ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 р. Справа № 876/9781/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.
за участю секретаря Корнієнко О. А.
представника позивача Олійник О. О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року по справі № 819/1943/14-a за позовом Тернопільської обласної державної адміністрації до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
5 вересня 2014 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Державної виконавчої служби України, яким просить визнати протиправними та скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 19 серпня 2014 року ВП № 44017015 та постанову про накладення штрафу від 19 серпня 2014 року ВП № 44017015.
Позов мотивує тим, що 10 липня 2014 року ОСОБА_2 на виконання постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2012 року, якою зобов'язано Тернопільську обласну державну адміністрацію повторно розглянути і прийняти у встановленому законодавством порядку та спосіб рішення за заявою від 21 грудня 2010 року щодо реєстрації статуту Християнської релігійної громади "Тернопільська Церква Ісуса Христа" звернувся із відповідною заявою. Згідно з частинами 3, 4 статті 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" департаментом культури, релігій та національностей обласної державної адміністрації направлено лист міському голові м. Тернопіль Надалу С.В. з проханням до 02.09.2014 року надати вмотивований висновок щодо реєстрації статуту зазначеної релігійної громади. Таким чином встановлений законом строк прийняття рішення щодо реєстрації статуту релігійної громади Тернопільською обласною державною адміністрацією не перевищено, а прийняті спірні постанови відповідачем про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу є протиправними і підлягають скасуванню.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасовано постанову Державної виконавчої служби України ВП № 44017015 від 19 серпня 2014 року про стягнення з боржника виконавчого збору та постанову Державної виконавчої служби України ВП № 44017015 від 19 серпня 2014 року про накладення штрафу.
Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач. У поданій апеляційній скарзі просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що оскаржені постанови прийняті на виконання норм законодавства та у відповідності до положень законів України.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідач явку свого представника не забезпечив, хоч і був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає слухати справу в його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Згідно з матеріалами справи постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2012 року у справі №2-а/1970/2389/12, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року, зобов'язано Тернопільську обласну державну адміністрацію повторно розглянути і прийняти у встановленому законодавством порядку та спосіб рішення за заявою від 21 грудня 2010 року щодо реєстрації статуту Християнської релігійної громади "Тернопільська Церква Ісуса Христа".
23 травня 2014 року Тернопільським окружним адміністративним судом в даній адміністративній справі видано виконавчий лист.
15 липня 2014 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №44017015.
Листом від 1 серпня 2014 року № 03-3088/16-06 Тернопільська обласна державна адміністрація повідомила відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про вжиті заходи для виконання рішення суду, а саме, що документи на реєстрацію статуту релігійної громади "Тернопільська Церква Ісуса Христа" з 10 липня 2014 року знаходяться на розгляді у департаменті культури релігій та національностей обласної державної адміністрації.
19 серпня 2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 1360 грн та постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 680 грн.
3 вересня 2014 року на адресу Державної виконавчої служби України надійшла заява стягувача - ОСОБА_2 від 28 серпня 2014 року про невиконання Тернопільською обласною державною адміністрацією рішення Тернопільського окружного адміністративного суду №2-а/1970/2389/12.
19 вересня 2014 року Тернопільська обласна державна адміністрація листом за №03-3901/16-20 повідомила відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про виконання виконавчого листа, надавши копію розпорядження голови обласної державної адміністрації від 12 вересня 2014 року № 373 "Про відмову у реєстрації статуту християнської релігійної громади "Тернопільська Церква Ісуса Христа"
25 вересня 2014 року старшим державним виконавцем, керуючись пунктом 8 частини першої статті 49, статтею 50 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Згідно з статтею 28 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача.
Відповідно до частин 3,4 статті 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам. У необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, може зажадати висновок місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, а також спеціалістів. У цьому разі рішення про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій приймається у тримісячний термін.
Приймаючи оскаржене рішення, суд першої інстанції вірно виходив з того, що оскаржені постанови винесені відповідачем передчасно.
Погоджуючись з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів вважає за необхідне вказати, що виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2012 року полягає у зобов'язанні позивача розглянути і прийняти у встановленому законодавством порядку та спосіб рішення.
Водночас порядок винесення питання про реєстрацію статуту релігійної громади та подальший передбачено та строки такого винесення прямо передбачені Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації".
Оскільки позивач здійснював виконання судового рішення у відповідності до порядку передбаченого законами України суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року по справі № 819/1943/14-a - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.
Повний текст ухвали складено 30 квітня 2015 року