АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
Провадження № 22ц/790/7881/14 Головуючий 1 інст. - Цибульник С.І.
Справа № 426/1336/14-ц Доповідач - Пономаренко Ю.А.
Категорія :договірні
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2014 року Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - судді Пономаренко Ю.А.,
суддів колегії - Черкасова В.В., Шевченко Н.Ф.
при секретарі - Лашаковій Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре Агро» на заочне рішення Сватівського районного суду Луганської області від 18 вересня 2014 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре-Агро» про розірвання договору оренди землі, -
в с т а н о в и л а :
В липні 2014 року ОСОБА_5 звернулась з позовом до ТОВ «Лотуре-Агро» про розірвання договору оренди землі.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалась на те, що вона має на праві власності земельну ділянку площею 8,77 га, яка розташована н території Райгородської сільської ради Сватівського району Луганської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 10.01.2007 року між сторонами по справі був укладений договір оренди землі строком на 10 років. Цей договір було зареєстровано у Луганській філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» і було вчинено запис від 09.08.2007 року за № 240865/040741700172. Згідно пункту 1.2 цього договору, орендна плата за користування землею повинна була становити 1.5% від нормативно грошової оцінки, яка на момент укладення договору установила 27728,03 грн. Але відповідач цю умову договору не виконав і протягом 2012-2013 років орендну плату не сплачував. У зв'язку з тим, що відповідач не виконує умови договору оренди землі, позивач просив розірвати договір і стягнути а її користь судовий збір у розмірі 243,60грн.
Заочним рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 18 вересня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволено. Розірвано договір оренди землі від 10.01.2007 року, укладений між ТОВ «Лотуре-Агро» та ОСОБА_5, зареєстрований Луганською філією ДП «Центр Державного земельного кадастру», запис у Державному реєстрі земель від 09.08.2007 року за № 240865/040741700172. Стягнуто з ТОВ «Лотуре-Агро» на користь ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Не погодившись з вказаним заочним рішенням суду, ТОВ «Лотуре-Агро» подало апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що судом при ухваленні рішення порушено норми матеріального та процесуального права та не в повному обсязі з'ясовані обставини, що мають істотне значення. В своїй апеляційній скарзі просить рішення суду 1 інстанції скасувати та постановити нове, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, про час та місце слухання справи були повідомлені належним чином, про що свідчить довідка про доставку смс-повідомлення. Згідно до ст.. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час та місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи судом апеляційної інстанції.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, що були заявлені у суді першої інстанції, дослідивши матеріали справи, судова колегія приходить до наступного.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_5, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Лотуре-Агро» взяті на себе зобов'язання по належному виконанню договору оренди землі в частині оплати за користування земельною ділянкою протягом 2012-2013 років не виконує.
Судова колегія погоджується з такими висновками районного суду, оскільки вони відповідають обставинам по справі і вимогам ст. 32 Закону України « Про оренду землі».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За правилами статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 10 січня 2007 року між ОСОБА_5 та ТОВ «Лотуре-Агро» укладено строком на 10 років. Договір оренди земельної ділянки площею 8,12 га, що розташована на території Райгородської сільської ради Сватівського району Луганської області та належить орендодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІУ-ЛГ № 006259 від 09 грудня 1999 року. Договір оренди зареєстровано в державному реєстрі земель 09 серпня 2007 року (а.с.8,9-10).
Згідно до п. 3.1Договору розмір орендної плати становить 1,5 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням індексу інфляції 2,551 і становить 1061 грн. Оцінюючи встановлені у справі обставини, суд першої інстанції дійшов висновку щодо обґрунтованості позову, та задовольнив вимоги про розірвання договору оренди землі, укладеного 10 січня 2007 року між ТОВ «Лотуре-Агро» та ОСОБА_5
Висновок суду першої інстанції доводами апеляційної скарги не спростовується.
Згідно до ст. ст.. 627, 628, 629 ЦК України встановлено принцип свободи договору та обов'язковість його виконання сторонами.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних правовідносин, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Із письмової інформації, наданої ТОВ «Лотуре-Агро» вбачається, що орендодавець ОСОБА_5 вказана в списку осіб, з якими товариство не розрахувалось по орендній платі ( а.с. 30-32).
Тому судом першої інстанції визнано доведеним, що відповідач на протязі тривалого часу не виконував істотні умови договору оренди землі щодо сплати орендодавцю ОСОБА_5 орендної плати в розмірі, встановленому п. 3.1 Договору оренди землі від 10 січня 2007 року.
Твердження відповідача в апеляційній скарзі на те, що товариство уклало договір з СФГ «Пролісок», яке взяло на себе обов'язок по погашенню заборгованості по виплаті орендної плати за землю є безпідставним, оскільки умовами оспорюваного договору оренди не передбачено передання будь-яких обов'язків по виконанню його умов третім особам.
Фактично доводами апеляційної скарги не заперечується порушення ТОВ «Лотуре-Агро» взятих на себе обов'язків по вчасній орендній платі.
Отже аналіз вищевказаних правових норм свідчить, що основною метою договору оренди землі та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому договором розмірі.
Згідно ст. 303 ЦПК України апеляційний суд в апеляційному порядку перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду 1 інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді 1 інстанції.
При вирішенні спору та ухваленні рішення суд 1 інстанції виходив відповідно до ст.ст. 10, 11, 60, 212, 213 ЦПК України із повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилались, як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегією суддів не встановлено таких порушень норм процесуального та матеріального права, які могли стати підставою відповідно до вимог ст.. 309 ЦПК України для перегляду рішення суду першої інстанції та ухваленні нового.
Згідно ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 303,304,307, 308, 313, 317, 319, 323, 324 ЦПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре Агро» відхилити.
Заочне рішення Сватівського районного суду Луганської області від 18 вересня 2014 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий -
Судді: