Судове рішення #42289569


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



30 квітня 2015 року Справа № 876/9284/14



Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :


головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_1 на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,


В С Т А Н О В И В :


05.09.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Богородчанського районного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області (далі - УПФУ у Богородчанському районі) про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії з урахуванням пільгового обчислення стажу, зобов'язання зарахувати в пільговому обчисленні (зарахувавши кожний рік роботи за один рік і шість місяців) період роботи з 16.05.1986 р. по 27.06.1994 р. як трудовий стаж вироблений в місцевостях, прирівняних до району Крайньої Півночі та в районах Крайньої Півночі, зобов'язання зробити перерахунок та виплатити пенсію з врахуванням пільгового обчислення стажу з 24 лютого 2011 року (моменту призначення пенсії).

Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2014 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням пільгового стажу. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, зарахувавши в пільговому обчисленні період роботи з 16.05.1986 року по 27.06.1994 рік, як трудовий стаж, зароблений в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі та в районах Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок пенсії, що виплачується ОСОБА_1 з врахуванням пільгового стажу з 05.03.2014 року.

Із таким судовим рішенням не погодилися управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_1, подавши апеляційні скарги.

ОСОБА_1 у своїй апеляційній скарзі посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та винести нову про задоволення позовних вимог з моменту призначення пенсії. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що відповідач здійснював нарахування пенсії самостійно, а про порушення своїх прав він дізнався лише з відповіді на його звернення.

УПФУ у Богородчанському районі у своїй апеляційній скарзі посилаючись неправильне застосування судом норм матеріального права, просило скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та винести нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначило, що зарахування періоду роботи позивачу в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі за період з 16.05.1986 року по 27.06.1994 року в кратному розмірі (один рік роботи за півтори) не може мати місця, через не підтвердження цього періоду роботи укладеними договорами, які б засвідчували його право на пільги, передбачені законодавством.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.

Судом встановлено, що з 24.02.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком по Списку №2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». 24.07.2014 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії не було враховано період трудового стажу роботи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Листом УПФУ у Богородчанському районі № 10/Д-7 від 28.07.2014 року відмовлено в задоволенні заяви з тих підстав, що в документах, долучених до звернення не зазначається про укладення строкового трудового договору.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність таких дій з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та сторонами не оспорюється, ОСОБА_1 працював в Івано-Франківському управлінні бурових робіт на посаді вантажника, помічника бурильника Івано-Франківського УБР під час виконання підприємством робіт в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі в період з 16.05.1986 року по 27.06.1994 рік вахтово-експедиційним методом в районах Крайньої Півночі (Ямало-Ненецький автономний округ Тюменської області), що підтверджується довідками, які є в матеріалах пенсійної справи, виданих Прикарпатським управлінням бурових робіт №10-14 від 16.02.2011 року та № 10-1067 від 08.08.2014 року, які уточнюють особливий характер праці чи умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії і які підтверджують постійну зайнятість на роботі, яка дає право на встановлені законом пільги.

Розглядаючи спір, судом першої інстанцій вірно враховано, що згідно із п. 5 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Підпунктом «д» пункту 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що «робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.

Пунктом 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.

Пунктом 3 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» було постановлено «скоротити тривалість трудового договору, який дає право на отримання пільг, які передбачені статтею 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, працюючих в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з п'яти до трьох років».

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання відповідача зарахувати в пільговому обчисленні відповідно до Указу від 10 лютого 1960 року період роботи позивача в районах Крайньої Півночі та в місцевості прирівняній до районів Крайньої Півночі з 16.05.1986 року по 27.06.1994 рік, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців та зобов'язати зробити перерахунок пенсії з врахуванням пільгового стажу з 05 березня 2014 року.

Оскаржуване судове рішення прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування постанови суду немає.


Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 199, 200, 205 КАС України, суд,


У Х В А Л И В :


апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2014 року по справі № 338/1352/14-а без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.


Головуючий суддя О.О. Большакова


Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик


Повний текст виготовлено 05 травня 2015 року






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація