Судове рішення #4300479

Копія

Справа № 2-а-172/09

 

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

20 березня 2009 року. Локачинський районний суд Волинської області

 

в складі: головуючого – судді Вознюк І.І.,

з участю: секретаря – Марчук Н.Я.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах

справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Локачинському районі про визнання незаконними дій управління та стягнення підвищення до пенсії як особі, якій надано статус дитини війни,

 

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду, мотивуючи це тим, що він як особа, якій надано статус дитини війни, має право на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком і повинен його отримувати з 2006 року. Оскільки зупинення дії закону, що давав таке право, визнано неконституційним, просить визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду незаконною і зобов`язати його доплатити підвищення до пенсії за 2006- 10 місяців 2008 року і надалі виплачувати в підвищеному розмірі.

У судове засідання позивач і представник відповідача подали заяви про розгляд справи без їх участі. У запереченні проти позову просить у задоволенні позову відмовити, зазначивши, що для підвищення пенсії не виділяються кошти з державного бюджету. В 2008 році таке підвищення виплачувалося у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Позивач пропустив строк звернення до суду.

Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни, що підтверджується штампом у пенсійному посвідченні (а.с. 7).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Дію даного положення було зупинено Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік». Даний закон у встановленому порядку не був визнаний неконституційним, тому підстави для задоволення позовних вимог про зобов’язання провести нарахування підвищення пенсії за 2006 рік відсутні.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року (№1-29/07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) у Законі України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» п.12 ст.71, яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та ст.111.

Позовні вимоги про нарахування підвищення пенсії за період з 1 січня до 27 липня 2007 року задоволенню не підлягають, так як у цей період часу діяв Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було зупинено вказану виплату.

Законом України від 28.12.2007 року № 107-VІ частина перша статті 6 даного Закону була викладена в наступній редакції – дітям війни (крім тих, на яких поширюються дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

 

 

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року ( № 1-28/08 ) зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу 11 визнано такими, що не відповідають Конституції ( є неконституційними). Позовні вимоги про нарахування даного підвищення за період з 1 січня до 6 червня 2008 року задоволенню не підлягають, так як в цей період часу діяв Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Статті 21, 22 Конституції України закріпили, що права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

У п. 17 рішення Європейського суду з прав людини від 6 вересня 2007 року по справі «Сікорська проти України» зазначено, що асигнування на виплати державою боргів може спричинити деяку затримку у виконанні рішень за рахунок бюджету Уряду, проте брак коштів у держави не виправдовує невиконання рішення, винесеного проти неї, чим порушено п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Рішення Конституційного суду України набирає чинності з дня його офіційного опублікування («Офіційний вісник України» №52 від 27.07.2007 р. та № 38 від 06.06.2008 р.). Отже з цього часу необхідно нараховувати підвищення до пенсії.

Відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача довічно виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії по віку задоволенню не підлягають, оскільки статтею 104 КАС України передбачено право звертатись з адміністративним позовом за захистом вже порушених прав, свобод чи інтересів, у зв’язку з чим відсутні правові підстави прийняти постанову відносно ще не порушених прав.

Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 27 липня по 31 грудня 2007 року та з 6 червня по 31 грудня 2008 року, а дії відповідача, який не виконав рішень Конституційного Суду України, слід визнати неправомірними, стягнути з нього недоплачену суму підвищення за ці періоди, врахувавши клопотання позивача про збільшення позовних вимог на попередньому судовому засіданні, і задовольнити позов частково.

Нормативно-правовим актом, що визначає зміст поняття та розмір мінімальної пенсії за віком, є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і саме його слід застосовувати у частині визначення мінімального розміру пенсії.

Керуючись ст.ст.6,7,104, 122, 159–163 КАС України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», рішеннями Конституційного Суду України від 07.07.2007 і 22.05.2008 років, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково. Визнати бездіяльність відповідача незаконною і зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Локачинському районі нарахувати і виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 27 липня по 31 грудня 2007 року та з 6 червня по 31 грудня 2008 року.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду через Локачинський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, апеляційну скаргу – 20 днів з дня подання заяви.

 

Суддя підпис

Оригіналу відповідає

 

Суддя Локачинського районного суду І.І.Вознюк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація