П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2009 року Справа № 2-а-52/09
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого суддіОСОБА_1
при секретареві ОСОБА_2
з участю:
позивача
ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому
судовому засіданні в залі суду в м. Красноармійську адміністративну справу
за позовомОСОБА_3
доОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області
простягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
В С Т А Н О В И В: Позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В обґрунтування позову зазначила, що вона є матір»ю дитини ОСОБА_6»ї Костянтинівни, 31.03. ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом з нею.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з квітня 2007 року відповідач виплачує їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідач виплачував їй допомогу в наступних розмірах:
У червні 2007 року – 86,02 грн., в липні 2007 року – 129,03 грн., в серпні 2007 року – 132,64 грн., в вересні 2007 року – 134,45 грн., в жовтні 2007 року – 136,13 грн., в листопаді 2007 року – 140,05 грн., з грудня 2007 року – по 01.11.2008 року – по 144,10 грн.
Позивач вважає, що дії відповідача по сплаті вказаної допомоги в зазначених розмірах противоправні та суперечать ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач просить стягнути з відповідача на її користь недоплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 7722,58 грн., зобов»язати відповідача, починаючи з 01.11.2008 року виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 підтримала позовні вимоги, просила задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області позовні вимоги не визнав, просив відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог. Крім того, зазначив, що позивачкою пропущений строк позовної давності для звернення з позовом до адміністративного суду по листопад 2007 року.
Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, з»ясувавши обставини
справи та перевіривши їх доказами,суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 є матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_6»ї Костянтинівни, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с. 9).
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з червня 2007 року відповідач позивачу виплачував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступному розмірі: У червні 2007 року – 86,02 грн., в липні 2007 року – 129,03 грн., в серпні 2007 року – 132,64 грн., в вересні 2007 року – 134,45 грн., в жовтні 2007 року – 136,13 грн., в листопаді 2007 року – 140,05 грн., з грудня 2007 року – по жовтень 2008 року – по 144,10 грн. (а.с. 7).
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XIIвід 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XIIвід 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-IIIрозмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 42 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-IIIпередбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-III(в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В матеріалах справи відсутні докази того, що позивач є застрахованою особою.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N1751 та від 11 січня 2007 р. N13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-Vдопомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-Vбуло зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного вікускладає 1896 грн. 40 коп. (343 грн. 50 коп. (463 грн./31 день х 23 дня) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 грн. х 3 місяці) – 783 грн. 10 коп. (95 грн. 73 коп. (129 грн. 03 коп./31 день х 23 дня) + 687,37 (132,64+134,45+ 136,13 +140,05 + 144,10).
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Стосовно позовних вимог за період з січня 2008 року по грудень 2008 року, то суд враховує, що в 2008 році порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, тому позовні вимоги в цій частині задовленню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 14 ,15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про зобов»язання нарахування та виплати заборгованості з недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_3 недоплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1896,40 грн.
В задоволенні іншої частини позову ОСОБА_3 відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена 17 березня 2009 року, повний текст постанови виготовлений 20 березня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя