Судове рішення #42242609

Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444



Справа № 669/252/15-а

Провадження № 2-а/669/18/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" квітня 2015 р. смт.Білогір'я


Білогірський районний суд Хмельницької області

в складі:

головуючого - судді Герасимчук Н.П.,

при секретарі Дмитришиній В.В.

з участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір'я адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,


В С Т А Н О В И В:


11.03.2015 року ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області (надалі відповідач) про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, вказавши про те, що під час проходження служби в армії як військовослужбовець був направлений на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим став інвалідом, є ліквідатором 1 категорії. Як інвалід 3 групи інвалідності отримував пенсію, проте продовжував працювати. Враховуючи погіршення здоров'я та маючи достатній трудовий стаж, - 38 років, звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком та переведення з виду пенсії по інвалідності на пенсію за віком та просив провести перерахунок пенсії з врахуванням віку та стажу роботи. Невідомо з яких підстав при перерахунку пенсії йому було застосовано

у формулі при визначенні розміру пенсії середню заробітну плату по Україні не за три останні роки, як це визначено законом, а за 2007рік в розмірі 1197,91 грн.

06.04.15 року звернувся до суду з збільшеними позовними вимогами, вказавши, що звернувся до відповідача про перерахунок пенсії у червні місяці 2014 року, подавши всі необхідні для перерахунку пенсії документи. Його заяву було зареєстровано 8 липня 2014 року, при цьому повідомлено, що перерахунок буде здійснено з 01.06.2014 року, - з дати виникнення права на перерахунок.Пізніше він отримав відповідь від відповідача про перерахування йому пенсії лише з листопада 2014 року. Просив визнати неправомірною відмову управління ПФ України в Білогірському районі у перерахунку пенсії з 1 червня 2014 року та із врахуванням заробітної плати за сприятливий для нього період.

В судовому засіданні позовні вимоги підтримав частково. Враховуючи, що відповідач після звернення до суду здійснив перерахунок пенсії із виду «пенсія по інвалідності» на вид «пенсія за віком» і при перерахунку застосовано середній показник заробітної плати по Україні за три останні роки до звернення за перерахунком, від вимог у цій частині відмовився. Просив дії відповідача щодо строків перерахунку визнати неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1.06.2014 року. Відповідь від відповідача отримав лише у грудні місяці 2014 року, тому вважає, що строк за зверненням до сууд за захистом порушеного права не пропустив..

Представник відповідача про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи його відсутності та заперечення проти позову, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що 07.11.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області з заявою про переведення його з одного виду пенсії на інший. Згідно поданої заяви йому було проведено перерахунок з 07.11.2014 року, тобто з дати подання заяви та застосовано середню заробітну плату по Україні за три останні календарні роки, що передували рокові звернення за перерахунком на пенсію за віком. Просив у позові відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, ознайомившись із доводами відповідача, дослідивши матеріали пенсійної справи, наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи № 122398 встановлено, що позивач з 27.10.2005 року отримує пенсію по інвалідності.

Із запису трудової книжки вбачається, що він 30.05.2014 року звільнений з роботи оператора ГРС с. Карасиха ПАТ «Укртрансгаз» у зв'язку виходом на пенсію. На аркуші № 78 пенсійної справи є заява позивача від 08.07.2014 року про перерахунок пенсії з одного виду на інший, зареєстрована 08.07.2014 року за вх. № 95/546 з доданими матеріалами (копіями: паспорта, індивідуальними відомостями про застраховану особу, трудової книжки).

На аркуші пенсійної справи №94 знаходиться аналогічна заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з виду на вид з доданими тими ж копіями документів, зареєстрована відповідачем за вх. № 139/546 від 07.11.2014 року.

За вих. № 41/А/3 від 04.12.2014 року та № 3/А/3 від 30.01.2015 року позивач отримав від відповідача повідомлення про проведення йому перерахунку пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 07.11.2014 року з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.) та призначення пенсії з 07.11.2014 року в сумі 2205.96 грн.

Розпорядженням №122398 від 02.03.2015 року позивачу проведено перерахунок пенсії за новою формулою та призначено пенсію в розмірі 4160.96 грн. з 07.11.2014 року.

Таким чином вимоги позивача в частині перерахунку пенсії за формулою із застосуванням середнього показника заробітної плати по Україні за три останніх роки, що передували зверненню позивача за перерахунком пенсії виконані відповідачем у добровільному поряду.

Що стосується вимог позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з дати звернення за перерахунком, суд приходить до переконання про законність вимог позивача, які підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні доведено, і це підтверджується як матеріалами справи, так і матеріалами пенсійної справи, що позивач звернувся за перерахунком пенсії 08.07.2014 року. Доказів про звернення за перерахунком пенсії у червні місяці суду не надав, відсутні такі докази і у матеріалах пенсійної справи.

Відповідно до ч.1 ст. 43 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі Закон) перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно ч.1 ст.44 Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Статтею 45 Закону передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 3 цієї статті передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Тобто, відповідач повинен був вирішити заяву позивача відповідно до наведених норм пенсійного законодавства та діяти згідно положень ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач діяв всупереч наведеному, що є підставою для задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідачу стало відомо про порушення права на перерахунок пенсії лише у грудні місяці 2014 року, тому суд вважає, що строк за зверненням до сууд за захистом порушеного права позивач не пропустив.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 43-45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 11, 71, 86, 94, 99, 159-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд


П О С Т А Н О В И В:


Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області у переведенні пенсії ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не з дати звернення за перерахунком пенсії - з 08.07.2014 року, а з більш пізнього часу.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області про перерахунок, тобто з 08 липня 2014 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Білогірський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а відповідачем протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя:підпис Н. П. Герасимчук


З оригіналом згідно.


Суддя Білогірського районного суду

Хмельницької області Н.П. Герасимчук


  • Номер:
  • Опис: визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити певні дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 669/252/15-а
  • Суд: Вінницький апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Герасимчук Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2015
  • Дата етапу: 11.07.2015
  • Номер:
  • Опис: визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання відповідача вчинити певні дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 669/252/15-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Герасимчук Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.08.2015
  • Дата етапу: 21.08.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація