Судове рішення #42960608



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________

Справа № 646/10953/14-к                                Слідчий суддя: Шуліка Ю.В.

Провадження № 11сс/790/1447/14                               

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


          14 листопада 2014 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Харківської області у складі:


головуючого                     - Зубкова Л.Я.,

суддів                                          - Олефір Н.О., Цілюрика В.П.,

при секретарі                                         - Черкасові А.О.,

за участю прокурора                               - Шпака Є.А.,

представника ТОВ «Агросет»           - ОСОБА_1

розглянула в судовому засіданні в м. Харкові матеріали за апеляційною скаргою директора ТОВ «Агросет» ОСОБА_2 на ухвалу слідчого судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 30 вересня 2014 року.

          Цією ухвалою за клопотанням прокурора, в межах кримінального провадження № 42014100000000967, накладено арешт на майно ТОВ «Агросет» - пшеницю 3 класу загальною фізичною вагою 4501688 кг, пшеницю 6 класу загальною фізичною вагою 1946214 кг, яка знаходиться на зберіганні у ТОВ «Оптімус Плюс» в зерносховищі по вул. Підвокзальній, 29 в смт. Андріївка Балаклійського району Харківської області, з ухваленням заборони ТОВ «Оптімус Плюс» здійснювати будь-які дії, щодо повернення зі зберігання (відпуск, видачу) цього зерна.

          В обґрунтування такого рішення слідчий суддя послався на те, що це майно є предметом кримінального правопорушення, а незастосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження може призвести до його знищення, втрати або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

          Директор ТОВ «Агросет» ОСОБА_2 в апеляційній скарзі просить ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою відмовити у задоволенні клопотання прокурора посилаючись на те, що ТОВ «Агросет» не є суб’єктом вчиненого кримінального правопорушення, а тому правові підстави для арешту майна відсутні.

          Заслухавши доповідь судді, пояснення представника ТОВ «Агросет» ОСОБА_1 на підтримку апеляційної скарги, думку прокурора, який вважав апеляційну скаргу необґрунтованою та дослідивши матеріали судового провадження колегія суддів не знаходить підстав до задоволення апеляційної скарги.

          Рішення про арешт пшениці, що належить ТОВ «Агросет», прийняте в межах кримінального провадження, розпочатого на підставі внесених до ЄРДР в липні 2014 року відомостей та за фактом кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 191 ч.5, 366 ч.1 КК України.

           Згідно цим відомостям, службові особи групи компаній «Агрейн» за попередньою змовою та у групі з іншими невстановленими особами, зловживаючи своїм службовим становищем вчинили дії щодо внесення всупереч волі реальних власників змін до статутних документів з метою відсторонення іноземних інвесторів, привласнення та розкрадання майна певних підприємств, в тому числі ТОВ «Агросет»; для чого склали завідомо неправдиві документи з використанням підроблених печаток іноземних компаній, в тому числі протоколи загальних зборів учасників, зміни до статутів підприємств, що надало новоствореним органам управління компаній цієї групи - наглядовим радам - до складу яких увійшли особи, щодо яких проводиться досудове розслідування здійснювати розкрадання майна цих підприємств, а також підробивши документи, 10.04.2013 року отримали кредит в ПАТ «Південний» в сумі 40 млн. доларів США.

При цьому, за матеріалами кримінального провадження, на які посилаються ініціатори арешту майна, у 2012 році іноземні компанії DNS TRAST (бенефіціарами якої є компанії 3-Dimention Art Enterprises S.A., Blue Radiance Enterprises S.A., SP Works Electronics S.A.), юрисдикції Республіки Кіпр, та Agri Trast (акціонер та бенефіціар ОСОБА_3В.) юрисдикції Республіки Кіпр, в рівних долях засновали аграрний холдінг з метою вирощування на території України сільгосппродукції та її подальшого продажу, до складу якого входять 5 компаній - нерезидентів (Агрейн Менеджмент Лімітед, Агрейн Інвестментс Лімітед, Агрейн Файненс Лімітед, Агрейн Оверсіс Лімітед, Агрейн Холдінг Лімітед), які є учасниками та володіють 100% корпоративних прав 22 українських компаній - сільгоспвиробників з різною дольовою участю, в тому числі ТОВ «Агростем».

З метою управління діяльністю українських компаній, в кожній з п’яти компаній нерезидентів були створені Ради директорів, на засіданнях яких, що відбулися 28 вересня 2012 року були прийняті «Політики про участь Компанії у голосуванні та ухваленні рішень будь-якими зборами учасників (акціонерів) українських компаній, в яких Компанія є учасником (акціонером)» та видані спеціальні довіреності й призначено ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 представниками компаній з метою участі у будь-яких загальних зборах учасників (акціонерів) двадцяти двох українських компаній та голосуванні від імені компаній з питань порядку денного зборів з усіма правами, що належать компанії, за умови повного дотримання положень та процедур, передбачених Політикою, з покладанням на довірену особу обов’язків завчасного повідомлення відповідної Ради директорів про дату та порядок денний зборів, результати їх проведення та з наданням їй права приймати участь у голосуванні з питань, про які неможливо було повідомити завчасно для обговорення та затвердження на зборах Ради директорів, але за умови, що інтереси відповідної компанії - нерезидента будуть при цьому належним чином захищені.

