Україна
Харківський апеляційний господарський суд
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Адміністративна Головуючий по 1-й інстанції
справа №АС-42/368-06 суддя –Яризько В.О.
Доповідач по 2-й інстанції
суддя –Олійник В.Ф.
28 листопада 2006 р. м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді Олійника В.Ф., суддів Кравець Т.В., Твердохліба А.Ф.
при секретарі –Острась Н.М.
за участю представників:
позивача – Корсун О.С.
відповідача –Марченко Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Дочірньої компанії “Укргазвидобування”Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі газопромислового управління “Шебелинкагазвидобування” (вх.№4015Х/2-5)
на постанову господарського суду Харківської області від 9 жовтня 2006 року по адміністративній справі №АС-42/368-06
за позовом Дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі газопромислового управління “Шебелинкагазвидобування”, с. Ч. Донець Балаклійського району Харківської області
до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі, м. Балаклія Харківської області
про визнання неправомірними дій, -
в с т а н о в и л а :
У серпні 2006 року Дочірня компанія “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі газопромислового управління “Шебелинкагазвидобування” (надалі ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування”) звернувся в суд з позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі, м. Балаклія Харківської області (надалі ДПІ у Балаклійському районі)в якому просив визнати неправомірними дії відповідача, який кошти, що перераховані ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” до бюджету для сплати податкових зобов’язань, обліковував як погашення податкового боргу; зобов'язати відповідача внести зміни у дані карток особових рахунків платника податків - філії, ГПУ “Шебелинкагазвидобування”, про розмір податкового боргу станом на розрахункову дату (01.01.2005 р.), який не був погашений на дату звернення платника податків до податкового органу про підтвердження податкового боргу (14.07.2006 р.) шляхом надання відповідних довідок - по податку на прибуток підприємств у сумі - 11 816 765, 73 грн. та по збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі - 121465052, 62 грн.; зобов'язати відповідача укласти з ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” договір про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості - основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) по податку на прибуток підприємств у сумі 11816765, 73 грн. та по збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі -121465052, 62 грн. на умовах ст. 10 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.
Постановою господарського суду Харківської області від 9 жовтня 2006 року по адміністративній справі №АС-42/368-06 в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
В апеляційній скарзі ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової ухвали про задоволення позову з посиланням на те, що суд першої інстанції неповно з'ясував суттєві обставини справи, дав невірну оцінку зібраним доказам, висновки суду не відповідають обставинам справи, суд порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого судом постановлено незаконну та необґрунтовану постанову.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, правильність застосування господарським судом Харківської області норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст.195 КАС України, заслухавши представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
Як видно із матеріалів справи судом першої інстанції визнано встановленим, що за даними податкового обліку, за ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” рахується податковий борг по податку на прибуток, який виник станом на 01.01.2005р. та непогашений станом на 27.07.2006р. в сумі 11816765,73 грн., а також рахується податковий борг по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету який виник станом на 01.01.2005р. та непогашений станом на 27.07.2006р. в сумі 121 465 052, 62грн.
ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” звернулось до Державної податкової інспекції в Балаклійському районі Харківської області (лист №19-6200 від 12.07.2006р.) з проханням видати довідки про податкову заборгованість.
Позивач вказує, що відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" №2711 (далі Закон №2711) підприємство позивача приймає участь у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим законом.
Так, 28.11.05р. його підприємство було внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу - учасників цієї процедури, в порядку передбаченому ст.3 Закону №2711.
Статтею 6 Закону №2711 передбачено, що однією з умов застосування кожного механізму погашення заборгованості, встановленого цим Законом, є підтвердження учасниками розрахунків сум заборгованості в тій частині, яку передбачається погасити на умовах, визначених цим Законом. Згідно з пунктом 6.2 статті 6 Закону № 2711 учасниками розрахунків самостійно в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 191 від 22.02.2006 року “Про затвердження Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії” (далі Порядок №191), встановлюються та уточнюються суми заборгованості що підлягає погашенню.
Дія Порядку №191, згідно з п. 3, поширюється на всіх учасників розрахунків, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які відповідно до повноважень мають право виступати у господарських відносинах від імені учасників розрахунків і зобов'язані нараховувати та сплачувати суми податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі пені та штрафних санкцій.
Відповідно до п. 14 Порядку № 191 суми податкового боргу встановлюються (уточнюються) учасниками розрахунків - платниками податків (далі - платники податків) на підставі довідки про суму податкового боргу станом на розрахункову дату, який не погашено на день складення довідки. Довідку про суму податкового боргу видають органи державної податкової служби протягом п'яти робочих днів після отримання звернення платника податків, термін її дії 10 днів.
Для реалізації прав передбачених Законом №2711, ДК „Укргазвидобування" в особі філії ГПУ „Шебелинкагазвидобування" звернулось до ДПІ у Балаклійському районі (лист №19-6200 від 12.07.2006р.) з проханням видати довідки про податкову заборгованість, відповідно до Порядку №191.
Податковою інспекцією були видані Довідки про податкову заборгованість №39 від 12.07.2006р. по податку на прибуток підприємств і організацій та довідка №40 від 12.07.2006 року по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Так, згідно довідки №39 станом на 01.01.2005р. за платником ДК „Укргазвидобування" в особі філії ГПУ „Шебелинкагазвидобування" існувала податкова заборгованість по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в сумі 12736626,71 грн., за довідкою №40 станом на 01.01.2005р. за цим платником існувала податкова заборгованість по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, в сумі 121465052,62 грн., але на дату формування довідок, тобто на 12.07.2006 року заборгованість відсутня.
З цих підстав ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” вважає, що ДПІ У Балаклійському районі в даному випадку було порушено його право на реструктуризацію його податкового боргу, оскільки ним на протязі 2005р. - 2006р. проводились оплати поточних податкових зобов’язань нарахованих з податку на прибуток та збору на геологорозвідувальні роботи, але відповідач зараховував їх в погашення попереднього податкового боргу, в зв’язку з чим заборгованість, що була в наявності станом на 01.01.05р. на дату формування довідки відсутня.
Позивач також вказує , що з 30.08.2004 року по 14.03.2006 року щодо ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” здійснювалось провадження у справі про банкрутство і було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. ДПІ Балаклійського району Харківської області було належним чином інформовано про цей факт, були направлені відповідні ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство.
В обґрунтування своїх заперечень по суті позову ДПІ у Балаклійському районі вказував на те, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби уповноважені державою здійснювати контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Підпунктом 7.7 ст.7 Закону України №2181 зазначено, що податковий борг платника податків погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
В той же час пп. 7.8 ст.7 вищезазначеного закону регулює питання щодо податкового боргу банкрутів, яким визначено, що з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", без застосування норм цього Закону.
Також відповідач вказує на той факт, що оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство підприємства щодо ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” в особі ГПУ “Шебелинкагазвидобування” підприємство не надавало, а тому заява податковим органом до суду не подавала
Відповідно до акту звірки розрахунків з бюджетом станом на 31.12.04р. позивач мав заборгованість з відрахувань на геологорозвідувальні роботи в розмірі 121465052,90грн. та пені 38673905,23грн., з податку на прибуток - 12831658,27 грн. та пені 31480489,11грн.
Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" №2711 (далі Закон №2711) передбачено особливу процедуру погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цих законом.
Статтею 6 Закону цього Закону передбачено, що однією з умов застосування кожного механізму погашення заборгованості, встановленого цим Законом, є підтвердження учасниками розрахунків сум заборгованості в тій частині, яку передбачається погасити на умовах, визначених цим Законом. Згідно з пунктом 6.2 статті 6 Закону № 2711 учасниками розрахунків самостійно в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №191 від 22.02.2006 року “Про затвердження Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії”, встановлюються та уточнюються суми заборгованості що підлягає погашенню.
Відповідно до п.14 вказаного Порядку, суми податкового боргу встановлюються (уточнюються) учасниками розрахунків - платниками податків (далі - платники податків) на підставі довідки про суму податкового боргу станом на розрахункову дату, який не погашено на день складення довідки.
Довідку про суму податкового боргу органи державної податкової служби видають протягом п'яти робочих днів після отримання звернення платника податків.
Довідка складається за даними карток особових рахунків платників податків в органах державної податкової служби і дійсна протягом 10 днів.
Після встановлення (уточнення) сум податкового боргу платник податків складає акт про наявність та розмір податкового боргу.
Строк дії акта відповідає строку дії довідки про суму податкового боргу, на підставі якої складено такий акт.
Як вбачається з наведеного нормативного акту відомості про наявність податкового боргу платника податків беруться із картки особових рахунків таких платників станом на 01.01.05р. в порівнянні зі станом на дату складання такої довідки. Якщо станом на 01.01.05р. у платника податків була податкова заборгованість, але станом на час звернення такого платника до податкового органу вона погашена повністю чи частково, то в такій довідці і зазначається та сума податкового боргу, яка залишилась на час звернення. Про це також свідчить і встановлений термін дії такої довідки в 10 днів, тобто законодавцем передбачено можливість зменшення податкового боргу платника податків після 01.01.05р., що свідчить про те, що вказаними нормативними актами не встановлено обов’язок податкових органів видавати довідки про наявність податкового боргу виключно в сумі боргу, яка була станом на 01.01.05р., а навпаки - зазначати суму боргу, яка залишилась несплаченою на дату видачі такої довідки, що відповідачем і було зроблено.
Тому посилання позивача стосовно того, що фіксована сума боргу - це сума, що встановлена на розрахункову дату і не змінюється (з посиланням на п.1.8 ст.1 Закону №2711) є необґрунтованим, і в самому п.1.8 ст.1 даного Закону таке обмеження не встановлено.
Суд першої інстанції також зазначив, що позивач мав можливість звернутися до відповідача з заявою про видачу такої довідки одразу після 01.01.05р., тобто на той час, коли його заборгованість ще не була погашена, але такою можливістю не скористався.
Стосовно посилання позивача на неправомірність віднесення позивачем його платежів за поточні податкові зобов’язання в рахунок податкових зобов’язань минулих періодів суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до преамбули Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Таким чином, саме нормативно-правові приписи коментованого закону є первинними до застосування у сфері податкових відносин поряд із іншими законодавчими актами, а крім того застосування окремих норм вказаного закону має відбуватись у поєднанні із метою та цілями останнього таким чином аби при формуванні певного правового механізму застосування його норм були враховані всі нормативно-правові приписи даного закону відносно регульованих правовідносин з уникненням суперечностей між ними.
Згідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Підпунктом 1.3 даного закону визначено поняття податкового боргу (недоїмки) - як податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), що самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
За змістом п.п.4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податковою) місяця.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач станом на 01.01.05р. мав податкову заборгованість з відрахувань на геологорозвідувальні роботи в розмірі 121465052,90грн. та пені 38673905,23грн., з податку на прибуток - 12831658,27 грн. та пені 31480489,11грн.
Ст.7 Закону України №2181 визначено джерела сплати податкових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків, де п.п.7.1.1 п.7.1 встановлено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь - які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів ( робіт, послуг), майна і нє майнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей визначених цією статтею .
Відповідно до змісту п.п.7.7 ст.7 вказаного закону, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Таким чином відповідачем правомірно було зараховано грошові надходження позивача в рахунок попереднього боргу.
Стосовно посилання позивача на неправомірність погашення відповідачем його податкового боргу в період, коли його підприємство знаходилося в процедурі банкрутства та було накладено мораторій на задоволення вимог кредиторів, суд першої інстанції зазначив, що відповідач не проводив ніяких дій по примусовому стягненню такої заборгованості, а тільки зараховував ті кошти, які позивач сам добровільно сплачував. Крім того, позивачем оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство його підприємства не відбувалось, а тому і список кредиторів не встановлювався.
З огляду на зазначене, суд першої інстанції відмовив в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки до таких висновків господарський суд першої інстанції прийшов при повному та всебічному з’ясуванні обставин справи та дослідженні доказів на їх підтвердження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ст.198, 206, 209, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів апеляційного господарського суду одностайно,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі газопромислового управління “Шебелинкагазвидобування”, с. Ч. Донець Балаклійського району Харківської області залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Харківської області від 9 жовтня 2006 року по адміністративній справі №АС-42/368-06 залишити без змін.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Адміністративну справу №АС-42/368-06 повернути до господарського суду Харківської області.
Роз’яснити сторонам, що вони мають право на дану ухвалу подати касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Судді В. Олійник
Т.В. Кравець
А.Ф. Твердохліб