ПОСТАНОВА іменем України
Справа № 2-А-122/2006, № 2-А-1/2007
16 січня 2007 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючого - судді Орла А.С., при секретарях Петуховій С.В. та Стафєєвій Ю.М., з участю:
позивачки ОСОБА_1, представника позивачки ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні в м. Славутичі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання незаконною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
УСТАНОВИВ:
У жовтні 2006 року до суду звернулася ОСОБА_1 з позовними вимогами до суб'єкта владних повноважень, - управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, які у процесі розгляду справи уточнила.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що відповідач в порушення норми ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закону №1058-IV) відмовив у проведенні перахунку раніше призначеної пенсії з тих мотивів, що після призначення вона відпрацювала менше двох років.
Посилаючись на порушення її права на перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV після закінчення двох років з часу призначення пенсії, протягом яких вона продовжувала працювати, позивачка просила визнати незаконною відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок з дня виникнення права на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та виплатити перераховану пенсію.
У судовому засіданні позивачка та її представник пояснювали, що відповідач незаконно відмовив в проведенні перерахунку пенсії і порушив законні права позивачки всупереч змісту ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-1V та листів Пенсійного фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства юстиції України та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Представник відповідача до суду не з'явився, подавши проти позову письмові заперечення, у яких послався на роз'яснення та листи, які надсилалися органами вищого рівня. Перерахунок пенсій за заявами пенсіонерів на підставі ст. 42 Закону №1058-ІV управлінням Пенсійного фонду у м. Славутичі було припинено згідно листа Пенсійного фонду України від 01.09.06 р. № 11144/02-02, у якому було роз'яснено, що згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV перерахунок пенсії може бути проведено за умови, якщо особа відпрацювала не менше як два роки після призначення (перерахунку) пенсії. За відсутності цієї умови, документи підлягали поверненню заявникам.
Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
2
Судом встановлено, що Згідно пенсійної справи НОМЕР_1 ОСОБА_1, -позивачка у справі, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області.
З 02.05.04. їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV згідно протоколу НОМЕР_2. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії була врахована заробітна плата позивачки по травень 2004 року включно. Стаж роботи враховано по 6 травня 2004 року включно.
Після призначення пенсії позивачка продовжує безперервно працювати у ДСП ЧАЕС на час розгляду справи, що підтверджується документами, копії яких долучені до справи, та документами пенсійної справи.
14 квітня 2006 року позивачка подала до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, - відповідачеві у справі, заяву встановленої форми про перерахунок пенсії (реєстраційний номер 889), у якій було зазначено місце роботи - ДСП ЧАЕС.
Листом від 15.09.06. управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області повідомило позивачці про відмову у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки вона відпрацювала менше 2 років після перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Відповідач у письмових запереченнях проти позову посилався на те, що спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України, який надійшов до управління 27.03.2006 року, було надано огляд № 9 запитань та відповідей з питань застосування Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстрований 23.03.2006 року у Міністерстві праці та соціальної політики України за № 268/0/7-06 і у Пенсійному Фонді України за № 3470/02-20, яким передбачалось, що у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжувала працювати, то відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії, незалежно від тривалості страхового стажу. 10 липня 2006 року до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі надійшов спільний лист Мінпраці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України № 4463/0/14-06/039 та № 8683/02 від 05.07.06., яким було відкликано огляд № 9. Крім того, 5 вересня 2006 року до управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі надійшов лист Пенсійного фонду України від 01.09.06. № 11144/02-02 про те, що при проведенні перерахунків пенсій згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV слід керуватися листами Міністерства юстиції України від 10.07.06. та від 26.07.06. № 21-46-915 з урахуванням того, що особа матиме право на перерахунок пенсії за умови, якщо така особа відпрацювала не менше як два роки після призначення (перерахунку) пенсії. У разі якщо документи, подані заявниками до органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсій згідно ч.4 ст.42 Закону не відповідають умовам, зазначеним вище, а також по них не здійснено перерахунок пенсії, такі документи підлягають поверненню заявникам.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 30.12.97. №1396/97, Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінюст України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення реалізації державної правової політики. Згідно п. 4 Положення Мінюст України відповідно до покладених на нього завдань,
з
зокрема, дає роз'яснення чинного законодавства державним органам, підприємством, установам і організаціям.
Згідно п. 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30.09.00. №1035/2000 Міністерство праці та соціальної політики є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінпраці України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері, зокрема, пенсійного забезпечення. Відповідно до п. З Положення основними завданнями Мінпраці України є, зокрема, забезпечення здійснення Пенсійним фондом України заходів у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01. № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно п. 15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Згідно п.1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.02. № 8-2, ці управління є органами, підвідомчими головним управлінням Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відмовляючи позивачці у перерахунку пенсії з часу подання заяви, відповідач діяв неправомірно всупереч нормі ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV та роз'яснень Міністерства юстиції України і листів Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України, головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, виданими у межах їх компетенції.
З матеріалів пенсійної справи позивачки видно, що право на перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії у позивачки виникло 7 травня 2006 року. Проте згідно розпорядження від 11.10.06. перерахунок пенсії позивачки проведено лише з 1 жовтня 2006 року після подання нею повторної заяви про перерахунок пенсії від 11.10.06.
За таких обставин відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачки за період з 7 травня по 30 вересня 2006 року з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Керуючись ст. 160 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 за період з 7 травня 2006 року по 30 вересня 2006 року з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і може бути оскаржена до апеляційного суду Київської області. Заява про
4
апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий