюваної  допомоги не вносились, вважає, що така допомога ОСОБА_1 . проводилась в межах коштів, визначених бюджетом. Разом з тим, вважає, що позивачем пропущені строки звернення до суду з даним позовом, тому просить відмовити   у його задоволенні з врахуванням  положень ст. 100 КАС України.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши  письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ст.102 КАС пропущений з поважних причин процесуальний строк може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Як встановлено  в судовому засіданні позивач  про порушення свого права дізналась лише  у 2008 році, оскільки здійснювала догляд за малолітньою дитиною,  а тому  суд вважає за необхідне поновити пропущений позивачем строк звернення до суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1  є матір’ю   ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про народження ( а.с. 5).

Відповідно  до довідки Департаменту соціальної політики №1789 від 26.01.2009 року  перебуває на обліку в департаменті соціальної політики як одержувач державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір допомоги за період за період з липня  по вересень 2007 року становив 129, 03 грн. в місяць, з жовтня по грудень 2007 року – 130, 64 грн.  в місяць.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» вказаного закону та ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленому Законом. Розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, визначається Верховною Радою України в Законі України «Про державний бюджет» на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 50 відсоткам прожиткового мінімуму.

Розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 Закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд вважає виплату  допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею  трьохрічного віку  у вказаному позивачем  розмірі  неправомірною з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти  лише  на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Згідно з положенням ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта  Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховного Радою України, або іншому  правовому акту суд застосовує  правовий акт, який має  вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007  визнані неконституційними  деякі положення  Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, в тому числі і положення  ст.. 56, згідно  якої було встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році.

Положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення  Конституційним судом України рішення.

    Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції  України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження  змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи наведене,  вищезазначена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, здійснена відповідачем у розмірі, передбаченому Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” є такою, що порушує норми спеціального закону.

Отже, враховуючи положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ,  п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» вказаного закону та ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги по догляду за дитиною  повинна виплачуватись в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з врахуванням 50 відсотків, як це передбачено для незастрахованих осіб.

Статтею 62 Закону України “ Про державний бюджет на 2007” рік встановлено, що прожитковий мінімум  для дітей віком до 6 років  становить з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня – 470 гривень.

Крім того, суд  критично оцінює  і не приймає до уваги заперечення представника відповідача про те, що у видатковій частині Державного бюджету України на 2007 рік передбачені кошти на  виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  лише в розмірах, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, оскільки така обставина порушує норми спеціального Закону.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов’язковим  державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Оскільки положення Закону України “Про державну допомогу сім»ям з дітьми”, які передбачають виплату щомісячної допомоги є чинними, позивач має право на її отримання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.  

Разом з тим, пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній  життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу права наданого Законом є безпідставними.

Частиною 2 статті  71 КАС України  передбачено, що по адміністративних справах про  протиправність рішень, дій чи бездіяльності  суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не  доведено правомірності  дій щодо виплати  щомісячної грошової  допомоги по догляду за дитиною.

З врахуванням наведеного,  слід  зобов’язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради виплатити позивачу невиплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 11 грудня 2007 року в розмірі  1686 гривень 23 копійки.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 102, 159, 163, 167 КАС України, на підставі ст. 3, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 22, 46 Конституції України,  ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, суд,

 


В И Р І Ш И В :


Позов  задовольнити.

Зобов’язати  Департамент соціальної політики Луцької міської ради виплатити ОСОБА_1   невиплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 11 грудня 2007 року в розмірі 1686 (одна тисяча шістсот вісімдесят шість) гривень 23 копійки.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду  через Луцький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк з дня подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя

Луцького міськрайонного суду                         З.А.Бовчалюк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація