справа № 4 - 71 /09
П О С Т А Н О В А
03 березня 2009 року
НОВОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІГОВА
в складі: головуючого судді Мурашко М.І.
при секретарі Іваненко-Коленда А.С.
за участю прокурора Біляковича О.В.
скаржника ОСОБА_1
адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернігова справу за скаргою адвоката ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 на постанову старшого слідчого з особливо важливих справ СВ ПМ ДПА в Чернігівській області ОСОБА_3 від 09.02.2009 року про порушення кримінальної справи відносно в.о. директора ВАТ «Ніжинський м»ясокомбінат» ОСОБА_1 за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах за ознаками злочину , передбаченого ст.212 ч.3 КК України, -
Встановив:
Адвокат ОСОБА_2 звернувся до суду зі скаргою в інтересах ОСОБА_1 на постанову про порушення кримінальної справи відносно в.о. директора ВАТ «Ніжинський м»ясокомбінат» ОСОБА_1 , винесеної 09 лютого 2009 року слідчим з особливо важливих справ СВ ПМ ДПА в Чернігівській області ОСОБА_3 за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах , за ознаками злочину , передбаченого ч.3 ст.212 КК України .
Вважає дану постанову необгрунтованою і такою , що суперечить вимогам чинного законодавства зокрема, ст. 94 КПК України , оскільки відсутні підстави і приводи для порушення кримінальної справи . Крім того, на момент винесення постанови про порушення кримінальної справи та на сьогоднішній день відсутній склад злочину , передбаченого ст. 212 ч.3 КК України , оскільки до цього часу не настав строк для сплати податку на прибуток підприємства .
Тому скаржниця та її адвокат просять вищевказану постанову скасувати і винести постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.
В судовому засіданні скаржниця та її адвокат скаргу підтримали і просили її задовольнити в повному обсязі .
Прокурор та слідчий просили відмовити в задоволенні скарги, оскільки, на їх думку, були всі підстави та приводи для порушення кримінальної справи
Вислухавши в судовому засіданні учасників судового розгляду , вивчивши матеріали справи , суд приходить до висновку , що скарга обгрунтована і підлягає задоволенню з наступних підстав :
Слідчий та прокурор стверджують, що підставою для порушення кримінальної справи стали пояснення товаро-матеріально-відповідальних осіб , пояснення комірників , товаро-транспортні накладні , пояснення водіїв та висновок економічного дослідження спеціалістів Чернігівського відділення КНДІІСЕ , згідно якого несплата податку на прибуток становить 5 257 645, 0 грн. Проте, даний висновок не може служити підставою для порушення кримінальної справи , виходячи з наступного .
Згідно з п.15 Постанови Пленуму ВСУ від 08.10.2004 року № 15 « Про деякі питання застосування законодавства про ухилення від сплати податків, зборів та інших обов»язкових платежів» , злочин, передбачений ст.212 КК України є закінченим з моменту фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів , які мали бути сплачені у строки та в розмірах , передбачених законодавством з питань оподаткування - з наступного дня після настання строку , до якого мав бути сплачений податок , збір чи інший обов»язковий платіж , що відповідно до визначеного ст. 5 вказаного Закону порядку вважається узгодженим і підлягає сплаті . Якщо закон пов»язує строк сплати з виконанням певної дії , то злочин вважається закінченим з моменту фактичного ухилення від сплати.
Ухилення від сплати чи сплата в неповному обсязі сум податкових зобов»язань( податку, збору, іншого обов»язкового платежу, нарахованих контролюючими органами в порядку і на підставах, визначених п.4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ) утворює закінчений склад злочину з моменту закінчення граничного строку , в який мали бути сплачені нараховані чи донараховані такими органами суми зазначених зобов»язань.
Згідно з п.5.4. ст.5 ЗУ № 2181 "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " податковим боргом визнається лише узгоджена сума податковогоо зобов"язання , не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею. У разі визначення податкового зобов"язання контролюючим органом за підставами , визначеними у підпунктах "а"- "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 , платник податків зобов"язаний погасити нараховану суму податкового зобов"язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення , крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження ( п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 ЗУ " Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами")
За результатами перевірки Ніжинського м"ясокомбінату податкова склала акт, згідно з яким ВАТ "Ніжинський м"ясокомбінат» повинен був сплатити борг з податку на прибуток у сумі 5 257 645, 0 грн. і надала таке повідомлення - рішення м"ясокомбінату.
Платник податку, використовуючи своє законне право, не погодився з таким повідомленням - рішенням і оскаржив його у вказаний законом термін в Ніжинську ОДПІ , а згодом в ДПА в Чернігівській області.
Як свідчить лист голови ДПА в Чернігівській області від 10 лютого 2009 року , ним продовжено строк розгляду скарги ВАТ "Ніжинський м"ясокомбінат " до 24 березня 2009 року .
Аналізуючи викладене , суд приходить до висновку, що сума боргу з податку на прибуток підприємства в сумі 5 257 645, 0 грн вважається неузгодженою , оскільки вона оскаржена і рішення до цього часу не прийняте.
Оскільки податкове повідомлення є неузгодженим , то ні на день порушення справи , ні на день розгляду скарги в суді , не встановлено , яка саме буде сума боргу з податку на прибуток вказаного підприємства за обревізуємий строк.
Тобто, по справі відсутня об"єктивна сторона злочину , передбаченого не лише ч. 3 ст.212 КК України, а навіть ч.1 вказаної статті КК України .
Тобто, слідчий ОСОБА_3 , порушуючи кримінальну справу , допустив суттєве порушення вимог ст. 94КПК України, а саме: за відсутності даних , які вказують на наявність ознак злочину- відсутня об"єктивна сторона злочину, і передчасно , за відсутності даних, які вказують на наявність ознак злочину, порушив кримінальну справу, за ч.3 ст.212 КК України. Тому скарга підлягає задоволенню в частині скасування постанови.
В той же час , суд позбавлений можливості відмовити в порушенні кримінальної справи , оскільки суд може порушити справу , а так саме відмовити в порушення справи лише за злочини , зазначені в ч. 1 ст. 27 КПК України .
На підставі викладеного , керуючись ст .236-8 КПК України, -
Постановив:
Скаргу адвоката ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову старшого слідчого з особливо важливих справ СВ ПМ ДПА в Чернігівській області ОСОБА_3 від 09.02.2009 року про порушення кримінальної справи відносно в.о. директора ВАТ «Ніжинський м»ясокомбінат» ОСОБА_1 за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах за ознаками злочину , передбаченого ст.212 ч.3 КК України- скасувати .
Копію постанови надіслати прокурору , слідчому та скаржнику .
На постанову може бути подана апеляція протягом 7 днів до апеляційного суду Чернігівської області.
Суддя : МурашкоМ.І.