УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2015 року Справа № 876/9284/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_1 на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,
В С Т А Н О В И В :
05.09.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Богородчанського районного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області (далі - УПФУ у Богородчанському районі) про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії з урахуванням пільгового обчислення стажу, зобов'язання зарахувати в пільговому обчисленні (зарахувавши кожний рік роботи за один рік і шість місяців) період роботи з 16.05.1986 р. по 27.06.1994 р. як трудовий стаж вироблений в місцевостях, прирівняних до району Крайньої Півночі та в районах Крайньої Півночі, зобов'язання зробити перерахунок та виплатити пенсію з врахуванням пільгового обчислення стажу з 24 лютого 2011 року (моменту призначення пенсії).
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2014 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням пільгового стажу. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, зарахувавши в пільговому обчисленні період роботи з 16.05.1986 року по 27.06.1994 рік, як трудовий стаж, зароблений в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі та в районах Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок пенсії, що виплачується ОСОБА_1 з врахуванням пільгового стажу з 05.03.2014 року.
Із таким судовим рішенням не погодилися управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_1, подавши апеляційні скарги.
ОСОБА_1 у своїй апеляційній скарзі посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та винести нову про задоволення позовних вимог з моменту призначення пенсії. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що відповідач здійснював нарахування пенсії самостійно, а про порушення своїх прав він дізнався лише з відповіді на його звернення.
УПФУ у Богородчанському районі у своїй апеляційній скарзі посилаючись неправильне застосування судом норм матеріального права, просило скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та винести нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначило, що зарахування періоду роботи позивачу в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі за період з 16.05.1986 року по 27.06.1994 року в кратному розмірі (один рік роботи за півтори) не може мати місця, через не підтвердження цього періоду роботи укладеними договорами, які б засвідчували його право на пільги, передбачені законодавством.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.
Судом встановлено, що з 24.02.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком по Списку №2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». 24.07.2014 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії не було враховано період трудового стажу роботи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Листом УПФУ у Богородчанському районі № 10/Д-7 від 28.07.2014 року відмовлено в задоволенні заяви з тих підстав, що в документах, долучених до звернення не зазначається про укладення строкового трудового договору.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність таких дій з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та сторонами не оспорюється, ОСОБА_1 працював в Івано-Франківському управлінні бурових робіт на посаді вантажника, помічника бурильника Івано-Франківського УБР під час виконання підприємством робіт в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі в період з 16.05.1986 року по 27.06.1994 рік вахтово-експедиційним методом в районах Крайньої Півночі (Ямало-Ненецький автономний округ Тюменської області), що підтверджується довідками, які є в матеріалах пенсійної справи, виданих Прикарпатським управлінням бурових робіт №10-14 від 16.02.2011 року та № 10-1067 від 08.08.2014 року, які уточнюють особливий характер праці чи умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії і які підтверджують постійну зайнятість на роботі, яка дає право на встановлені законом пільги.
Розглядаючи спір, судом першої інстанцій вірно враховано, що згідно із п. 5 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Підпунктом «д» пункту 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що «робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.
Пунктом 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.
Пунктом 3 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» було постановлено «скоротити тривалість трудового договору, який дає право на отримання пільг, які передбачені статтею 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, працюючих в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з п'яти до трьох років».
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання відповідача зарахувати в пільговому обчисленні відповідно до Указу від 10 лютого 1960 року період роботи позивача в районах Крайньої Півночі та в місцевості прирівняній до районів Крайньої Півночі з 16.05.1986 року по 27.06.1994 рік, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців та зобов'язати зробити перерахунок пенсії з врахуванням пільгового стажу з 05 березня 2014 року.
Оскаржуване судове рішення прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування постанови суду немає.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 199, 200, 205 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2014 року по справі № 338/1352/14-а без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик
Повний текст виготовлено 05 травня 2015 року
- Номер:
- Опис: про визнання дій неправомірними
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 338/1352/14-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Большакова Олена Олегівна
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.06.2015
- Дата етапу: 08.06.2015
- Номер: К/9901/5813/18
- Опис: про визнання дій неправомірними
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 338/1352/14-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Большакова Олена Олегівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.01.2018
- Дата етапу: 13.02.2019
- Номер: 2-а/338/73/14
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 338/1352/14-а
- Суд: Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Большакова Олена Олегівна
- Результати справи: скасовано рішення першої та апеляційної інстанцій
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.09.2014
- Дата етапу: 13.02.2019