Судове рішення #4255974

№ 2-2484/08

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2008 року

Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:

головуючого судді: Заставенко М. О.,

при секретарі: Бановій О.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської міської Ради про визнання права власності, -


ВСТАНОВИВ:


Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Макіївської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування на самочинно збудоване нерухоме майно, що залишилось після смерті її батька, мотивуючи свої вимоги тим, що її діду, ОСОБА_2, ще до Великої Вітчизняної війни була надана земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1. Однак правоустановчих документів, які підтверджують право власності на будинок на даний час не збереглося, хоча в акті КП «БТІ м. Макіївки» від 24.04.2007 року зазначено, що згідно архівних даних вказана домобудівля належить ОСОБА_2 За життя даний будинок дід заповів батькові позивачки - ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_1 дід помер. Фактично батько позивачки прийняв спадщину, оскільки постійно проживав разом з дідом у зазначеному будинку, однак офіційно не оформив свої спадкові права та помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Після його смерті залишилася спадщина у вигляді зазначеного будинку, інших спадкоємців окрім позивачки немає. Рішенням Червоногвардійського районного суду м. Макіївки від 11.08.2006 року позивачці ОСОБА_1 був наданий додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька після якого вона звернулася у нотаріальну контору для прийняття спадщини, однак на даний час вона не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки фактично відсутній правоустановчий документ на будинок, однак існує архівні дані КП «БТІ м. Макіївки». У зазначеному акті КП «БТІ м. Макіївки» зазначено, що на земельній ділянці є житловий будинок під літерою «А - 1» загальною площею 38, 2 кв.м. , житловою площею 18, 1 кв.м. , літня кухня під літерою «Б - 1», тамбур під літерою «б - 1», сараї під літерою «В - 1», «Ж - 1», «Є - 1», погреб під літерою «Д - 1», уборна під літерою «Г - 1», водопровід, огорожа. Відповідно до паспорту технічного обстеження основних несучих конструкцій будівель за № 1076 від 19.06.2008 року споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 допускають нормальну експлуатацію при дотриманні діючих норм та правил проведення регулярного поточного ремонту. Позивачка просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею право власності на житловий будинок загальною площею 38, 2 кв.м. , житловою площею 18, 1 кв.м. , розташований на земельній АДРЕСА_2, а також зведені господарські споруди: літня кухня, тамбур, сараї, погреб, уборна, водопровід, огорожа.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 , в повному обсязі підтримала свій позов про визнання права власності та надала пояснення, аналогічні викладеним в ньому та просила суд її позов задовольнити.

Представник відповідача - Макіївської міської Ради до судового засідання не з'явився, про причину неявки суду не повідомив, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про що свідчать відповідні розписки про отримання листу суду, у зв'язку з чим суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів та ухвалює заочне рішення.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду показав, що знає дану родину як сусідів, вони проживали з 1952 року: ОСОБА_2 - помер у 1978 році, ОСОБА_5 - помер у 2003році, на даний час у зазначеному будинку мешкає позивачка ОСОБА_1

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_6, надала суду пояснення аналогічні поясненням допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_4


2

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду показала, що є рідною сестрою ОСОБА_5, який помер у 2003 році та може підтвердити, що він постійно проживав з батьками, які згодом заповідали йому будинок, усі про це знали. На теперішній час у будинку мешкає його донька ОСОБА_1

Суд, заслухавши пояснення позивача, пояснення свідків, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до акту КП «БТІ м. Макіївки» від 14.03.2007 року (а. с. 7), домобудівля розташована за адресою: АДРЕСА_2 належить, згідно архівних даних, ОСОБА_2, а також встановлено, що на зазначеній земельній ділянці також розташовані господарські споруди: літня кухня під літерою «Б - 1», тамбур під літерою «б - 1», сараї під літерою «В - 1», «Ж -1», «Є - 1», погреб під літерою «Д - 1», уборна під літерою «Г - 1», водопровід, огорожа.

Згідно Технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий АДРЕСА_2 на земельній ділянці розташовані: житловий будинок під літерою «А - 1» загальною площею 38, 2 кв.м. , житловою площею 18, 1 кв.м. , літня кухня під літерою «Б - 1», тамбур під літерою «б - 1», сараї під літерою «В - 1», «Ж - 1», «Є - 1», погреб під літерою «Д - 1», уборна під літерою «Г - 1», водопровід, огорожа. Власник зазначених споруд - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про його смерть № 781, виданого Червоногвардійським ЗАГС (а. с 5). Згідно до заповіту від 22.05.1975 року за № 2331 вказаний житловий будинок ОСОБА_2 заповідав своєму сину ОСОБА_5(а. с 25), який згідно копії свідоцтва про смерть № 1016, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Червоногвардійського райуправління юстиції м. Макіївки, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 6). Позивачка у цієї справі ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_5, що підтверджується відповідною копією свідоцтва її народження (а. с. 23).

Відповідно до паспорту технічного обстеження основних несучих конструкцій будівель за № 1076 від 19.06.2008 року споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 допускають нормальну експлуатацію при дотриманні діючих норм та правил проведення регулярного поточного ремонту.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Згідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Виниклі правовідносини щодо встановлення факту прийняття спадщини суд вважає за необхідне розглянути на підставі законодавства, що діяло на момент її виникнення, відповідно до положень п. 5 Заключних і перехідних положень ЦК України 2004 року.

Як передбачено ст. ст. 548, 549 ЦК України 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном. Зазначені дії повинні бути зроблені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно роз'яснень викладених у п. 4 Постанови Пленуму Верховного суду України № 4 від 24.06.1983 року «Про практику розгляду судами України справ про спадкування», з відповідними змінами та доповненнями, передбачений ст. 549 ЦК України шестимісячний термін для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою зацікавленої особи, за доведеністю поважності його пропуску. Якщо у встановлений термін позивач вступивши в управління чи володіння спадковим майном, або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права власності на спадкове майно, а не про продовження строку прийняття спадщини.

Таким чином, перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені сторонами в силу ст. 60 ЦПК України докази в їхній сукупності, суд вважає, що ОСОБА_5 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , а тому визнання за ОСОБА_1 права власності на АДРЕСА_2 загальною площею - 38, 2 кв.м, у тому числі житловою - 18, 1 кв.м. , а також господарські споруди : літню кухню під літерою «Б - 1», тамбур під літерою «б - 1», сараї під літерою «В - 1», «Ж - 1», «Є - 1», погреб під літерою «Д - 1», уборну під літерою «Г - 1», водопровід, огорожу, в порядку спадкування за законом не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. За таких обставин, суд вважає позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.


3

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 60, 212, 213, 214, 215, 224 ЦПК України, ст. ст. 316, 328 Цивільного кодексу України, ст. 548, 549 Цивільного кодексу України 1963 року, суд,


ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, право власності на житловий будинок загальною площею - 38, 2 кв. м, у тому числі житловою - 18.1 кв. м, розташований на земельній АДРЕСА_2, а також зведені на цій земельній ділянці господарські споруди - літню кухню під літерою «Б - 1», тамбур під літерою «б - 1», сараї під літерою «В - 1», «Ж - 1», «Є - 1», погреб під літерою «Д - 1», уборну під літерою «Г - 1», водопровід, огорожу.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація