УХВАЛА
Іменем України
22 Червня 2006 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді ГОШОВСЬКОГО Г.М.
суддів КОНДОРА Р.Ю., ЖИВОТОВА Г.О.
за участю прокурора ФРИЦЮК В.В., захисника адвоката ОСОБА_1, представника потерпілого ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3, засудженого ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляцією потерпілого ОСОБА_2 на вирок Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20 березня 2006 р., ЯКИМ
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, українця, гр-на України, неодруженого, не працює, не судимого,
засуджено за ст. 286 ч. 2 КК України до 5-ти років позбавлення волі з позбавленням права керувати автомашинами на 2 роки із звільненням на підставі ст. 75 КК України від призначеного покарання з випробуванням строком на 3 роки, якщо він протягом іспитового строку не скоїть нового злочину та з покладенням на нього на підставі ст. 76 КК України обов'язку повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Ухвалено: утримати з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 22000,00 грн. матеріальної шкоди і 50000,00 грн. моральної шкоди; запобіжний захід залишити підписку про невиїзд; речові докази - уламки деталей автомашини „Форд-Скорпіо" знищити, автомашину „Форд-Скорпіо", НОМЕР_1, свідоцтво про реєстраціюНОМЕР_2, реєстраційний талон НОМЕР_3, посвідчення водія НОМЕР_4, талон до посвідчення водія НОМЕР_4 повернути ОСОБА_4
За вироком суду ОСОБА_4 визнано винним у тому, що він 22.11.2005 р., близько 0100 к.ч., керуючи автомашиною „Форд-Скорпіо", НОМЕР_1, у напрямку з Ужгорода до Чопа в АДРЕСА_1порушив правила дорожнього руху, рухався з перевищенням максимально дозволеної на цій ділянці шляху швидкості, не впорався з керуванням машиною, внаслідок чого скоїв наїзд на пішохода ОСОБА_2, який перебігав дорогу зліва направо по напрямку руху машини, через що ОСОБА_2 помер на місці події. ОСОБА_4 скоїв наїзд внаслідок порушення пунктів 1.3., 1.5., 12.1., 12.3., 12.4. ПДР, якими передбачено рух транспортного засобу у межах допущеної швидкості, вимога таких умов руху, щоб уникнути ДТП при виникненні небезпеки, можливості вжити заходи до гальмування, уникнути наїзду на пішохода. Також водій зобов'язаний бути взаємно ввічливим - не створювати небезпеку для руху, не загрожувати життю громадян. Смерть потерпілого настала внаслідок несумісних з життям тілесних ушкоджень, заподіяних наїздом автомашини.
Справа № 11-343/2006 р.
Категорія 11-А
Головуючий у 1-й інстанції КОРОЛЬ Ю.А.
Доповідач КОНДОР Р.Ю.
В апеляції потерпілого ОСОБА_2 порушується питання про скасування вироку та направлення справи на новий судовий розгляд через неправильне застосування норм матеріального та процесуального закону, м'якість призначеного покарання. Як вказує апелянт, суд не звернув уваги на те, що ОСОБА_4 залишив потерпілого ОСОБА_2 на місці події в небезпеці, хоча сам поставив його в такий стан, тому дії підсудного слід було кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених ст. 286 ч. 2, ст. 135 ч. З КК України і підстав для застосування до нього ст. 75 КК України не було. Судом також безпідставно зменшено розмір відшкодування моральної шкоди.
Заслухавши доповідь судді, промову представника потерпілого, який підтримав апеляцію, про її обґрунтованість та незаконність вироку, що його слід скасувати, промову прокурора, який вважає вирок законним, просить залишити його без зміни, а апеляцію - без задоволення та вказує, зокрема, що потерпілим не заявлялося клопотання про додаткову кваліфікацію дій засудженого за іншою статтею кримінального закону, промову захисника, який вважає вирок законним і обґрунтованим, просить залишити його без зміни, апеляцію відхилити та вказує, зокрема, і на вину потерпілого в ДТП, пояснення засудженого, який вважає апеляцію безпідставною, вирок - законним і також вказує на вину потерпілого в ДТП та на те, що в момент зіткнення автомобіля з ним останній був повернутий до машини правим боком та знаходився на проїзній частині дороги приблизно за 1,5 м від узбіччя, обговоривши доводи апеляції та перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як убачається з матеріалів справи, органом досудового слідства було встановлено, що, здійснивши наїзд на пішохода, ОСОБА_4 залишив його в безпорадному стані на місці ДТП. Ця обставина визнана засудженим, узгоджується з його показаннями, показаннями свідків, іншими матеріалами справи і ніким не заперечується. Постановою від 27.01.2006 р. на підставі ст. 6 п. 2 КПК України відмовлено в порушенні кримінальної справи щодо ОСОБА_4 за ознаками злочину, передбаченого ст. 135 ч. З КК України (а.с. 145). Водночас органом досудового слідства процесуальне рішення за ст. 135 ч. 1 КК України щодо дій засудженого не прийняте, факт умисного • ухилення від надання допомоги особі, що з його вини перебуває в небезпечному для життя стані, незалежно від того, наскільки ефективною могла бути така допомога, правової оцінки і кваліфікації не одержав.