В березні 2013 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 і ОСОБА_6, як представники п’яти компаній нерезидентів за розпорядженням ОСОБА_3 та директора ТОВ «Агрейн Менеджмент (керуючої компанії агрохолдінгу) ОСОБА_9 підписали протокол загальних зборів учасників українських компаній агрохолдінгу про створення в кожній українській компанії Наглядової ради та про внесення відповідних змін до їх статутів, з наданням вказаним штучно створеним не передбаченим законодавством органам права приймати рішення про розпорядження майном цих компаній без обмежень та укладання кредитних договорів, договорів забезпечення, що раніше відносилось до компетенції загальних зборів учасників (власників) українських компаній.

Така зміна структури управління Українськими Компаніями агрохолдінгу призвела до концентрації повноважень з управління вказаними компаніями в руках ОСОБА_3 та ОСОБА_9, які фактично керують підлеглими ним ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 і ОСОБА_6

Отже фактично всі права користування, володіння, розпорядження майном українських підприємств агрохолдінгу зосередилися у осіб, які не є юридичними власниками агрохолдінгу або їх уповноваженими представниками, що надало ОСОБА_3 змогу безконтрольно розпоряджатися всім майном агрохолдінгу, в тому числі сільськогосподарською продукцією.

Про створення Наглядових рад в Українських підприємствах Холдінгу та про надання Наглядовим радам вищезазначених повноважень члени Рад директорів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 і ОСОБА_6 всупереч п.п. 4, 6 Політики не повідомили Ради директорів компаній нерезидентів та приховали від акціонерів та бенефіціарів DNS TRAST інформацію про зміну способу управління компаніями Холдінгу.

Вказані повноваження щодо українських підприємств агрохолдінкгу дали змогу групі осіб, щодо яких проводиться досудове розслідування, поза волею іноземних засновників забезпечити майном цих підприємств отримання ТОВ «Агрейн Трейдінг» в ПАТ «Південний» кредиту на суму 40 млн. доларів США за кредитним договором № GC2013-00013 від 10 квітня 2013 року.

          Одним з підприємств, що входить до структури аграрного Холдінгу є ТОВ «Агросет», а його учасниками - компанія «Агрейн Менеджмент Лімітед» та компанія «Агрейн Файненс Лімітед», що володіють відповідно 99% та 1 % корпоративних прав ТОВ «Агросет».

          Відповідно до матеріалів кримінального провадження, на підставі протоколу Загальних зборів ТОВ «Агросет» від 28 березня 2013 року, підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_5 у ТОВ «Агросет» було створено Наглядову раду, до повноважень якої, всупереч законодавству України та поза волею іноземних замовників, були віднесені виключні повноваження Загальних зборів, серед іншого у частині розпорядження всім майном підприємства, з проведенням державної реєстрації змін до статуту ТОВ «Агросет» 8 квітня 2013 року.

          Одночасно, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 підписали відповідний протокол Загальних зборів, яким до складу членів Наглядової ради ТОВ «Агросет» були введені ТОВ «Агрейн Менеджмент» в особі директора ОСОБА_9, ТОВ «Лантан Фінанс» в особі ОСОБА_10 та ТОВ «Лекс Альянс» в особі директора ОСОБА_11

          Таким чином з 8 квітня 2013 року всі права щодо розпорядження майном ТОВ «Агросет» перейшли до осіб що не є юридичними власниками аграрного Холдінгу, або їх уповноваженими представниками.

          В підтвердження факту забезпечення вищевказаного кредиту всім майном ТОВ «Агросет» (а отже і готовою продукцією), апеляційній інстанції надана копія договору поруки № GP1013-00058 від 16 квітня 2013 року.

          Згідно відомостей, наданих Державною інспекцією сільського господарства України, ТОВ «Агросет» здійснює зберігання 4501688 кг пшениці 3 класу та 1946214 кг пшениці 6 класу у ТОВ «Оптімус Плюс» в зерносховищі за адресою: 64220, Харківська область, Балаклійський район, смт. Андріївка, вул. Підвокзальна, 29.

          З урахуванням наведеного слідчий суддя обґрунтовано погодився з тим, що вказане зерно має ознаки предмету кримінального правопорушення, а незастосування його арешту в якості заходу забезпечення кримінального провадження не виключає можливості втрати зерна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

          Тому, керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -


ухвалила:


Апеляційну скаргу директора ТОВ «Агросет» ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 30 вересня 2014 року про арешт 4501688 кг пшениці 3 класу та 1946214 кг пшениці 6 класу, яка належить ТОВ «Агросет» та знаходиться на зберіганні в зерносховищі ТОВ «Оптімус Плюс» - залишити без задоволення.

Ухвала оскарженню в касаційному порядку не підлягає.


Головуючий -


Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація