У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого - судді |
Кармазіна Ю.М., |
суддів |
Кліменко М.Р. і Глоса Л.Ф., |
розглянувши в судовому засіданні 6 лютого 2007 року в м. Києві справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 31 січня 2006 року, якою відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_1 на постанову Ніжинської міжрайонної прокуратури від 16 грудня 2005 року про відмову в порушенні кримінальної справи відносно начальника Ніжинського УГГ ОСОБА_2, та на ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Чернігівської області від 11 травня 2006 року, якою зазначену постанову місцевого суду залишено без зміни,
в с т а н о в и л а :
до Верховного Суду України 21.07.2006 року надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 від 21.07.2006 року про перевірку судових рішень щодо ОСОБА_2. За цією скаргою постановою від 01.11.2006 року відкрито касаційне провадження.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 посилається на неповноту та однобічність досудового слідства та судового розгляду справи, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, стверджує, що в діях ОСОБА_2 наявні склади злочинів, передбачених ст.ст. 172, 173, 175, 191, 364, 366, 384 КК України. Просить судові рішення скасувати, а справу направити на нове розслідування.
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів вважає, що касаційне провадження по справі підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в постанові № 1 Пленуму Верховного Суду України від 11 лютого 2005 року “Про деякі питання, що виникають під час розгляду судами України скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи”, при розгляді скарг на постанови про відмову в порушенні кримінальної справи судам належить дотримуватись порядку, визначеного ст.236-2 КПК України.
Згідно зі ст. 236-2 КПК України і роз'яснень зазначеної вище постанови Пленуму Верховного Суду України, за результатами розгляду скарги суддя виносить мотивовану постанову, якою залишає скаргу без задоволення або задовольняє її та скасовує постанову про відмову в порушенні кримінальної справи з поверненням матеріалів для проведення додаткової перевірки. На постанову судді протягом семи діб з дня її винесення можуть бути подані апеляції до апеляційного суду, а в разі розгляду скарги апеляційним судом по першій інстанції - касаційні скарги і подання відповідно до п.1 ч.1 ст. 383 КПК України.
Постанови місцевих судів, винесені за результатами розгляду таких скарг, і ухвали апеляційних судів щодо цих постанов у касаційному порядку, визначеному частинами 2 статей 383, 386 КПК України, не оскаржуються, оскільки не перешкоджають подальшому провадженню в кримінальних справах.
Таке ж правило випливає з ч. 2 ст. 383 КПК України (в редакції Закону України від 12.01.2006року), якою передбачено, що у касаційному порядку перевіряються тільки ті постанови (ухвали) місцевого і апеляційного судів, які перешкоджають подальшому провадженню у справі.
Таким чином, касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 було відкрито помилково, оскільки судові рішення, які оскаржені ОСОБА_1, не є предметом розгляду суду касаційної інстанції.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 383, 386, 388 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 31 січня 2006 року, якою відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_1 на постанову Ніжинської міжрайонної прокуратури від 16 грудня 2005 року про відмову в порушенні кримінальної справи відносно начальника Ніжинського УГГ ОСОБА_2, та на ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Чернігівської області від 11 травня 2006 року, якою зазначену постанову місцевого суду залишено без зміни, - з а к р и т и.
Судді:
Кармазін Ю.М. Кліменко М.Р. Глос Л.Ф.