Справа № 11 - 133 2009 року Головуючий у 1-й інстанції: Степаненко Ю.І.
Категорія ст. 190 ч. 2 КК України - С.Т. Доповідач: Давиденко Е.В.
У Х В А Л А
Іменем України
20 лютого 2009 року Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого - судді Давиденка Е.В.
суддів Тараненко Ю.П. Гонтар А.А.
з участю прокурора Рибачук Г.А.
засудженого ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві кримінальну справу за апеляціями помічника прокурора Кременчуцького району, засудженого ОСОБА_1 та його захисника адвоката ОСОБА_2 на вирок Кременчуцького районного суду Полтавської області від 03 грудня 2008 року.
Цим вироком: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, уродженець м. Карлівка Полтавської області, українець, громадянин України, освіта вища, одружений, інвалід 2 групи, працює головним державним санітарним лікарем Глобинського району, відповідно до статті 147 КПК України постановою слідчого відсторонений від посади, мешканець АДРЕСА_1, раніше не судимий, -
засуджений:
- за ст.190 ч.2 КК України до покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів громадян, тобто 1700 грн.;
- за ст.364 ч.1 КК України до покарання у вигляді арешту на строк чотири місяці, із позбавленням права обіймати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчими повноваженнями на строк два роки;
- за ст. 15 ч.1, 2, ст. 27 ч.4, ст. 369 ч.1 КК України до покарання у вигляді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 8 500 грн.
Відповідно до ст.70 ч.1, ст.72 ч.3 КК України за сукупністю злочинів визначити остаточне покарання ОСОБА_1 шляхом повного складання призначених покарань у вигляді штрафу, що становитиме шістсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 10 200 гривень, та арешту на строк чотири місяці із позбавленням права обіймати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчими повноваженнями, на строк два роки. Виконувати призначені види покарань самостійно.
Вирішено питання про речові докази.
Згідно з вироком, ОСОБА_1 визнаний винним та засуджений за злочини проти власності та у сфері службової діяльності, вчинені за наступних обставин.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працював на посаді головного державного санітарного лікаря Глобинського району Полтавської області (наказ про призначення № 4-к від 27.02.2003 року).
Згідно посадової інструкції головного державного санітарного лікаря, затвердженої головним державним санітарним лікарем Полтавської області, та статуту Глобинської районної санітарно-епідеміологічної станції, в обов'язки ОСОБА_1 входило: координація діяльності розташованих на території Глобинського району установ і закладів санітарно-епідеміологічної служби України незалежно від їх підпорядкування; забезпечення організації санітарно-епідеміологічного нагляду на території району; здійснення контролю за проведенням санітарних та протиепідемічних заходів, контролю за додержанням чинних санітарних правил і норм підприємствами, організаціями та громадянами району, погодження документів про надання земельних ділянок під будівництво, проведення перевірок та видача висновків про відповідність санітарним нормам об'єктів і споруд, тощо. Таким чином, ОСОБА_3 був службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими функціями.
Приватний підприємець ОСОБА_4 рішенням конкурсної комісії від 10.07.2008 року був визнаний переможцем конкурсу на право оформлення документації, що посвідчує право користування на умовах оренди земельною ділянкою, на якій розташований майновий комплекс продовольчого ринку в с. Градизьк по вул. Київській, 43/54. Зазначене рішення конкурсної комісії затверджене рішенням № 50 сесії Градизької селищної ради від 18.07.2007 року.
Рішенням № 52 сесії Градизької селищної ради від 18.07.2007 року надано дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_5 на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки, площею 0,12 га, в с. Градизьк по вулиці Київській, 43/54, для розміщення об'єкта будівництва торгівельно-ринкового комплексу. Цим же рішенням створено комісію по збору матеріалів погодження місця розташування вищевказаної земельної ділянки. До складу даної комісії ввійшов головний державний санітарний лікар Глобинського району Полтавської області ОСОБА_1
27 серпня 2007 року ОСОБА_1 склав висновок № 85 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову про те, що земельна ділянка, яка планується під будівництво торгівельно-ринкового комплексу приватного підприємця ОСОБА_5, площею 0,12 га, що знаходиться у с. Градизьк по вул. Київський, 43/54, межує з присадибними забудовами, а тому придатна для використання при умові вирішення питання санітарно-захисної зони в 50 метрів, на виконання діючих «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» ДСП № 173 -96.
Після отримання зазначеного вище висновку щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову, ОСОБА_4 на початку жовтня 2007 року звернувся до головного державного санітарного лікаря Глобинського району Полтавської області ОСОБА_1 з питанням скорочення санітарно-захисної зони до 15 метрів. ОСОБА_1 пояснив ОСОБА_5, що до його компетенції вирішення цього питання не входить, але скорочення санітарної зони можливо провести через державний інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзеєва, який знаходиться у м. Києві, отримавши відповідний висновок експертизи. Проведення та отримання державної санітарно-епідеміологічної експертизи офіційно для ОСОБА_5 буде коштувати 1236 гривень. При цьому, ОСОБА_1 з метою заволодіння чужим майном шляхом обману, з корисливих мотивів, використовуючи при цьому своє службове становище, повідомив ОСОБА_6 неправдиві відомості про те, що для вирішення цього питання необхідно 5000 доларів США (відповідно до курсу Національного банку України на той час ця сума становила 25250 грн.), для дачі хабара службовій особі зазначеного інституту. Проте нікому ці гроші ОСОБА_1 передавати не збирався, а мав намір залишити їх собі.
ОСОБА_4 усвідомлюючи, що ОСОБА_1 підбурює його дати хабар, погодився передати ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 5000 доларів США як хабар для подальшої передачі службовій особі зазначеного вище інституту, оскільки отримання позитивного висновку експертизи в короткі сроки було для нього вигідним та необхідним.
Продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на заволодіння грошима ОСОБА_5 шляхом обману, ОСОБА_1, використовуючи своє службове становище всупереч інтересів служби, повідомив ОСОБА_5 неправдиві відомості про те, що саме від нього, як головного державного санітарного лікаря Глобинського району, залежить проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, і саме він може посприяти у позитивному вирішенні питання проведення зазначеної експертизи, і для цього декілька разів їздив у Державну установу „Інститут гігієни та медичної екології" їм. О.М. Марзєева в м. Київ. Про свої поїздки до м. Києва та про позитивне вирішення питання проведення експертизи він розповідав ОСОБА_5 Під час поїздок до м. Києва ОСОБА_1, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, повідомив науковому співробітнику „Інституту гігієни та медичної екології" ім. О.М. Марзєева Шкуро В.В., який проводив державну санітарно-епідеміологічну експертизу, що заявник ОСОБА_4 не має змоги особисто приїжджати в інститут для підписання тих чи інших документів та не в змозі отримати висновок експертизи, а тому всі ці питання необхідно вирішувати тільки через нього, як головного державного санітарного лікаря Глобинського району.
Під час зустрічі 31 жовтня 2007 року, у своєму службовому кабінеті ОСОБА_1 передав ОСОБА_5 рахунок-фактуру та договір № 4470 на виконання робіт, згідно якого 02.11.2007 року ОСОБА_4 заплатив 1236 грн. за проведення Державною установою „Інститутом гігієни та медичної екології" ім. О.М. Марзєєва державної санітарко-епідеміологічної експертизи по зменшенню санітарно-захисної зони для подальшого планування під будівництво торгівельно-ринкового комплексу ПП ОСОБА_5, площею 0,12 га, що знаходиться у селищі Градизьк, по вулиці Київська, №43/54.
Та в той же час, 31 жовтня 2007 року ОСОБА_1, діючи з прямим умислом, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, підбурював ОСОБА_5 при наступній зустрічі дати йому 5000 доларів США як хабар, начебто для подальшої передачі службовій особі зазначеного вище інституту, в обмін на висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Усвідомлюючи протиправність дій ОСОБА_1, направлених на отримання 5000 доларів США як хабара для подальшої передачі службовій особі вказаного вище інституту, з метою виявлення злочинця, ОСОБА_4 27 листопада 2007 року звернувся до УБОЗ УМВС України в Полтавській області із заявою про протиправні дії ОСОБА_1
5 грудня 2007 року працівники відділу по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України в Полтавській області в присутності понятих помітили спеціальним препаратом та видали ОСОБА_5 гроші в сумі 5000 доларів США у вигляді 50 купюр номіналом по 100 доларів США кожна, для подальшої передачі у якості хабара ОСОБА_1, з метою викриття хабарника.
В той же день, 5 грудня 2007 року о 13 годині 30 хвилин, на території Глобинської санітарно-епідеміологічної станції, що розташована за адресою м. Глобине, вул. Воровського, 3, ОСОБА_4 передав ОСОБА_1 5000 доларів США (по курсу НБУ на той час 25250 грн.), як хабар, який він начебто мав передати іншій службовій особі Державної установи „Інститут гігієни та медичної екології" ім. О.М. Марзєева за проведення та надання позитивного висновку експертизи. Але фактично ОСОБА_1 мав намір привласнити вказані кошти.
Після заволодіння грошима ОСОБА_5, ОСОБА_1 був затриманий на місці вчинення злочину працівниками УБОЗ УМВС України в Полтавській області.
Помічник прокурора Кременчуцького району в апеляції з внесеними змінами просив звільнити ОСОБА_1 від призначених судом покарань на підставі п. «г» ст. 1 Закону України «Про амністію» від 12.12.2008 року.
Засуджений ОСОБА_1 та його захисник адвокат ОСОБА_2 в апеляціях просили пом'якшити обране судом покарання із застосуванням ст. 69 КК України, врахувавши особу засудженого, який є інвалідом ІІ групи, вчинив злочини невеликої та середньої тяжкості, а також той факт, що до скоєння злочинів засудженого спровокував сам потерпілий ОСОБА_4
Заслухавши доповідача, думку прокурора Рибачук Г.А. на підтримку апеляції, засудженого ОСОБА_1, який просив застосувати до нього амністію та звільнити від покарання, перевіривши доводи апеляції та матеріали кримінальної справи, колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне апеляцію помічника прокурора з внесеними змінами задовольнити, апеляції засудженого ОСОБА_1 та його захисника адвоката ОСОБА_2 залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Висновок суду про доведеність винності ОСОБА_1 у заволодінні чужим майном шляхом обману, що завдало значної шкоди потерпілому, у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з корисливих мотивів та в інтересах третіх осіб використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що заподіяло істотну шкоду державним інтересам, а також у закінченому замаху на підбурювання до давання хабара, обґрунтований сукупністю досліджених в судовому засіданні й наведених у вироку доказів, яким суд дав належну оцінку, і не оскаржується учасниками процесу.
Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані районним судом за ст.190 ч.2; ст.364 ч.1; ст.15 ч.1, 2, ст. 27 ч.4, ст. 369 ч.1 КК України.
Разом з тим, ОСОБА_1 вчинив злочин невеликої та середньої тяжкості до набрання чинності ЗУ «Про амністію» від 12.12.2008 року, є інвалідом ІІ групи (т.1 а.с. 252, т.3 а.с. 131), в судовому засіданні апеляційного суду 20 лютого 2009 року подав заяву про застосування до нього амністії, а тому на підставі п. «г» ст. 1 ЗУ «Про амністію» від 12.12.2008 року ОСОБА_1 підлягає звільненню від покарання, призначеного вироком Кременчуцького районного суду Полтавської області від 03 грудня 2008 року.
Керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів апеляційного суду, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляція помічника прокурора Кременчуцького району з внесеними змінами задовольнити.
Апеляцію засудженого ОСОБА_1 та його захисника адвоката ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Вирок Кременчуцького районного суду Полтавської області від 03 грудня 2008 року стосовно ОСОБА_1 - залишити без зміни.
Звільнити ОСОБА_1 від покарань призначених за вироком Кременчуцького районного суду Полтавської області від 03 грудня 2008 року на підставі п. «г» ст. 1 Закону України «Про амністію» від 12.12.2008 року.
Звільнити ОСОБА_1 з-під варти в залі суду негайно.
Судді:
Давиденко Е.В. Тараненко Ю.П. Гонтар А.А.
____________ _____________ ____________