Судове рішення #42436885

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

20.04.2015 Справа № 497/905/15-ц

Провадження № 2-о/497/41/15

У х в а л а

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про залишення заяви без руху

"20" квітня 2015 р., суддя Болградського районного суду Одеської області

ОСОБА_1, розглянувши матеріали справи за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Первомайська сільська рада Жовтневого району Миколаївської області про встановлення факту народження, -

В С Т А Н О В И В:

20 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про встановлення факту народження, а також про встановлення факту з підстав відсутності реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження заявниці.

Вивчивши заяву та подані до неї матеріали на предмет дотримання вимог ст. 119, 120 ЦПК України, суддя дійшов до висновку, що вона не відповідає вимогам вищезазначених норм закону та підлягає залишенню без руху.

Згідно зі ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб.

Відповідно до положень ст. 234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Згідно з частиною 2 цієї статті суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Вирішуючи питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя враховує, що ця заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, а саме:

- відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.2 ст. 119 ЦПК України заява повинна містити зміст позовних вимог, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;

- відповідно до ч.1 ст.120 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

- відповідно до ст. 258 ЦПК України визначено, що у заяві про встановлення факту, що має юридичне значенняповинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. При цьому, до заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Відповідно до ч.1 ст. 257 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення (факту народження), подається до суду за місцем її проживання. Водночас, документу, підтверджуючого місце проживання заявниці за адресою вказаною в заяві не надано, що позбавляє можливість суд перевірити підсудність даної заяви.

В поданій заяві, ОСОБА_2 стверджує, що у неї відсутнє медичне свідоцтво про народження і, що реєстрація її народження не була здійснена по теперішній час.

Водночас, на підтвердження підстав звернення до суду з даною заявою, заявницею не надано суду письмової відмови Відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Болградського районного управління юстиції Одеської області про неможливість проведення реєстрації народження заявниці, як того вимагає Закон «Про реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VІ. Статтею 21 зазначеного Закону визначено підстави відмови в державній реєстрації актів цивільного стану. Орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі.

Роз’яснення Відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Болградського районного управління юстиції Одеської області на ім’я ОСОБА_3 не має відношення до поданої заяви, оскільки видано шодо сторонньої особи.

Абзацом другим п.24 розділу І глави ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні від 18.10.2000 року № 52/2, з наступними змінами, визначено у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред'явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану.

Згідно п.3.4. Правил внесення змін до актів цивільного стану, їх поновлення та анулювання від 12.01.2011 року № 96/5, відсутність актового запису цивільного стану підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану за формою, наведеною у додатку 24 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382 (зі змінами).

Проте, в порушення зазначених вимог, до заяви не додано повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису про народження заявниці.

Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» при вирішенні питання про підвідомчість справи суди мають право враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено не судовий порядок встановлення певних фактів.

Отже заявницею не наведено і не надано доказів на підтвердження того, що нею вичерпано усі можливі форми позасудового вирішення даного питання та є необхідність звернення до суду для встановлення юридичного факту.

В поданій заяві має бути вказівка на заінтересовану особу, так як це є загальним правилом до належного оформлення заяви в порядку окремого провадження. За змістом ч.2 ч.2 ст. 26, ч.4 ст.235 ЦПК України заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв’язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов’язки.

Однак заявником не зазначено з якою саме метою йому необхідно встановити юридичний факт і в чому полягає інтерес заінтересованої особи.

Оскільки закон надає юрисдикцію суду встановлювати факти, що мають юридичне значення, то це можливо лише за певних умов, а саме:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбаченого іншого порядку їх встановлення;

- у заявника немає іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, що має юридичне значення.

Заявницею вказано заінтересовану особу: Первомайську сільську раду Жовтневого району Миколаївської області, що є не зрозумілим: в чому ж таки полягають взаємовідносини цієї особи із заявником у зв’язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов’язки.

Також, суд звертає увагу, що заяви додано карту профілактичних щеплень Голицької СВАОП-СМ, де прізвище дитини значиться «Синегур», тобто, зазначена довідка не має відношення до зазначеної заяви, оскільки видана щодо сторонньої особи.

На підтвердження відомостей про батьків заявницею додано копії документів на ім’я її матері: свідоцтво про народження, свідоцтво про укладення шлюбу, посвідку на постійне проживання, свідоцтво про смерть. З яких можна дійти висновку, що мати заявниці від народження мала прізвище «Сінігур», яке змінила 19.05.1981 року на шлюбне «Журкану», та померла, маючи прізвище «Журкану». При цьому, слід зазгачити, що в довідці ПОСП “ДРУЖБА”, архивній довідці Болградської районної ради Одеської області від 30.03.2009 рокуфігурує прізвище матері заявниці “Батир”, а в листі Головного лікаря Жовтневої ЦРЛ вказано прізвище матері “Батирь”.

Водночас, в заяві відсутнє обґрунтування з яких підстав заявниця просить встановити факт народження саме «Сінігур Віоріки Василівни», тоді як дитина народилася в шлюбі, і має носити прізвище своїх батьків, по батькові за іменем батька, згідно вимог Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Також суд звертає увагу, що відповідно до ч.3 ст.119 ЦПК України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання. Проте, на першому аркуші позовної заяви зазначено, що позов подається ОСОБА_2, яка народилась 15 січня 1986 року. В подальшому, в позовних вимогах позивач просить визначити факт народження ОСОБА_4 6 липня 1986 року. Ініціали підпису позовної заяви – “ОСОБА_4 О”.

Окрім того, всупереч вимогам ч.1 ст.120 ЦПК України до заяви не додані копії всіх документів, що додаються для зацікавленої особи.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність залишення заяви без руху, так як це співвідноситься з вимогами ч.1 ст. 121 ЦПК України: суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.

Запропонувати заявниці усунути вищевказані недоліки в строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання нею ухвали. Попередити, що у випадку не усунення недоліків в повному обсязі заява буде визнана неподаною і повернута йому.

Керуючись ст.ст. 119, 121 ЦПК України, суддя –

У Х В А Л И В:

Матеріали справи за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Первомайська сільська рада Жовтневого району Миколаївської області про встановлення факту народження – залишити без руху.

Запропонувати заявниці усунути вищевказані недоліки в строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання ним ухвали.

Роз’яснити заявниці, що у разі невиконання ухвали в зазначений строк і не усунення недоліків у повному обсязі – її заява буде вважатися неподаною і повернута їй з усіма доданими до не неї копіями документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.В. Семаніва




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація