Суддя 1 інстанції Купавська Н.М. Суддя доповідач Бондар М.С.
27 січня 2009 року Справа № 22-278
РІШЕННЯ
Іменем України
Колегія суддів судової плати у цивільних справах Апеляційного суду Запорізької області
у складі:
Головуючого -судді: Бондар М.С, суддю. Спас О.В., ГІОМЄЙКО В.О. секретар - Батарейна О.О.
при участии: прокурора - адвоката -
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізького області від 25.11.2008 року у справі за позовом Фермерського господарства "Україна-Агро" про визнання договору оренди земельної частки (паю) недійним,
встановила :
У липні 2008 року Фермерське господарство "Україна-Агро" (далі-Господарство) звернулося з позовом до ОСОБА_1 про визнання недійним договору оренди земельної частки (паю).
В позові зазначено, що 02 січня 2006 року Господарство уклало з відповідачем договір оренди земельної частки (паю) площею 10,13 га строком на 10 років. Оскільки Договір не має державної реєстрації з цих підстав просили визнати його недійним.
Рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25.11.2008 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі на це судове рішення відповідач зазначає, що рішення суду не відповідає встановленим обставинам справи і ухвалене з порушенням норм матеріального права.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.309 ЦПК суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції і ухвалює нове рішення в зв'язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи і неправильного застосування судом норм матеріального права.
2
З матеріалів справи вбачається, що між Фермерським господарством "Україна-Агро" та ОСОБА_1 02.01.2006 року був укладений договір оренди земельної частки (паю) строком на 10 років (а.с.5).
21 червня 2006 року відповідач отримав державний акт на право приватної власності на земельну ділянку та направив до Господарства заяву про припинення діючого договору, у зв'язку зі зміною предмету договору оренди (а.с.17,12).
Із цього слідує, що змінився предмет зобов'язання за договором оренди.
Оренда земельної частки (паю) та земельної ділянки за предметом є суттєво різними відносинами. У випадку оренди земельної частки (паю) встановлюються орендні відносини щодо прав на земельну частку (пай), не визначену в натурі земельну ділянку, посвідчену сертифікатом.
Після виділення земельної ділянки в натурі змінюється предмет спору й земельна частка з ідеальної частки стає реальною земельною ділянкою.
У зв'язку з цим сторони повинні були привести договірні відносини в належний стан відповідно до вимог Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV "Про оренду землі".
Після одержання державного акта на право приватної власності на землю та виділення земельної ділянки в натурі згідно з п. 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 року № 5, зобов'язання сторін за укладеним договором припиняється відповідно до чинного законодавства.
Оскільки правовідношення сторін у зобов'язаннях припинилися підстав для визнання правочину недійним немає.
Ухвалючи рішення, суд першої інстанції зазначене залишив поза увагою, а тому дійшов до безпідставного висновку щодо задоволення заявлених
вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.307, 309, 314, 316, 317 ЦПК України колегія суддів, -
вирішила :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізького області від 25.11.2008 року у цій справі скасувати і ухвалити нове рішення.
В задоволені позовних вимоги Фермерського господарства "Україна - Агро" відмовити.
Рішення набуває чинності негайно і може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України в двохмісячний термін з дня набрання сили рішення апеляційного суду.