Справа містить суперечливі дані щодо істотних обставин, які мають значення для її правильного вирішення, встановлення об'єктивної сторони злочину, дій осіб, їх кваліфікації та призначення покарання.
Так, ОСОБА_4 у перших поясненнях зазначав, що рухався із швидкістю приблизно 8о км/год. із увімкненим ближнім світлом фар, потерпілий раптово з'явився приблизно за 3 м попереду автомашини, внаслідок чого загальмувати він вже не міг (а.с. 14-16). Будучи допитаним в подальшому (а.с. 49-51, 140-141, 175-177), ОСОБА_4 вину визнавав частково, а в судовому засіданні - повністю, і пояснював, що керований ним автомобіль рухався із швидкістю 70-80 км/год., він не міг уникнути зіткнення, у якому винен також потерпілий. Вказував і на те, що потерпілий то йшов через дорогу, то вискочив на неї, то перебігав, в момент зіткнення він знаходився на смузі руху автомобіля на відстані приблизно 1,5м. від правого узбіччя, а з увімкненим ближнім сві-тлом фар дорогу було видно приблизно на 8о м.
Свідок ОСОБА_5 показував, що автомашина засудженого рухалася із швидкістю 160-180 км/год., потім - Ю0-120 км/год., потерпілий перебігав дорогу зліва направо і від удару машиною пролетів близько 20-25 м (а.с. 17-18, 109-110). Це частково узгоджується з показаннями свідка ОСОБА_6, яка стверджувала, що автомобіль їхав швидко, за 20-25 м до перехрестя відбулося зіткнення автомобіля потерпілим, який, однак, переходив дорогу (а.с. 19-20, 89-90). Відтворення обстановки і обставин події з цими свідками не проводилося, в судовому засіданні вони не допитувалися, а суперечності їх оголошених показань показанням ОСОБА_4 та іншим матеріалам справи не з'ясовані та не усунуті.
Висновком судово-медичної експертизи № 560 від 20.12.2О05 р. трупа ОСОБА_2 (а.с. 97-102) встановлено, що в результаті ДТП потерпілий одержав таку кількість тяжких тілесних ушкоджень, що в сукупності призвели до його смерті, в т.ч. множинні переломи кісток, у момент наїзду автомобіля він був повернутий до нього задньою частиною тіла, а також міг бути в русі або стояти. На цю обставину, що суперечить версії засудженого, з якою погодилися і досудове слідство, і суд, про те, що удар автомобіля прийшовся в правий бік потерпілого, який в цей момент перебігав дорогу, увагу звернуто не було. Судмедексперт з цього приводу, як і з питання щодо відповідності зазначеної засудженим швидкості руху автомобіля характеру завданих потерпілому тілесних ушкоджень, не допитувався. Мотивації того, чому висновок експерта в цій частині не взято до уваги, немає.
Не знайшли відображення встановлені судово-медичною експертизою факти і в протоколі відтворення обстановки і обставин події (а.с. 114-120). Зазначені в ньому місце і параметри зіткнення відносно елементів дороги відрізняються від тих, що зазначені у протоколі огляду місця ДТП (а.с. 5-9). При цьому, ОСОБА_4 вже пояснював, що потерпілий різко вибіг на дорогу зліва направо і „був повернутий головою до правої обочини", з чого неможливо встановити, в якому ж положенні по відношенню до автомобіля в момент зіткнення було тіло потерпілого. При увімкненому ближньому світлі фар видимість дороги до статиста з білим аркушем паперу була встановлена У 57,5 м, видимість до перешкоди (одягнутої в темний одяг людини) не визначалася. Місце зіткнення автомобіля з потерпілим цим протоколом визначене на відстані 0,98 м від правого узбіччя по ходу руху автомобіля. Проте, в протоколі огляду місця ДТП зафіксовані сліди наїзду, а також труп потерпілого саме на узбіччі дороги. Місце зіткнення не зазначене ні в процесуальних документах про обвинувачення ОСОБА_4, ні у вироку суду.
Призначаючи судову автотехнічну експертизу (а.с. 122-123), слідчий у постанові від 20.01.200б р. зазначив не всі вихідні дані. Зокрема, швидкість руху автомобіля була зазначена лише вказана засудженим, видимість дороги - тільки загальна, виникнення небезпеки для водія зазначене в момент, коли пішохід вибіг на ліву зустрічну смугу руху та пробіг до місця зіткнення. Істотні дані про місце зіткнення, яке вбачається з протоколу огляду місця ДТП, про більшу швидкість руху автомобіля, про інше положення потерпілого в момент наїзду автомобіля тощо, які є в справі, у постанові не зазначені, питання перед експертом з урахуванням варіантів вихідних даних не ставилися. Водночас ці інші дані й не спростовані, суперечності у них та в показаннях не усунуті. За таких умов, наявний у справі висновок судової автотехнічної експертизи дише частково відображає фактичні обставини справи за однією з версій, а експерт з цих питань не допитувався.
Комплексна судова автотехнічна та транспортно-трасологічна експертиза з дослідження механізму зіткнення автомобіля з пішоходом з урахуванням даних судово-медичної експертизи та інших матеріалів справи, а при потребі також із залученням судово-медичного експерта до проведення комплексної експертизи, не призначалася. Проте, за наявних суперечностей саме вона могла дати відповіді на питання про взаємне розташування автомобіля та потерпілого в момент зіткнення, про технічну спроможність показань водія, свідків щодо місця зіткнення, положення потерпілого, його руху, напрямку і відстані відкидання тіла автомобілем, про відстань, на якій за цих умов побачив водій потерпілого, про швидкість руху автомобіля в момент зіткнення, можливість маневрування, на яке посилається водій, тощо.
Вищенаведені обставини належно встановлені і перевірені не були, тому не були встановлені і реальні дії потерпілого, що мають значення для справи, можливі його рух у попутному до руху автомобіля напрямку та порушення ним правил дорожнього руху (зокрема, п.п. 4.1, 4.4.), оскільки з урахуванням у сукупності даних про його положення в момент наїзду, характер тілесних ушкоджень та характерне зіткнення саме правої передньої частини автомобіля з потерпілим, це на даний час не виключається. З цих же причин не встановлені належно і реальні дії засудженого, зокрема -
можливість завчасно побачити потерпілого та вжити відповідні до обстановки заходи запобігання наїзду на нього.
Суд не звернув увагу на істотне порушення також й інших вимог ст.ст. 223, 228-232 КПК України, оскільки обвинувальний висновок затверджений прокурором при тому, що в ньому відсутнє зазначення статті кримінального закону, яка передбачає злочин, вину у вчиненні якого ОСОБА_4 вважав доведеною орган досудового слідства. Цей недолік перешкоджав призначенню справи до судового розгляду.
Відповідно до ст.ст. 323-324, 334 КПК України, суд, забезпечивши всебічний, повний і об'єктивний розгляд кримінальної справи, постановляє законний і обґрунтований вирок і повинен, зокрема, мотивувати прийняття доказів чи їх відхилення. Згідно із ст. 367 ч. 1 п.п. 1-3, ст. 368 ч. 1, ч. 2 п. 1, ст. 374 ч. 1 п.п. 1, 2, 4 КПК України, підставами для скасування вироку із поверненням справи на додаткове розслідування є істотні порушення органом досудового слідства кримінально-процесуального закону, які унеможливлюють постановлення у справі законного вироку, однобічність і неповнота досудового слідства, а також, якщо є підстави для застосування кримінального закону про злочин, обвинувачення у вчиненні якого засудженому не пред'являлось, якщо з цих підстав була подана апеляція потерпілого.
Отже, досудове слідство у справі на даний час не є правильним, всебічним, об'єктивним і повним. Органом досудового слідства не з'ясовані істотні обставини, що відповідно до ст. 64 КПК України мають значення для предмету доказування у ній. Можливості одержання доказів у справі не вичерпані, справа вимагає їх перевірки з урахуванням додатково встановленого.
Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення апеляції. За наявності зазначених істотних порушень кримінально-процесуального закону, що стосуються усіх сторін у справі, оскаржуваний вирок суду не може залишатися чинним. Наведені обставини у сукупності повинні бути перевірені під час додаткового розслідування. Зважаючи на обсяг та істотність слідчих дій, що їх слід провести, специфіку судового розгляду, недоліки досудового слідства і справи не можуть бути усунуті в судовому засіданні, у ній не може бути постановлений законний вирок (постанова), а справа підлягає поверненню на додаткове розслідування з мотивів неповноти, неправильності і однобічності досудового слідства.
Після проведення додаткового розслідування слід, залежно від встановленого, прийняти відповідне рішення щодо кваліфікації дій осіб. У зв'язку з цим на даний час не може даватися оцінка вироку в частині призначення покарання та розв'язання цивільного позову, оскільки ці питання підлягають вирішенню з урахуванням результатів додаткового розслідування.
Керуючись ст. 365, ст. 366, ст. 367 ч. 1 п.п. 1-3, ст. 368 ч. 1, ч. 2 п. 1, ст. 374 ч. 1 п.п. 1, 2, 4 КПК України, -
ухвалив:
Апеляцію потерпілого ОСОБА_2 задовольнити частково.
Вирок Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20 березня 2006 р. щодо ОСОБА_4 скасувати, а кримінальну справу направити Ужгородському міжрайонному прокурору Закарпатської області для організації додаткового розслідування.
Запобіжний захід ОСОБА_4 залишити попереднім - підписку про невиїзд з місця постійного проживання.
В решті залишити апеляцію без задоволення.