Справа № 2-а- 64/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2009 року Волноваський районний суд Донецької області
у складі головуючого - судді Троян Л.Г.
При секретарі- Кухтіній А.П.
За участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача УПСЗН Волноваської РДА- Васильченко Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Волноваха адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації про визнання незаконною відмови виплати недораховану допомоги до Дня перемоги за 2008 рік та зобов*язання провести таку виплату
ВСТАНОВИВ:
2.02.2009 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є інвалідом 3групи як учасник ліквідації наслідків на ЧАЕС та згідно зі ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічно до Дня перемоги одноразової допомоги у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. За 2008р. зазначена допомога була виплачена в квітні 2008р. в сумі 350,00грн. 22.01.2009р. він звернувся до УПСЗН Волноваської райдержадміністрації з заявою про виплату недорахованої допомоги та отримав відповідь, якою йому відмовлено в виплаті з вказівкою на те, що розмір допомоги інвалідам війни до Дня перемоги визначено постановою КМУ №183 від 12.03.2008р. “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується за 2008р. відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 350грн. Вважає відмову в виплаті незаконною, так як Рішенням Конституційного суду України № 10-рн/710-08 від 22.05.2008р. положення пункту 24-34 Розділу 2 “Про внесення змін в деякі законодавчі акти” Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» визнано неконституційними. Тому просив суд визнати відмову відповідача незаконною та зобов'язати зробити виплату недораховано щорічної разової грошової допомоги до Дня перемоги у відповідності з ч.5 ст 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у сумі 3017 грн. (481 х 7 - 350 грн.), виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на час отримання допомоги.
У судовому засіданні представник позивача підтвердив позовні вимоги.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що позивачу відмовлено у виплаті недорахованої щорічної разової грошової допомоги, так як зроблена йому виплата щорічної разової грошової допомоги відповідає вимогам діючого законодавства, а саме постанови Кабінету Міністрів України №183 от 12.03.2008 г., винесеної на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», у якій з урахуванням реальних можливостей бюджету визначено розмір цієї допомоги у сумі 350 грн.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач віднесений до інваліда війни 3 групи, що підтверджується посвідченням серіїНОМЕР_1 від 28.11.2007 року.
У квітні 2008 року відповідачем було проведено позивачу виплату допомоги до Дня перемоги у розмірі 350 грн.
22.01.2009р. позивач звернувся до УПСЗН Волноваської райдержадміністрації з заявою про виплату недорахованої допомоги та отримав відповідь, якою йому відмовлено в виплаті з посиланням на те, що розмір допомоги інвалідам війни до Дня перемоги визначено постановою КМУ №183 від 12.03.2008р.
Суд приходить до висновку, що такі дії відповідача є протиправними, виходячи при цьому з наступного.
У відповідності до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Правовий статус ветеранів війни визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення та сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Як передбачено ст. 4 цього Закону, ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Основними завданнями Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є, зокрема, надання пільг, переваг та соціальних гарантій.
Пільги інвалідам війни та особам, прирівняним до них (ст. 7), передбачені ст. 13 цього Закону. Так, відповідно до ч. 5 вказаної статті (у редакції від 28.12.2007р.) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
На позивача як на ветерана війни - інваліда війни поширюється дія цього Закону.
Суд приходить до висновку, що щорічна грошова допомога позивачу у 2008році була сплачена не в повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України.
Законом України №2505-04 «Про внесення, змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» встановлено мінімальний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в таких розмірах: з 01.01.2008 року - 470грн., з 01.04.2008 року-481грн.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік, який повинен бути виплачений позивачу, складає 481,00 х 7 = 3367,00 грн.
Оскільки відповідач в 2008 році здійснив виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 350,00 грн., тому стягненню підлягає 3367,0 - 350,00 = 3017,00 грн.
Так, відповідно до принципу верховенства права та законності суд при вирішені справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя»,- судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України, так і закону.
Таким чином, суд приходить до висновку, що є протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік, виходячи з розміру семи мінімальних пенсій за віком, у зв'язку з чим вважає за необхідне стягнути з відповідача суму недоплаченої допомоги у розмірі 3017,00 грн.
Суд не може погодитися з запереченнями відповідача, так як положення частини третьої статті 28 Закону України від 9.07.2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку допомоги, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
Суд також не може погодитися з запереченнями відповідача, оскільки Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визначена правова позиція щодо зазначеної ситуації, та визнані такими що не відповідають Конституції України положення другого розділу Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» відносно пільг та компенсацій інвалідам війни.
Також суд не може погодитися з посиланням відповідача на те, що він як розпорядник коштів державного бюджету третього рівня здійснює виплату щорічної допомоги тільки в межах виділених лімітних асигнувань на кожний поточний рік і не може відповідати за зобов'язаннями бюджету держави з наступного.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256 в управлінь праці та соціального захисту населення з'явився обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 29 жовтня 2003 року у зв'язку із внесенням змін до наведеної постанови згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2003 року №1687.
Враховуючи наведене, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення одноразової грошової допомоги є обгрунтованим.
На підставі ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», керуючись ст.ст.158-162 КАС України,суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації в виплаті недорахованої щорічної разової грошової допомоги до Дня перемоги ОСОБА_2у відповідності зі ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на час отримання допомоги.
Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації виплатити за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до Дня Перемоги за 2008рік у сумі 3017 грн.
Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний адміністративний суд через Волноваський районний суд протягом 20 днів з дня подання заяви про оскарження до суду, яка може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: