Справа № 682/235/15-а
Провадження № 2-а/682/9/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.03.2015 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Тончук Р.І.
при секретарі Придачук Г.Л.
за участю позивачки ОСОБА_1, її представника адвоката ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3»янчук С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду у Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за вислугою років та зобов»язання призначити таку пенсію,
встановив:
ОСОБА_1звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Славутському районі та м.Славута про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за вислугою років та зобов»язання призначити таку пенсію,
Посилається на те, що з 16.08. 1982 року по 22 ,10. 1984 року працювала викладачем по класу баяна Борзнянської музичної школи , з 1.12.1984 року по 5.10.1985 року на такій же посаді в дитячій музичній школі № 5 ГРВН, з 1.05.1990 року по 1.09.1991 року на посаді керівника музичної студії по класу баяна гарнізонного будинку офіцерів, а з 1.01.1991 року по 12.01.2015 року на посаді викладача по класу баяна Славутської дитячої школи мистецтв. Маючи спеціальний стаж працівника освіти понад 25 років, 13.01.2015 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута з заявою про призначення пенсії за вислугою років, однак, їй було відмовлено з посиланням на те, що в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров»я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4.11.1993 року № 909, в підрозділі «позашкільні навчальні заклади» посада викладача, музичного керівника студії не передбачена, а тому відсутній стаж, що дає право на таку пенсію
Просить визнати відмову відповідача у призначенні їй пенсії за вислугою років протиправною та зобов»язати його призначити їй пенсію за вислугою років як працівнику освіти із спеціальним стажем роботи понад 25 років з 13.01.2015 року.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала і просить його задовільнити.
Представник відповідача ОСОБА_3»янчук С.В. позову не визнала, пояснивши, що згідно зі ст. 55 Закону України „Про пенсійне забезпечення" право визначати перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, делеговано Кабінету Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93р. №909. Серед працівників загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх школах (позиція перша) право на пенсію за вислугу років мають учителі, логопеди, вчителі -логопеди, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їхні заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. До позашкільних навчальних закладів віднесено, в тому числі, музичні та художні школи. Тобто музичні і художні школи одночасно передбачені у двох позиціях розділу I „Освіта" постанови №909, якими визначено різні переліки посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Під час реалізації постанови №909 щодо визначення права на пенсію за вислугу років працівників музичних та художніх шкіл органи Пенсійного фонду України керуються переліком посад, передбачених для позашкільних навчальних закладів, яким посади викладачів та вчителів не передбачені.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
З трудової книжки, виданої на ім.»я ОСОБА_1 20.08.1982 року вбачається, що позивачка з 16.08.1982 року по 22.10.1984 року працювала викладачем по класу баяна Борзнянської музичної школи , з 1.12.1984 року по 5.10.1985 року на такій же посаді в дитячій музичній школі № 5 ГРВН, з 1.05.1990 року по 1.09.1991 року на посаді керівника музичної студії по класу баяна гарнізонного будинку офіцерів, а з 1.01.1991 року по 12.01.2015 року на посаді викладача по класу баяна Славутської дитячої школи мистецтв і 12.01.2015 року звільнена з цієї посади у зв»язку з виходом на пенсію(а.с.7-8).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута № 10 від 20.01.2015 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років.
Прикінцевими положеннями Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, здійснюється згідно з окремими законодавчими актами через професійні та корпоративні фонди, які функціонують відповідно до Закону України „Про недержавне пенсійне забезпечення". До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсійне забезпечення цих осіб здійснюється за нормами вказаного Закону при досягненні пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України „Про пенсійне забезпечення", із збереженням діючого порядку їх фінансування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14 червня 2000 р.«Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» визначено, що посада викладача музичної школи включена до переліку посад педагогічних працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року N 909 із змінами, внесеними постановою N 1567 від 17 листопада 2004 року, затверджено перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, серед яких значаться і музичні школи.
Відповідно п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на призначення пенсії за вислугою років мають працівники освіти, при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років, за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Законом України "Про освіту" та Законом України "Про позашкільну освіту" визначено, що позашкільна освіта є структурою освіти та її підсистемою.
В п. 1 статті 39 наведено перелік позашкільних навчальних закладів, в тому числі музичні школи. Відповідно ст. 21 Закону України "Про позашкільну освіту" педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно «Переліку посад педагогічних та науково - педагогічних працівників», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 (в редакції Постанов Кабінету Міністрів України №1436 від 26 вересня 2002 року та №1567 від 17 листопада 2004 року )затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Згідно абзацу 1 Переліку Постанови №909, викладачі загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх шкіл мають право на пенсію за вислугою років. Таким чином, відповідно до вищенаведених норм законодавства, позивачка має право на пенсію за вислугою років.
В абз. 6 Переліку Постанови № 909 дійсно не передбачено, що викладачі позашкільних навчальних закладів мають таке право (його мають лише директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи), але, як вказувалось вище, абз. 1 цього Переліку чітко встановлено, що викладачі музичних шкіл мають право на пенсію за вислугою років.
На підставі Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909, робота на посадах викладачів в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах; на посадах директорів, їх заступників з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючих відділами (лабораторіями, кабінетами), художніх керівників, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи в позашкільних навчальних закладах враховується до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років. При цьому згідно із приміткою 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.
За дорученням Кабінету Міністрів України від 06 січня 1995 року № 397/21 дію постанови № 909 поширено, в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв (музичних шкіл) без внесення змін до постанови.
Відповідач не обґрунтовує причини надання переваги у спірних правовідносинах положенням абз.6 Переліку над абз. 1, хоча відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, саме він мав довести суду правомірність свого рішення.
Виходячи з принципу покладення обов'язку доказування на відповідача, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем правомірності своїх дій щодо відмови в призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Правова позиція позивачки відповідачем не спростована.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідач безпідставно відмовив позивачці у призначенні пенсії за вислугою років.
Визначаючи період, з якого позивачці повинна бути призначена пенсія, суд виходить з наступного:
статтею 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Оскільки, позивачка звернулась із заявою про призначення пенсії 13 січня 2015 року, пенсія повинна бути призначена з цієї дати
Керуючись ст.ст. 2-15,17-18, 69-71, 79, 86, 158, 162-163, 167, 256 КАС України, постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909, суд
постановив:
Адміністративний позов задовільнити . Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славуті Хмельницької області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років як працівнику освіти із спеціальним стажем роботи понад 25 років з 13 січня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя:
- Номер:
- Опис: про визнання протиправними дій
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 682/235/15-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Тончук Р. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.08.2015
- Дата етапу: 13.08.2015