Судове рішення #4255294
Справа 2-503/09

 

                                                                                                                                     Справа 2-503/09

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

 

05.03.2009 р.                                                                                                                               м. Саки

 

            Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки  Крим у складі:

головуючого судді Бондарева Р.В.

при секретарі Костюковій О.В.,

розглянувши у  судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Штормівської сільської ради, за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа Штормівська сільська рада про визнання права власності на спадкове майно,  

 

ВСТАНОВИВ:

 

            ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів про визнання права власності на 1/8 частку житлового будинку АДРЕСА_1 та 1/8 частку земельної ділянки, яка зайнята під будинком. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_5 з 06.02.1988 р. Помер ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,14 га, яка зайнята під будинком. За життя чоловік залишив заповіт, яким заповідав житловий будинок доньці ОСОБА_2. Вона звернулася до нотаріусу в передбачений законом строк з заявою про прийняття спадщини, оскільки є непрацездатною та має право на обов'язкову  частку в спадщині, однак отримати свідоцтво про право на спадщину позбавлена можливості через наявність спору з іншими спадкоємцями відносно частки спадщини, а крім того відносно ділянки спадкодавцем не залишено заповіту. За наявності вказаних обставин нотаріус позбавлений можливості видати свідоцтво про право на спадщину, а тому просить вирішити вказаний спір в судовому порядку.

            ОСОБА_2 звернулася до суду з зустрічним позовом, в якому просить визнати її право власності на 7/8 часток земельної ділянки АДРЕСА_1. Свої вимоги обґрунтовує тим, що її батько заповідав їй будинок АДРЕСА_1. Відносно земельної ділянки заповіту складено не було. Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину від 07.10.2008 р. їй на праві власності належить 7/8 часток будинку АДРЕСА_1. Оскільки відносно ділянки заповіту немає, вона має спадкуватися за загальними правилами, тобто за законом, але в цьому випадку будуть порушені норми ЗК України, відповідно до яких при переході права власності на нерухоме майно право власності або користування на земельну ділянку переходить відповідно до часток у нерухомому майні. Враховуючи, що за законом є чотири спадкоємця: ОСОБА_1, вона та її рідні сестри ОСОБА_3 і ОСОБА_4, видати свідоцтво про право на спадщину у вигляді земельної ділянки відповідно до часток у нерухомому майні нотаріус позбавлений можливості, а тому просить позов задовольнити.

            В судовому засіданні ОСОБА_1 свій позов підтримала.

            Позивачка за зустрічним позовом ОСОБА_2 свій позов підтримала, не заперечує проти задоволення зустрічного позову.

            ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з заявами про розгляд справи у їх відсутності, з позовними вимогами сторін погодилися.

            Представник Штормівської сільської ради при розгляді справи покладається на розсуд суду.

            Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

            Судом встановлено, що ОСОБА_5 з 06.02.1988 р. перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1.

            Згідно зі свідоцтвом про смерть ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

            Відповідно до свідоцтв про народження, рішення Сакського міськрайонного суду від 02.06.2008 р. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 є рідними дочками ОСОБА_5.

            Згідно з заповітом від 27.10.1997 р. ОСОБА_5 на випадок своєї смерті заповідав будинок АДРЕСА_1 ОСОБА_2.

            Відповідно до свідоцтва про право власності від 27.07.1997 р. житловий будинок АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_5., будинок побудовано у 1970 р. 

            Таким чином, оскільки будинок побудовано до шлюбу, він був особистою власністю ОСОБА_5. і не належить на праві спільної сумісної власності подружжя.   

            За змістом державного акту на право власності на землю І-КМ № 026101 від 26.10.2001 р. ОСОБА_5. на праві власності належить ділянка площею 0,14 га, зайнята під обслуговування житлового будинку АДРЕСА_1. Державний акт видано Штормівською сільською радою на підставі рішень 1 сесії 22 скликання від 20.07.1995 р. та 33 сесії 23 скликання від 09.09.2001 р. Штормівської сільської ради. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 151.

            Відповідно до спадкової справи після смерті ОСОБА_5. до нотаріальної контори звернулися в передбачений законом строк його дружина - ОСОБА_1 та діти - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4

            Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 07.10.2008 р. - 7/8 часток спірного будинку належить ОСОБА_2., право на 1/8 обов'язкову частку в будинку має ОСОБА_1               

Згідно з нормами ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.     

Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців  він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1241 ЦК України непрацездатна вдова спадкує, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є непрацездатною, а тому вона має право на визнання за нею права власності на 1/8 частку у будинку.

Таким чином інші діти спадкодавця не мають право спадкувати будинок після смерті батька, оскільки на них заповіту не залишено та доказів, що вони є непрацездатними, суду не представлено.

Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Судом встановлено, що спадкодавцю за життя належала на праві власності земельна ділянка площею 0,14 га, розташована вАДРЕСА_1. Заповіту щодо розпорядження вказаною ділянкою ним не залишено.

Згідно з ч. 4 ст. 120 ЗК України при переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.

З урахуванням вказаних вимог закону ОСОБА_2 має право на визнання за нею права на 7/8 часток, а ОСОБА_1 на 1/8 частку земельної ділянки АДРЕСА_1. Незважаючи та те, що відносно земельної ділянки ОСОБА_5. не залишено заповіту, його дочки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не мають права на спадщину у вигляді ділянки, яка зайнята під будинком, оскільки вони не мають часток у будинку. Наявність вказаних суперечностей позбавляють сторони вирішити спір в позасудовому порядку і отримати свідоцтво про право на спадщину.

 

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 10-11,  209, 212, 214-215 ЦПК України, суд

 

ВИРІШИВ:

                                             

            Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.

            Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/8 частку житлового будинку АДРЕСА_1, який складається з літ. „А-а” загальною площею 52,8 кв. м., житловою площею 36,0  кв. м., літньої кухні - літ. «Б», «В», «б», «в», погрібу - літ. «П», сараїв - літ. «Д», «Е», сараю-душу - літ. «д».

            Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/8 частку, а за ОСОБА_2 право власності на 7/8 часток земельної ділянки АДРЕСА_1 АР Крим площею 0,14 га (кадастровий № 0124388800030010685), цільове призначення якої для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, яка за життя належала ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.     

 

Рішення може бути оскаржене  в апеляційному порядку до судової палати по цивільних справах  Апеляційного суду АР Крим через Сакський міськрайонний суд  шляхом подачі  в 10- денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього  протягом 20 днів апеляційної скарги , з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.         

 

 

            Головуючий:   

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація