ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2008 р. | № 9/126/06 |
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів | Шевчук С.Р., Владимиренко С.В. Барицької Т.Л. |
розглянувши касаційну скаргу | Громадської організації "Всеукраїнська спілка автомобілістів" |
на ухвалу | господарського суду Запорізької області від 03.10.2007р. |
у справі | №9/126/06 |
за позовом | Акціонерного комерційного банку "Чорноморський банк розвитку та реконструкцій" |
до | Приватного підприємства "Контур" |
про | стягнення 2117291,55 грн. |
В судовому засіданні взяли участь представники:
- позивача: Кірєєв Д.В. дов. №149 від 06.05.2008р.
- відповідача: не з’явились
- скаржника: Безух О.В. дов. №220 від 08.09.2008р.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерний комерційний банк "Чорноморський банк розвитку та реконструкцій" звернувся в господарський суд Запорізької області із позовною заявою про стягнення з приватного підприємства "Контур" 2117291,55 грн. заборгованості за кредитним договором №10/0811/316 від 21.07.2005р.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 27.04.2006р. позов задоволено повністю.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 03.10.2007р. (суддя Нечипуренко О.М.) затверджено мирову угоду сторін, згідно якої сума боргу по рішенню суду від 27.04.2006р. припиняється переданням у власність банку нежитлової будівлі - учбово-адміністративного корпусу, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чкалова, 99.
В серпні 2008 року громадська організація "Всеукраїнська спілка автомобілістів" подала до Вищого господарського суду України касаційну скаргу на вказану ухвалу, з підстав того, що зазначена ухвала господарського суду Запорізької області від 03.10.2007р. стосується його прав та обов'язків, однак його не було залучено до участі у справі.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні господарського суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення був повідомлений належним чином.
Розпорядженням Голови Вищого господарського суду України Демченко С.Ф. від 04.11.2008р. змінено колегію суддів та призначено колегію суддів у складі: головуючого Шевчук С.Р., суддів Владимиренко С.В., Барицької Т.Л.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акту, знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити, враховуючи наступне.
Як встановлено місцевим господарським судом, предметом мирової угоди, укладеної між акціонерним комерційним банком "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" та приватним підприємством "Контур", яка затверджена судом 03.10.2007р. була передача у власність банку нежитлової будівлі –учбово-адміністративного корпусу (літ А-4) загальною площею 1452,4 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чкалова, 99 разом з усіма її приналежностями та документами.
Разом з тим, як зазначається громадською організацією "Всеукраїнська спілка автомобілістів" в касаційній скарзі, саме він відповідно до витягу з реєстрації права власності на нерухоме майно від 23.03.2004р. та вироку Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 19.08.2008р. є належним власником нежитлової будівлі –учбово-адміністративного корпусу (літ А-4) загальною площею 1452,4 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чкалова, 99, в якій з часу її створення та введення в експлуатацію по даний час розміщується Запорізька обласна організація ВСА.
Отже, на думку скаржника, вирішення даної справи в будь якому випадку зачіпає його інтереси, проте господарським судом в порушення вимог процесуального законодавства його до участі у справі не залучено.
Викладене свідчить про те, що господарським судом під час затвердження мирової угоди, предметом якої була передача у власність нерухомого майна, в порушення ст. 43 ГПК України всебічно і повно не перевірено чи не порушує угода права та інтереси інших осіб та дотримання вимог закону під час її укладення.
Тоді як, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 11110 ГПК України порушення норм процесуального права є в будь –якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного суду, якщо: господарський суд прийняв рішення або постанову, що стосується прав і обов’язків осіб, які не були залучені до участі у справі.
За таких обставин, виходячи з повноважень касаційної інстанції щодо перевірки повноти встановлення обставин справи у судовому акті, передбачених ч.2 ст. 1115 ГПК України, відсутність якої унеможливлює оцінити правильність застосування норм матеріального права при вирішенні спору, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що прийнята у справі ухвала підлягає скасуванню, а справа передачі на новий розгляд в частині розгляду заяви про затвердження мирової угоди.
Під час нового розгляду місцевому господарському суду необхідно врахувати викладене, перевірити дотримання вимог закону під час укладення мирової угоди і з’ясувати наявність необхідності та підстав для залучення громадської організації "Всеукраїнська спілка автомобілістів" до участі у справі.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1118, 1119 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу громадської організації "Всеукраїнська спілка автомобілістів" задовольнити.
Ухвалу господарського суду Запорізької області про затвердження мирової угоди від 03.10.2008 у справі №9/126/06 скасувати, а справу в цій частині направити на новий розгляд до господарського суду Запорізької області в іншому складі суду.
Головуючий Шевчук С.Р.
С у д д я Владимиренко С.В.
С у д д я Барицька Т.Л.